Hindistanın şərq sahillərində keçiriləcək Beynəlxalq Donanma İcmalı (IFR) və “Milan 2026” təlimlərində 72 ölkənin donanmasının nümayəndələri iştirak edəcək.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Hindistan Hərbi Dəniz Qüvvələri məlumat yayıb.
Bildirilib ki, ABŞ və Rusiya da daxil olmaqla 72 ölkənin qatılacağı hazırkı IFR və MILAN təlimləri daha geniş miqyaslı və dərin əhəmiyyətə malik olacaq. Qeyd olunub ki, meqa birgə dəniz tədbirlərində üç ölkədən 60-dan çox hərbi gəmi və dəniz aviasiyası vasitəsi iştirak edəcək.
Manevrlərdə Rusiyanı Rusiya Sakit Okean Donanmasının freqatı “Marşal Şapoşnikov” təmsil edəcək. Təlimə ilk dəfə olaraq Almaniya, Filippin və BƏƏ-dən hərbi gəmilər də qoşulacaq. O cümlədən Filippin Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus “BRP Miguel Malvar” freqatı və BƏƏ Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus “Əl Emarat” hərbi gəmisi də manevrlərdə iştirak edəcək.
Qeyd edilib ki, “Milan 2026” təlimi dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan dəniz qüvvələrini Vişakhapatnam şəhərində bir araya gətirir. Təlim çərçivəsində iştirakçı ölkələr arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, təcrübə mübadiləsi və dəniz təhlükəsizliyi sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.

В международных военно-морских учениях "Milan 2026" и Международном смотре флота (IFR), которые пройдут у восточного побережья Индии, примут участие представители военно-морских сил 72 стран.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM" со ссылкой на ВМС Индии, предстоящие маневры станут одними из самых масштабных в истории региона. В совместных мероприятиях, включая IFR и MILAN, примут участие более 60 военных кораблей и средств морской авиации из различных государств, включая США и Россию.
Российскую Федерацию на учениях представит фрегат Тихоокеанского флота "Маршал Шапошников". Примечательно, что в этом году к маневрам впервые присоединятся военные корабли из Германии, Филиппин и ОАЭ. В частности, в Вишакхапатнам прибудут филиппинский фрегат "BRP Miguel Malvar" и корабль ВМС ОАЭ "Al Emarat".
Учения "Milan", которые проводятся с 1995 года, направлены на укрепление дружественных связей и сотрудничества между военно-морскими силами разных стран. Основными целями маневров являются обмен профессиональным опытом, отработка взаимодействия в открытом море и расширение сотрудничества в сфере обеспечения морской безопасности в Индо-Тихоокеанском регионе. Проведение столь масштабного мероприятия в Вишакхапатнаме подчеркивает растущую роль Индии как ключевого игрока в обеспечении стабильности на международных морских путях.