Leyla Əliyeva Multikulturalizm Mərkəzində olub
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”xəbər verir ki, BBMM-in icraçı direktoru Rəvan Həsənov qonağa Mərkəzin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib.
Bildirilib ki, İlham Əliyevin Fərmanı ilə 2014-cü ildə yaradılan Mərkəz, ölkəmizin multikulturalizm modelinin öyrənilməsi və beynəlxalq təbliği istiqamətində mühüm layihələr həyata keçirir. Qurum beynəlxalq təşkilatlarla sıx əməkdaşlıq edir.
Hər il təşkil olunan beynəlxalq konfranslar, elmi seminarlar və forumlarda müxtəlif ölkələrdən alimlər iştirak edirlər. Bu tədbirlərdə multikulturalizm, dinlərarası dialoq və mədəniyyətlərarası əməkdaşlıq mövzuları müzakirə olunur.
Dövlət başçısının təşəbbüsünə əsasən, Mərkəz "Azərbaycan multikulturalizmi" fənninin tədrisi layihəsini reallaşdırır. Bu layihə çərçivəsində dünyanın 27 aparıcı universitetində həmin fənn tədris olunub.
Eyni zamanda, ölkənin 40-a yaxın universitetinin magistratura səviyyəsində bu fənnin tədrisi aparılır. müəssisələrinin bakalavr səviyyəsində isə "Multikulturalizmə giriş" əsas fənn kimi tədris edilir.
Mərkəz Azərbaycanın tarixi və mədəniyyəti ilə bağlı kitabların, xəritələrin çapına, həmçinin Azərbaycanda yaşayan etnik azlıqların dillərində nəşrlərin hazırlanmasına xüsusi diqqət ayırır. Bu materiallar həm ölkə daxilində, həm də beynəlxalq akademik mühitdə təqdim olunur.
Görüş zamanı Mərkəzin fəaliyyətinə dair film nümayiş etdirilib və Leyla Əliyeva nəşrlərlə tanış olub.
Leyla Əliyeva Azərbaycanın multikultural dəyərlərinin qorunması istiqamətindəki layihələrin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, xüsusilə islamofobiya, antisemitizmksenofobiyaya həsr olunan konfransları, eləcə də Azərbaycanın xristianlıq irsinin dünyada tanıdılması işlərini yüksək qiymətləndirib.
Qeyd olunub ki, Mərkəzin fəaliyyətində gənclərlə işə verilən önəm, Azərbaycan multikulturalizminin tanıdılmasında mühüm rol oynayır. BBMM müxtəlif xalqlar arasında anlaşmanın inkişafına mühüm töhfə verir.
Sonda Leyla Əliyeva Mərkəzin kollektivi ilə həmsöhbət olub və xatirə şəkli çəkdirib. Qeyd edək ki, Leyla Əliyeva Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin Himayəçilik Şurasının üzvüdür.

Член Попечительского совета Бакинского международного центра мультикультурализма (БМЦМ) Лейла Алиева посетила Бакинский международный центр мультикультурализма.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, исполнительный директор БМЦМ Раван Гасанов представил гостье подробную информацию о деятельности Центра.
Было отмечено, что Центр, созданный в 2014 году Указом Президента Азербайджана Ильхама Алиева, реализует важные проекты по изучению и международной пропаганде азербайджанской модели мультикультурализма. Организация тесно сотрудничает с международными структурами. Ежегодно проводимые международные конференции, научные семинары и форумы собирают ученых из разных стран для обсуждения вопросов мультикультурализма, межрелигиозного диалога и межкультурного сотрудничества.
По инициативе главы государства Центр реализует проект по преподаванию предмета "Азербайджанский мультикультурализм". В рамках этого проекта дисциплина преподается в 27 ведущих университетах мира. Кроме того, предмет включен в магистерские программы около 40 университетов в Азербайджане, а на уровне бакалавриата преподается курс "Введение в мультикультурализм".
Центр уделяет особое внимание изданию книг и карт, связанных с историей и культурой Азербайджана, а также публикаций на языках этнических меньшинств, проживающих в Азербайджане. В ходе встречи был продемонстрирован фильм о деятельности Центра, и Лейла Алиева ознакомилась с представленными изданиями.
Лейла Алиева подчеркнула значимость проектов по сохранению мультикультуральных ценностей Азербайджана. Она высоко оценила работу по проведению конференций, посвященных борьбе с исламофобией, антисемитизмом и ксенофобией, а также усилия по популяризации христианского наследия Азербайджана в мире.
В завершение Лейла Алиева побеседовала с коллективом Центра и приняла участие в памятном фотографировании. Стоит отметить, что Азербайджан исторически является пространством, где мирно сосуществуют представители различных религий и этносов, а государственная политика страны направлена на укрепление этих традиций толерантности, превращая Баку в глобальный центр межцивилизационного диалога.