Mehriban Əliyevanın sədrliyi ilə Rəqəmsal İnkişaf Şurasının ilk iclası keçirilib
İyunun 29-da Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf Şurasının ilk iclası keçirilib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, iclasda Birinci vitse-prezident çıxış etdi.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın
-Hörmətli həmkarlar.
Bu gün Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf Şurasının ilk iclasını keçiririk. Cari ilin fevral ayında Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə ölkəmizin yeni rəqəmsal inkişaf strategiyasına həsr olunmuş müşavirə keçirilmişdir və verilən tapşırıqlara əsasən, rəqəmsal inkişaf üzrə Fəaliyyət Planı təsdiqlənmişdir. Qarşıdakı üç il üçün rəqəmsallaşma, , və innovasiya ekosisteminin inkişafını təmin edən konkret Yol xəritəsi müəyyən olunmuşdur. Şuranın əsas vəzifəsi müxtəlif dövlət qurumlarının fəaliyyətini əlaqələndirməkdən, vahid yanaşma formalaşdırmaqdan və qəbul edilən qərarların vaxtında və səmərəli həyata keçirilməsinin icra olunmasını təmin etməkdən ibarətdir. Bizim məqsədimiz yalnız yeni texnologiyaları tətbiq etmək deyil, eyni zamanda, ölkə iqtisadiyyatına güclü təkan verilməsi, yeni müasir innovasiya ekosisteminin formalaşdırılması, yerli və xarici investisiyaların ölkəyə cəlb olunması, yerli startaplara dəstək göstərilməsi və daha səmərəli dövlət idarəetmə sisteminin yaradılmasıdır.
Süni intellekt artıq gələcəyin deyil, bu günün əsas inkişaf amilidir. Eyni zamanda, süni intellektin dövlətlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsində rolu artmaqdadır və artıq mərkəzi yer tutur. Sirr deyil ki, dünyanın aparıcı dövlətlərində süni intellektin inkişafı gözlənilən proqnozlardan daha sürətli gedir və bu, öz növbəsində həm yeni imkanlar, eyni zamanda, yeni təhlükələr yaradır. Biz yeni çağırışlara, xüsusilə kibertəhlükəsizlik və informasiya təhlükəsizliyi sahəsində olan və yaranan risklərə hazır olmalıyıq.
Fəaliyyətimiz bütün dövlət qurumlarının birgə fəal və səmərəli işini tələb edir. Məqsədimiz Azərbaycanı rəqəmsal inkişaf və süni intellekt sahələrində regionun aparıcı dövlətlərindən birinə çevirməkdir. Biz xarici, beynəlxalq təcrübəni öyrənməli, uğurlu modellərdən istifadə etməliyik. Lakin bütün qərarlar Azərbaycanın milli maraqlarına və ehtiyaclarına cavab verən amillərə əsasən qəbul olunmalıdır.
Bugünkü iclasda müşavirədən keçən son aylar ərzində aparılan işlər, əldə edilən nəticələr haqqında Rəşad Nəbiyev məruzə edəcək.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev "Rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026−2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı"nın icrası ilə bağlı görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr barədə Birinci vitse-prezidentə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, fəaliyyət planı rəqəmsallaşma, süni intellekt, innovasiya ekosistemi və kibertəhlükəsizlik istiqamətləri üzrə 58 təşəbbüsü əhatə edir. Rəqəmsallaşma istiqamətində görülən işlərə toxunan nazir 40 dövlət qurumu ilə Yol xəritələrinin hazırlandığını, onlardan 13-nün artıq təsdiqləndiyini və ya təsdiq mərhələsində olduğunu dedi.
