Milli Məclis Toxumçuluq haqqında qanun layihəsini təsdiqlədi
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in xəbərinə görə, parlamentin növbədənkənar sessiyasının bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılan qanun layihəsi müasir dövrün tələbləri, yeni iqtisadi, və dəstək mexanizmlərinin tətbiqi, habelə kənd təsərrüfatı sahəsində aparılan islahatların dərinləşdirilməsi zərurəti nəzərə alınmaqla sahə üzrə normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsini hədəfləyir.
Qeyd olunub ki, layihəyə toxumçuluq fəaliyyəti ilə bağlı bir sıra yeni anlayışlar daxil edilib, mövcud anlayışlar mahiyyətinə uyğun olaraq dəqiqləşdirilir.
Toxumçuluğun məqsəd və prinsipləri ətraflı şəkildə müəyyən edilib, sahənin obyektlərinin və subyektlərinin dairəsi dəqiqləşdirilib. Eyni zamanda, qanun layihəsində toxumun keyfiyyətinə nəzarət və sertifikatlaşdırmanın təcrübəyə uyğunlaşdırılması nəzərdə tutulur, toxum müfəttişlərinin səlahiyyət və vəzifələri, toxumların emalı, utilizasiyası, məhv edilməsi, qablaşdırılması və etiketləşdirilməsi prosesləri dəqiq müəyyən edilir.
Layihədə nəzərdə tutulan yeniliklərdən biri də məhz elektronlaşma ilə bağlıdır. Belə ki, toxumçuluq sahəsində fəaliyyət göstərən subyektlərin (toxum əməliyyatçılarının) qeydiyyatının elektron şəkildə aparılması prosesin operativliyini təmin etmək baxımından mühüm amildir. Elektronlaşma nəticəsində aidiyyəti şəxslərin sortluq və səpin keyfiyyətini təsdiq edən sertifikatı olan toxumlar, habelə onların bioloji və iqtisadi göstəriciləri barədə ətraflı məlumat almalarına yaradacaq.
Qanun layihəsi həm də toxumçuluq sahəsinin iqtisadi əsaslarını yeniləyir. Belə ki, qüvvədə olan qanuna əsasən yüksək nəsilli toxumlar kvota əsasında istehsal edilirdi ki, bu da bazar iqtisadiyyatı şəraitində rəqabəti əngəlləyirdi. Yüksək nəsilli orijinal və elit toxumların istehsalına özəl sektorun cəlb edilməsi bu sahədə rəqabət mühiti yaratmaqla, özəl seleksiya və özəl ilkin toxumçuluğun inkişafına şərait yaradacaq.
Keyfiyyət və beynəlxalq uyğunluq baxımından kənd təsərrüfatı bitki sortlarının toxumlarının kateqoriyaları beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılaraq artırılma mərhələsindən asılı olaraq orijinal, elit və sertifikatlı toxum (C1, C2 və birinci nəslin hibrid toxumları) kimi müəyyən edilir, sertifikatlaşdırılmış toxumların etiketində toxuma aid tam və detallı məlumatların əks olunması tələbi isə toxum marketinqi sahəsinin inkişafına təkan verir. Eyni zamanda hüquqi və fiziki şəxslərə yalnız öz əkinlərində təsərrüfat sınağı məqsədilə Dövlət Reyestrinə daxil edilməmiş bitki sortlarının toxumlarını idxal etmək imkanı verilməsi yeni sortların təsərrüfat şəraitində sınaqdan keçirilməsi və yararlılığının qiymətləndirilməsi üçün əlavə şərait yaradır.
