Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycanın ümumtəhsil müəssisələrinin müəllimlərinə həsr olunmuş Xeyirxahlıq Festivalı keçirilib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, IDEA İctimai Birliyi, Azərbaycan Elm və Təhsil Nazirliyi və "ThinkIn" təşkilatının əməkdaşlığı çərçivəsində təşkil olunan tədbirdə ölkənin 290 ümumtəhsil müəssisəsindən 1000-ə yaxın müəllim iştirak edib.
Mərkəzi Nəbatat Bağında açıq hava formatında təşkil olunmuş festivalda Leyla Əliyeva və Alona Əliyeva da iştirak ediblər.
Leyla Əliyeva və Alona Əliyeva festival ərazisində yaradılmış müxtəlif fəaliyyət zonaları ilə tanış olub, milli zona, sənət emalatxanaları, yoqa və meditasiya sessiyaları, əl işləri yarmarkası və digər interaktiv məkanlarda iştirakçılarla səmimi söhbət edib, onlarla xatirə şəkilləri çəkdirib və məktəblilərin hazırladığı yaradıcı çıxışları izləyiblər. Onlara müxtəlif əl işlərindən ibarət hədiyyələr təqdim olunub.
Tədbirin rəsmi hissəsində çıxış edən Leyla Əliyeva festivalın hər kəsə gözəl və müsbət hisslər bəxş edəcəyinə inandığını bildirib. Leyla Əliyeva vurğulayıb ki, hər bir uşaq bir möcüzə, bir xəzinədir. Biz bunu nə qədər tez aşkar etsək, onların istedadları bir o qədər tez üzə çıxacaq. Müəllimlərin, valideynlərin və ümumilikdə böyüklərin uşaqları daha yaxşı anlamasının əhəmiyyətini qeyd edən Leyla Əliyeva mehribanlığın ən böyük xoşbəxtlik olduğunu bildirib.
Sonra Leyla Əliyeva müəllimlərə gördükləri məsuliyyətli işə görə minnətdarlığını ifadə edib.
Tədbir çərçivəsində keçirilən panel müzakirəsində ümumtəhsil müəssisələrində xeyirxahlıq, mərhəmət, qarşılıqlı hörmət və empatiya kimi dəyərlərin təşviqinin əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələrdə iştirak edən Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin müdiri vəzifəsini icra edən Nərminə Hüseynova və ADA Universitetinin prorektoru Vəfa Kazdal bu xüsusda müəllimlərin gələcək nəsillərin və bütövlükdə cəmiyyətin inkişafında oynadığı mühüm rolu xüsusi olaraq vurğulayıblar.
Daha sonra festival çərçivəsində keçirilən "Xeyirxahlıq Marafonu"nun qaliblərinin mükafatlandırma mərasimi olub. Məktəblər arasında xeyirxahlıq mövzusunda hazırlanmış ən yaradıcı sosial media məzmunları müxtəlif nominasiyalar üzrə qiymətləndirilib, 55, 244, 83, 156, 185, 45, 277, 144, 211, 300 və 165 nömrəli məktəblər "Ən səmimi təşəkkür", "Xeyirxah əməllər mükafatı", "Ən yaxşı ekoloji təşəbbüs" və digər nominasiyalar üzrə qalib elan olunublar. Marafon məktəblərdə xeyirxahlıq, minnətdarlıq, yaradıcılıq və həmrəyliyin gündəlik davranış mədəniyyətinə çevrilməsini təşviq etmək məqsədilə keçirilib.
Yüksək əhval-ruhiyyə şəraitində keçən festival geniş konsert proqramı ilə başa çatıb.
Qeyd edək ki, Xeyirxahlıq Festivalının əsas məqsədi cəmiyyətin müəllimlərə olan dərin hörmət və minnətdarlığını ifadə etmək, məktəblərdə xeyirxahlıq, qarşılıqlı hörmət və dəstəyə əsaslanan sağlam təhsil mühitini təşviq etmək, empatiya və mənəvi dəyərlər üzərində qurulan təhsil mədəniyyətinin inkişafına töhfə vermək, eləcə də xeyirxahlığın təhsil sistemində və cəmiyyətin inkişafındakı mühüm rolunu nümayiş etdirməkdən ibarət olub.
Tədbir çərçivəsində keçirilən əl işləri yarmarkasında 11 nömrəli İnteqrasiya təlimli internat məktəbi, "Birgə və Sağlam" Autizm Mərkəzi, Zəka Yolu İnkişaf Mərkəzi, "İZ Community", "Kashalata" və digər təşkilatların nümayəndələrinin hazırladıqları məhsullar tədbir iştirakçılarına təqdim olunub.

Лейла Алиева и Алона Алиева приняли участие в Фестивале доброты
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева выступила инициатором проведения Фестиваля доброты, посвященного учителям общеобразовательных учреждений Азербайджана.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в мероприятии, организованном при сотрудничестве Общественного объединения IDEA, Министерства науки и образования Азербайджана и организации "ThinkIn", приняли участие около 1000 учителей из 290 общеобразовательных учреждений страны.
Фестиваль прошел в формате под открытым небом в Центральном ботаническом саду. В нем приняли участие Лейла Алиева и Алона Алиева.
Лейла Алиева и Алона Алиева ознакомились с различными тематическими зонами фестиваля, включая национальную зону, арт-мастерские, площадки для йоги и медитации, а также ярмарку изделий ручной работы. Они пообщались с участниками, сделали памятные фотографии и посмотрели творческие выступления школьников. Им были вручены подарки, изготовленные вручную.
В официальной части мероприятия Лейла Алиева выразила уверенность, что фестиваль подарит всем прекрасные и позитивные эмоции. Она подчеркнула, что каждый ребенок — это чудо и сокровище, и чем раньше мы это осознаем, тем быстрее раскроются их таланты. Отметив важность понимания детей учителями, родителями и взрослыми в целом, Лейла Алиева подчеркнула, что доброта — это величайшее счастье.
Затем Лейла Алиева выразила благодарность педагогам за их ответственный труд.
В ходе панельной дискуссии состоялся обмен мнениями о важности продвижения таких ценностей, как доброта, милосердие, взаимное уважение и эмпатия в общеобразовательных учреждениях. Исполняющая обязанности заведующего Управлением образования города Баку Нармина Гусейнова и проректор Университета АДА Вафа Каздал особо отметили важную роль учителей в развитии будущих поколений и общества в целом.
Далее состоялась церемония награждения победителей "Марафона доброты". Были оценены творческие материалы в социальных сетях на тему доброты, подготовленные школами. Победителями в различных номинациях, таких как "Самая искренняя благодарность", "Премия за добрые дела", "Лучшая экологическая инициатива", стали школы № 55, 244, 83, 156, 185, 45, 277, 144, 211, 300 и 165. Марафон был направлен на поощрение доброты, благодарности, творчества и солидарности как части повседневной культуры поведения в школах.
Фестиваль, прошедший в атмосфере высокого настроения, завершился обширной концертной программой.
Отметим, что основной целью Фестиваля доброты является выражение глубокого уважения и признательности общества к учителям, поощрение здоровой образовательной среды, основанной на доброте, взаимном уважении и поддержке, а также развитие культуры образования, построенной на эмпатии и моральных ценностях.
На ярмарке изделий ручной работы, организованной в рамках мероприятия, были представлены товары, подготовленные представителями школы-интерната интеграционного обучения № 11, Центра аутизма "Birgə və Sağlam", Центра развития "Zəka Yolu", "İZ Community", "Kashalata" и других организаций.