Nikol Paşinyan: Sülh siyasəti davam etdikcə müharibə olmayacaq
Nikol Paşinyan ölkənin sülh yönümlü siyasətini ardıcıl şəkildə davam etdirdiyi müddətdə müharibə riskinin olmayacağını bildirib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Paşinyan bu fikirləri mətbuat brifinqi zamanı səsləndirib. O, Vətəndaş Müqaviləsi Partiyasının parlamentdə konstitusiya çoxluğunu əldə edə bilməməsi halında sentyabr ayında “fəlakətli müharibə” başlaya biləcəyi ilə bağlı seçkiöncəsi iddialara münasibət bildirib.
qeyd edib: “Dinc siyasətimizi ardıcıl şəkildə davam etdirdiyimiz və bütün mümkün vasitələrlə ona xidmət etdiyimiz müddətdə müharibə olmayacaq, sülh olacaq”.
Xatırladaq ki, iyunun 7-də Ermənistanda keçirilən seçkilərinin ilkin nəticələrinə əsasən, parlamentə üç siyasi qüvvənin daxil olacağı gözlənilir. Vətəndaş Müqaviləsi Partiyası 727 min 827 səs (49,825%) toplayaraq parlamentdə çoxluq əldə edib və hökuməti formalaşdırmaq hüququ qazanıb.
Güclü bloku 340 min 88 səs (23,281%), Ermənistan bloku isə 145 min 113 səs (9,934%) toplayıb.
Çiçəklənən Ermənistan Partiyası isə 4 faizlik baryeri çox cüzi fərqlə keçə bilməyib və 3,996 faiz səs toplayıb. Partiya parlamentə düşmək üçün 0,004 faiz geridə qalıb.
Bildirilir ki, hazırda bəzi seçki məntəqələrində səslərin yenidən sayılması prosesi davam edir və yekun nəticələrin iyunun 14-də açıqlanması gözlənilir.

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что до тех пор, пока страна последовательно продолжает свою миролюбивую политику, риска войны не будет.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что Пашинян озвучил это мнение в ходе пресс-брифинга. Он прокомментировал предвыборные заявления о том, что в сентябре может начаться «катастрофическая война», если партия «Гражданский договор» не получит конституционное большинство в парламенте.
Премьер-министр отметил: «Пока мы последовательно продолжаем нашу мирную политику и служим ей всеми возможными средствами, войны не будет, будет мир».
Напомним, что по предварительным результатам парламентских выборов, прошедших в Армении 7 июня, партия «Гражданский договор» набрала 727 827 голосов (49,825%), получив большинство в парламенте и право на формирование правительства. В настоящее время в некоторых избирательных участках продолжается процесс пересчета голосов, окончательные результаты ожидаются 14 июня.
Контекст: Вопрос установления долгосрочного мира в регионе Южного Кавказа остается приоритетным. Азербайджан, восстановивший свою территориальную целостность в ходе 44-дневной Отечественной войны, последовательно выступает за подписание мирного договора, основанного на нормах международного права, принципах суверенитета и территориальной целостности. Стабильность в регионе напрямую зависит от отказа от реваншистской риторики и строгого соблюдения достигнутых договоренностей.