Qanun layihəsi toxumçuluq sektorunda köklü islahat hesab edilməklə aqrar sektorun dayanıqlı inkişafına əhəmiyyətli təsir edəcək. Layihənin qəbulu ilə gözlənilən əsas müsbət nəticələr aşağıdakılardır:
- özəl seleksiyanın və özəl ilkin toxumçuluğun inkişafı üçün rəqabət mühitinin formalaşması;
- istehsal edilən toxumların keyfiyyət göstəricilərinin yüksəlməsi, vahid toxum sisteminin formalaşması və tənzimləmə-nəzarət tədbirlərinin asanlaşdırılması;
- toxum marketinqi sahəsinin inkişafı;
- yerli toxumçuluğun inkişaf etdirilməsi və idxal olunan toxumlara sərf olunan maliyyə vəsaitinin ölkədə qalması;
- keyfiyyətli sertifikatlı toxumdan istifadə hesabına məhsuldarlığın artırılması;
- əlverişli biznes mühiti hesabına sahəyə özəl investisiyanın cəlb edilməsi və toxum ixracının təşkili üçün münbit şəraitin yaradılması.

Милли Меджлис утвердил в первом чтении законопроект «О семеноводстве».
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», законопроект, вынесенный на обсуждение на сегодняшнем заседании внеочередной сессии парламента, направлен на совершенствование нормативно-правовой базы в данной сфере с учетом требований современности, внедрение новых экономических механизмов, механизмов контроля и поддержки, а также необходимости углубления реформ в сельском хозяйстве.
Отмечается, что в законопроект включен ряд новых понятий, связанных с семеноводческой деятельностью, а существующие понятия уточнены в соответствии с их сутью.
Подробно определены цели и принципы семеноводства, уточнен круг объектов и субъектов данной сферы. В то же время законопроект предусматривает приведение контроля качества семян и сертификации в соответствие с международной практикой, четко определяются полномочия и обязанности семенных инспекторов, процессы переработки, утилизации, уничтожения, упаковки и маркировки семян.
Одно из новшеств, предусмотренных в проекте, связано с цифровизацией. Так, электронная регистрация субъектов, осуществляющих деятельность в сфере семеноводства (семенных операторов), является важным фактором обеспечения оперативности процесса. Цифровизация позволит соответствующим лицам получать подробную информацию о семенах, имеющих сертификат, подтверждающий сортовые и посевные качества, а также об их биологических и экономических показателях.
Законопроект также обновляет экономические основы сферы семеноводства. Согласно действующему закону, семена высоких репродукций производились на основе квот, что препятствовало конкуренции в условиях рыночной экономики. Привлечение частного сектора к производству оригинальных и элитных семян высоких репродукций создаст конкурентную среду в этой сфере, что будет способствовать развитию частной селекции и частного первичного семеноводства.
С точки зрения качества и международного соответствия, категории семян сельскохозяйственных растений приведены в соответствие с международными стандартами и определены как оригинальные, элитные и сертифицированные семена (C1, C2 и гибридные семена первого поколения) в зависимости от стадии размножения. Требование отражения полной и подробной информации о семенах на этикетках сертифицированных семян придаст импульс развитию сферы маркетинга семян. В то же время предоставление юридическим и физическим лицам возможности импортировать семена сортов растений, не включенных в Государственный реестр, исключительно для целей хозяйственных испытаний в собственных посевах, создаст дополнительные условия для тестирования новых сортов в хозяйственных условиях и оценки их пригодности.
Законопроект считается коренной реформой в семеноводческом секторе и окажет существенное влияние на устойчивое развитие аграрного сектора. Основные положительные результаты, ожидаемые от принятия проекта, заключаются в следующем:
- формировании конкурентной среды для развития частной селекции и частного первичного семеноводства;
- повышении качественных показателей производимых семян, формировании единой системы семеноводства и упрощении мер регулирования и контроля;
- развитии сферы маркетинга семян;
- развитии местного семеноводства и сохранении финансовых средств, затрачиваемых на импорт семян, внутри страны;
- повышении урожайности за счет использования качественных сертифицированных семян;
- создании благоприятных условий для привлечения частных инвестиций в сферу и организации экспорта семян за счет благоприятной бизнес-среды.