Mopedlərlə əlaqədar bəzi dövlət rüsumları təsdiqlənib
Mopedlərin texniki baxışdan keçirilməsinə, dövlət qeydiyyatına alınmasına, sürücülük vəsiqəsinin verilməsi üçün imtahanların qəbuluna, sürücülük vəsiqəsinin verilməsi və ya sürücülük vəsiqəsinin dəyişdirilməsinə və dövlət nişanlarının verilməsinə görə dövlət rüsumunun dərəcələri qüvvədə olan dövlət rüsumları məbləğində tənzimlənəcək.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, İlham Əliyev bununla bağlı " haqqında" Qanuna dəyişiklik edilməsi barədə" 2025-ci il 9 dekabr tarixli 307-VIIQD nömrəli Qanununun icrası ilə əlaqədar bəzi qanunlarında dəyişikliyi imzalayıb.
Sənəd həmçinin, qeydiyyatdan keçmiş mopedlərin istifadəsi ilə bağlı üçüncü şəxslər qarşısında mülki məsuliyyətin icbari sığortasını nəzərdə tutur.
Qanuna əsasən, moped üçün sürücülük vəsiqəsinin verilməsi və ya sürücülük vəsiqəsinin dəyişdirilməsi və qeydiyyat şəhadətnaməsinin verilməsi üçün ayrılıqda 30 manat rüsum ödəniləcək.
Sənədə görə, mopedlərin texniki baxışdan keçirilməsi 15 manat, qeydiyyatı 10 manat, dövlət qeydiyyat nişanlarının verilməsi 15 manat, mopedlərin idarə olunmasına sürücülük vəsiqəsinin verilməsi üçün imtahanların qəbulu 40 manat, mopedlərin idarə olunmasına sürücülük vəsiqəsinin alınması üçün imtahanların təkrar qəbulu 20 manat rüsumla həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, "Yol hərəkəti haqqında" qanunla yol hərəkəti iştirakçılarının təhlükəsizliyinin təmin olunması, mopedlərin iştirakı ilə baş verə biləcək qəza hallarının qarşısının alınması və bu sahədə tənzimləmənin yaradılması məqsədilə mopedlərin müvafiq icra hakimiyyəti orqanında dövlət qeydiyyatından keçirilərək uçota alınması və bunun əsasında onlara dövlət qeydiyyat nişanının verilməsi, habelə mopedlərin əsasında idarə olunması müəyyən olunmuşdur. Bununla da vasitəsi sürücüləri üçün nəzərdə tutulmuş bir sıra vəzifələr moped sürücülərinə də şamil olunacaqdır. Beləliklə, mopedi idarə etmək üçün "A1" kateqoriyalı sürücülük vəsiqəsi, nəqliyyat vasitəsinin qeydiyyat şəhadətnaməsi və dövlət qeydiyyat nişanı tələb olunur.

Утверждены государственные пошлины на регистрацию мопедов
Утверждены ставки государственной пошлины за технический осмотр, государственную регистрацию мопедов, прием экзаменов для получения водительских прав, выдачу или замену водительских прав, а также выдачу государственных регистрационных знаков.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что Президент Ильхам Алиев подписал закон о внесении изменений в некоторые законодательные акты в связи с исполнением Закона Азербайджанской Республики "О внесении изменений в Закон "О дорожном движении" от 9 декабря 2025 года № 307-VIIQD.
Согласно документу, за выдачу или замену водительского удостоверения на управление мопедом, а также за выдачу свидетельства о регистрации взимается пошлина в размере 30 манатов. Технический осмотр мопедов обойдется в 15 манатов, регистрация — в 10 манатов, выдача государственных регистрационных знаков — в 15 манатов. Прием экзаменов для получения водительских прав на управление мопедом установлен в размере 40 манатов, а повторный прием экзаменов — 20 манатов. Кроме того, закон предусматривает обязательное страхование гражданской ответственности владельцев зарегистрированных мопедов перед третьими лицами.
В Азербайджане данные меры направлены на повышение безопасности дорожного движения и предотвращение аварийных ситуаций с участием мопедов. Ранее законодательство не требовало столь строгой регламентации для данного вида транспорта. Теперь для управления мопедом, который определяется как двух- или трехколесное транспортное средство с двигателем объемом до 50 кубических сантиметров или электродвигателем и максимальной конструктивной скоростью не более 50 км/ч (за исключением малых электрических транспортных средств), водителям необходимо иметь водительское удостоверение категории "A1", свидетельство о регистрации и государственный регистрационный знак.