Rəşad Nəbiyev Milli Məlumat Hövzəsinin yaradılması barədə məlumat verdi, dövlət informasiya sistemlərinin hökumət buluduna miqrasiyası və yeni data mərkəzinin tikintisi üzrə işlərin davam etdirildiyini vurğuladı. "Mygov" platformasının xidmət dairəsinin genişləndirildiyini, son üç ayda istifadəçilərin sayının 2,7 milyondan 3,5 milyona çatdığını deyən nazir artıq bir neçə tətbiqin platformaya inteqrasiya olunduğunu, daha yeddi dövlət tətbiqinin xidmətlərinin isə ilin sonunadək vətəndaşların istifadəsinə veriləcəyini bildirdi.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri fəaliyyət planının əsas prioritetlərindən birinin süni intellekt olduğunu vurğulayaraq, "mygov" və digər dövlət qurumlarında süni intellekt həllərinin tətbiqinin genişləndirildiyini, virtual vətəndaş köməkçisinin istifadəyə verildiyini dedi. Rəşad Nəbiyev innovasiya ekosisteminin inkişafı məsələlərinə toxundu, texnoloji suverenliyi gücləndirən sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətləri bir araya gətirmək məqsədilə Azərbaycan Dayanıqlılıq Klasterinin yaradılmasına başlanıldığını vurğuladı və kibertəhlükəsizlik sahəsində görülən işlərdən danışdı. Qeyd etdi ki, Milli Əməliyyatları Mərkəzi, Milli Kiber İnsidentlərə Qarşı Mübarizə Mərkəzi və Rəqəmsal Təhqiqat Mərkəzinin yaradılması, həmçinin dövlət və özəl sektor arasında operativ məlumat mübadiləsini təmin edəcək vahid milli kibertəhlükəsizlik platformasının qurulması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri Şahmar Mövsümov rəqəmsal sahədə qanunvericilik üzrə islahatlar barədə Birinci vitse-prezidentə məlumat verdi. Şahmar Mövsumov qeyd etdi ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlət siyasətinin əsas prioritet istiqamətlərindən biri kimi rəqəmsal transformasiya ardıcıl şəkildə həyata keçirilir. Dövlətimizin başçısının bu ilin fevralında imzaladığı Fərmanla Rəqəmsal İnkişaf Şurasının yaradıldığını və “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026−2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın təsdiqləndiyini xatırladan Şahmar Mövsumov Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Şurada müəyyən edilmiş strateji prioritetlərə və verilmiş tapşırıqlara uyğun olaraq müasir qanunvericilik bazasının formalaşdırılması istiqamətində kompleks islahatların hazırlandığını dedi. Vurğuladı ki, bu, postsovet məkanında rəqəmsal ekosistemin inkişafı və tənzimlənməsi istiqamətində həyata keçirilən ən əhatəli və fundamental islahat təşəbbüsüdür.
Şahmar Mövsumov islahatın əhatə etdiyi sahələrə toxunaraq bildirdi ki, bunlar hüquqi müəyyənliyin təmini, rəqabətqabiliyyətli vergi mühitinin formalaşdırılması, innovasiyaların maliyyələşdirilməsi, elmi-tədqiqat və innovasiya təşviqləri, istedadların cəlb edilməsi, bazara çıxış imkanlarının genişləndirilməsi və kibertəhlükəsizlik sahəsində tənzimləmənin təkmilləşdirilməsidir.
Prezidentin köməkçisi bu islahatların mühüm cəhətlərindən biri kimi onların dünya təcrübəsinə əsaslandığını dedi, dəyişikliklər hazırlanarkən müxtəlif ölkələrin uğurlu modellərinin öyrənildiyini qeyd etdi.
Elm və təhsil naziri ölkədə təhsilin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində görülən işlər və gələcək planlar barədə Birinci vitse-prezidentə məlumat verdi. Nazir təhsil müəssisələrinin vahid internet şəbəkəsi ilə təminatı, “Rəqəmsal məktəb” layihəsi, təhsil pillələri üzrə məlumatların rəqəmsallaşması, təhsil sənədlərinin elektronlaşdırılması məsələlərinə toxundu, növbəti mərhələ olaraq tədrisin rəqəmsallaşdırılmasının nəzərdə tutulduğunu dedi.
Emin Əmrullayev, həmçinin şagirdlərin rəqəmsal bacarıqlarının inkişafı üçün məktəblərdə həyata keçirilən “Rəqəmsal bacarıqlar”, “STEAM Azərbaycan” layihələrini qeyd etdi, bu istiqamətdə insan kapitalının inkişafının təmin edilməsinin də əsas prioritetlərdən biri olduğunu vurğuladı.

29 июня под председательством Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой состоялось первое заседание Совета по цифровому развитию Азербайджанской Республики.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", на заседании выступила Первый вице-президент Мехрибан Алиева.
- Уважаемые коллеги.
Сегодня мы проводим первое заседание Совета по цифровому развитию Азербайджанской Республики. В феврале текущего года под председательством Президента Ильхама Алиева состоялось совещание, посвященное новой стратегии цифрового развития нашей страны, и в соответствии с данными поручениями был утвержден План действий по цифровому развитию. Определена конкретная «Дорожная карта» на предстоящие три года, обеспечивающая развитие цифровизации, искусственного интеллекта, кибербезопасности и инновационной экосистемы. Основная задача Совета заключается в координации деятельности различных государственных структур, формировании единого подхода и обеспечении своевременной и эффективной реализации принятых решений. Наша цель — не только внедрение новых технологий, но и придание мощного импульса экономике страны, формирование современной инновационной экосистемы, привлечение местных и иностранных инвестиций, поддержка местных стартапов и создание более эффективной системы государственного управления.
Искусственный интеллект — это уже не будущее, а главный фактор развития сегодняшнего дня. В то же время роль искусственного интеллекта в обеспечении безопасности государств возрастает, занимая центральное место. Не секрет, что развитие искусственного интеллекта в ведущих странах мира идет быстрее ожидаемых прогнозов, что создает как новые возможности, так и новые угрозы. Мы должны быть готовы к новым вызовам, особенно к рискам, возникающим в сфере кибербезопасности и информационной безопасности.
