Milli Məclis tərəfindən Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar xarici ölkələrin parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının rəhbərlərinə, parlamentlərin beynəlxalq komitələrinin sədrlərinə və beynəlxalq parlament təşkilatlarına müraciətlər ünvanlanıb.
Bu barədə "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə Milli Məclisin Mətbuat və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən məlumat verilib.
Müraciətlərdə Azərbaycan xalqının bu il Ermənistanın Azərbaycan Respublikasının ərazilərini işğalı zamanı törətdiyi Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümünü dərin hüznlə yad etdiyi qeyd olunaraq, Xocalı qəsəbəsinin dinc sakinlərinə qarşı törədilmiş bu amansız qətliamın XX əsrdə bəşəriyyətə qarşı həyata keçirilmiş ən ağır və dəhşətli cinayətlərdən biri kimi tarixə düşdüyü vurğulanır.
Bildirilir ki, bu soyqırım zamanı etnik mənsubiyyətlərinə görə 63-ü uşaq, 106-sı qadın və 70-i qoca olmaqla, 613 mülki şəxs qəddarcasına qətlə yetirilib. 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq isə bir valideynini itirib. Qurbanlara qarşı misilsiz qəddarlıqlar törədilib. Meyitlər təhqir edilib, bəzi qurbanlar diri-diri yandırılıb.
Müraciətlərdə deyilir ki, Xocalı soyqırımı beynəlxalq humanitar hüququn, insan hüquqlarının, habelə Soyqırım cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiyanın, İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və cəza əleyhinə qarşı Konvensiyanın, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Beynəlxalq Konvensiyanın kobud şəkildə pozulmasıdır.
Qeyd olunur ki, 2020-ci ilin 44 günlük Vətən müharibəsi və 2023-cü ilin lokal antiterror tədbirləri nəticəsində ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin bərpası dövlətimizin və xalqımızın birlik və həmrəyliyini təcəssüm etdirir. Bu gün Xocalı da daxil olmaqla bütün azad edilmiş ərazilərə həyat yenidən qayıdıb. Öz doğma torpaqlarında sülh və təhlükəsizlik şəraitində yaşayan xalqımız Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini əbədi yaşadacaq.
Həmçinin, məhz Azərbaycanın cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Ermənistanla sülh prosesinin başlanması və irəlilədilməsi istiqamətində ilk təşəbbüsü irəli sürdüyü, bu prosesin ötən ilin avqustunda ABŞ-ın Vaşinqton şəhərində “Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Saziş”in paraflanması ilə nəticələndiyi də diqqətə çatdırılır.
Bildirilir ki, bu gün iki ölkə arasında formalaşmış faktiki sülh mühiti Azərbaycanın Ermənistana yük daşınmasına tətbiq etdiyi bütün məhdudiyyətləri aradan qaldırması, neft məhsullarının ixracını təmin etməsi, eləcə də parlament üzvləri və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri arasında qarşılıqlı dialoq və təmasların genişləndirilməsi kimi bir sıra etimad quruculuğu tədbirləri ilə daha da möhkəmləndirilir.
Müraciətlərdə beynəlxalq əməkdaşlığın, xüsusən də parlamentlərarası dialoqun gücünü nəzərə alaraq, Xocalı soyqırımı barədə məlumatlılığın artırılması və onun beynəlxalq səviyyədə tanınması, eləcə də təqsirkarların məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində səylərin davam etdirildiyi, bu faciənin anılmasının təkcə qurbanların xatirəsini yad etmək deyil, həm də gələcəkdə bəşəriyyətə qarşı bu cür cinayətlərin qarşısının alınmasına çağırış olduğu vurğulanır.

Милли Меджлис обратился к миру в связи с Ходжалинским геноцидом
Милли Меджлис Азербайджана направил обращения руководителям рабочих групп по межпарламентским связям зарубежных стран, председателям международных комитетов парламентов и в международные парламентские организации в связи с 34-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
Об этом сообщили в отделе по связям с прессой и общественностью Милли Меджлиса в ответ на запрос "Оперативного Информационного Центра-OMM".
В обращениях подчеркивается, что в этом году азербайджанский народ с глубокой скорбью чтит 34-ю годовщину Ходжалинского геноцида, совершенного Арменией в ходе агрессии против Азербайджана. Отмечается, что эта жестокая расправа над мирными жителями города Ходжалы вошла в историю как одно из самых тяжких и страшных преступлений против человечности в XX веке. В ходе геноцида с особой жестокостью были убиты 613 мирных жителей, в том числе 63 ребенка, 106 женщин и 70 стариков. 8 семей были полностью уничтожены, 25 детей потеряли обоих родителей, а 130 детей — одного из них. Тела погибших подвергались надругательствам, некоторые жертвы были сожжены заживо.
В документе указано, что Ходжалинский геноцид является грубым нарушением международного гуманитарного права, прав человека, а также Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него. Подчеркивается, что в результате 44-дневной Отечественной войны 2020 года и локальных антитеррористических мероприятий 2023 года территориальная целостность и суверенитет Азербайджана были полностью восстановлены. Сегодня во все освобождённые от оккупации территории, включая Ходжалы, вернулась жизнь, а память о жертвах трагедии будет вечно жить в сердцах народа.
Особое внимание в обращениях уделено тому, что именно Азербайджан под руководством Президента Ильхама Алиева выступил с инициативой начала мирного процесса с Арменией. Этот процесс привел к парафированию в августе прошлого года в Вашингтоне (США) «Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения». В настоящее время фактическая мирная обстановка укрепляется мерами доверия: Азербайджан снял ограничения на транспортировку грузов в Армению, обеспечил экспорт нефтепродуктов и расширил диалог между представителями гражданского общества.
Ходжалинский геноцид — самая кровавая страница первой Карабахской войны, произошедшая в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года. На сегодняшний день парламенты более 15 стран, а также Организация исламского сотрудничества и ряд штатов США официально признали и осудили эти события как акт геноцида. Азербайджан продолжает последовательную деятельность в рамках международной кампании «Справедливость для Ходжалы» (Justice for Khojaly) для донесения правды о трагедии до мирового сообщества и привлечения виновных к ответственности.