Наша деятельность требует активной и эффективной совместной работы всех государственных структур. Наша цель — превратить Азербайджан в одно из ведущих государств региона в сферах цифрового развития и искусственного интеллекта. Мы должны изучать зарубежный, международный опыт, использовать успешные модели. Однако все решения должны приниматься исходя из факторов, отвечающих национальным интересам и потребностям Азербайджана.
На сегодняшнем заседании министр Рашад Набиев выступит с докладом о проделанной за последние месяцы работе и достигнутых результатах.
х х х
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев проинформировал Первого вице-президента о работе, проделанной в рамках исполнения «Плана действий по ускорению цифрового развития на 2026–2028 годы», и о предстоящих задачах. Он отметил, что план действий охватывает 58 инициатив по направлениям цифровизации, искусственного интеллекта, инновационной экосистемы и кибербезопасности. Коснувшись работ в сфере цифровизации, министр сообщил, что подготовлены «Дорожные карты» с 40 государственными структурами, 13 из которых уже утверждены или находятся на стадии утверждения.
Рашад Набиев проинформировал о создании Национального хранилища данных, подчеркнув, что продолжаются работы по миграции государственных информационных систем в правительственное облако и строительству нового центра обработки данных. Отметив расширение сферы услуг платформы "mygov", увеличение числа пользователей за последние три месяца с 2,7 до 3,5 миллиона, министр сообщил, что в платформу уже интегрировано несколько приложений, а услуги еще семи государственных приложений будут предоставлены гражданам до конца года.
Министр цифрового развития и транспорта, подчеркнув, что одним из главных приоритетов плана действий является искусственный интеллект, отметил расширение применения решений на базе ИИ в "mygov" и других госучреждениях, а также запуск виртуального помощника гражданина. Рашад Набиев затронул вопросы развития инновационной экосистемы, подчеркнув начало создания «Азербайджанского кластера устойчивости» с целью объединения компаний, действующих в сферах, укрепляющих технологический суверенитет, и рассказал о работах в области кибербезопасности. Он отметил, что продолжаются работы по созданию Национального центра оперативного управления безопасностью, Национального центра по борьбе с киберинцидентами и Центра цифровых расследований, а также по созданию единой национальной платформы кибербезопасности, которая обеспечит оперативный обмен информацией между государственным и частным секторами.
Помощник Президента Азербайджанской Республики — заведующий отделом по вопросам экономической политики и инновационного развития Администрации Президента Шахмар Мовсумов проинформировал Первого вице-президента о реформах в области цифрового законодательства. Шахмар Мовсумов отметил, что под руководством Президента Ильхама Алиева цифровая трансформация последовательно осуществляется как одно из приоритетных направлений государственной политики. Напомнив, что Указом главы государства в феврале этого года был создан Совет по цифровому развитию и утвержден «План действий по ускорению цифрового развития в Азербайджанской Республике на 2026–2028 годы», Шахмар Мовсумов сообщил, что в соответствии со стратегическими приоритетами, определенными в Совете под руководством Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой, и данными поручениями, готовятся комплексные реформы в направлении формирования современной законодательной базы. Он подчеркнул, что это самая масштабная и фундаментальная реформаторская инициатива, реализуемая на постсоветском пространстве в направлении развития и регулирования цифровой экосистемы.
Затронув сферы, охватываемые реформой, Шахмар Мовсумов отметил, что это обеспечение правовой определенности, формирование конкурентоспособной налоговой среды, финансирование инноваций, научно-исследовательские и инновационные стимулы, привлечение талантов, расширение возможностей доступа к рынку и совершенствование регулирования в сфере кибербезопасности.
Помощник Президента отметил, что одним из важных аспектов этих реформ является их опора на мировой опыт, подчеркнув, что при подготовке изменений изучались успешные модели различных стран.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев проинформировал Первого вице-президента о работе, проводимой в направлении цифровизации образования в стране, и будущих планах. Министр затронул вопросы обеспечения учебных заведений единой интернет-сетью, проекта «Цифровая школа», цифровизации данных по ступеням образования, перевода образовательных документов в электронный формат, отметив, что на следующем этапе предусмотрена цифровизация процесса обучения.
Эмин Амруллаев также отметил реализуемые в школах проекты «Цифровые навыки» и «STEAM Азербайджан» для развития цифровых навыков учащихся, подчеркнув, что обеспечение развития человеческого капитала в этом направлении также является одним из основных приоритетов.
Заседание продолжилось обсуждениями.
Справочно: Создание Совета по цифровому развитию является частью масштабной государственной стратегии Азербайджана по переходу к экономике знаний. Данная инициатива направлена на интеграцию передовых технологий в государственное управление, что позволит повысить прозрачность услуг и эффективность взаимодействия между гражданами и государственными институтами, следуя курсу, заданному Президентом Ильхамом Алиевым.