İran Ayətullah Əli Xameneinin dəfn mərasiminə hazırlaşır: Beynəlxalq nümayəndələr Tehrana gəlir
İranda ali lider Ayətullah Əli Xameneinin vəfatından sonra keçiriləcək vida mərasiminə hazırlıqlar yekun mərhələyə çatıb. Bir neçə gün davam edəcək mərasimdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən yüksək səviyyəli nümayəndə heyətlərinin iştirakı gözlənilir.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, İran rəsmiləri ali lider Ayətullah Əli Xameneinin iyulun 4-dən 9-dək keçirilməsi planlaşdırılan dəfn mərasiminə hazırlıqları başa çatdırıb.
Məlumata görə, mərasim zamanı kütləvi toplaşmaların gözlənilməsi səbəbindən tədbirləri ən yüksək səviyyəyə çatdırılıb. Eyni zamanda, mərhum ali liderin tabutunun ilk görüntüləri də ictimaiyyətə təqdim olunub.
Bildirilir ki, vida mərasimində iştirak etmək üçün 100-dən çox ölkədən nümayəndə heyətlərinin Tehrana gəlməsi gözlənilir. Pakistanın naziri Seyid Möhsün Nəqvi İrana səfəri zamanı bu ölkəni “ikinci ev” adlandırıb. Həmçinin, Pakistanın Şahbaz Şərifin də mərasimdə iştirak edəcəyi gözlənilir.
Məlumata əsasən, Livandan olan rəsmi nümayəndələr, o cümlədən “Amal” hərəkatının yüksək vəzifəli şəxsləri İran parlamentinin sədri Məhəmməd Baqir Qalibaf ilə görüş keçirərək ikitərəfli münasibətləri və parlamentlərarası əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Eyni zamanda, ABŞ ilə İran arasında aparılan danışıqlar da gündəmin əsas mövzularından biri olaraq qalır. ABŞ Prezidenti “CNBC” telekanalına açıqlamasında danışıqların müsbət istiqamətdə davam etdiyini və Tehranın Vaşinqtonun irəli sürdüyü tələblərin böyük hissəsini qəbul etdiyini bildirib.
ABŞ Prezidenti vurğulayıb ki, Vaşinqtonun məqsədi İranda rejim dəyişikliyi deyil, lakin İranın nüvə silahına sahib olmasına imkan verilməyəcək. Qətər və Pakistan vasitəçiləri isə növbəti danışıqlar raundunun dəfn mərasimlərindən sonra keçiriləcəyini açıqlayıblar.

Иран готовится к похоронам аятоллы Али Хаменеи: в Тегеран прибывают делегации
В Иране завершаются последние приготовления к церемонии прощания с верховным лидером аятоллой Али Хаменеи. Ожидается участие высокопоставленных делегаций из различных стран мира.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», иранские официальные лица завершили подготовку к похоронной церемонии, запланированной на период с 4 по 9 июля.
В связи с ожидаемым массовым скоплением людей меры безопасности в столице усилены до максимального уровня. Также общественности были представлены первые кадры гроба покойного верховного лидера.
Ожидается, что для участия в церемонии прощания в Тегеран прибудут делегации из более чем 100 стран. Министр внутренних дел Пакистана Сейед Мохсин Накви в ходе визита в Иран назвал эту страну «вторым домом». Также ожидается участие премьер-министра Пакистана Шахбаза Шарифа.
Согласно полученной информации, официальные представители Ливана, включая высокопоставленных лиц движения «Амаль», провели встречу со спикером парламента Ирана Мохаммадом Багером Галибафом, обсудив двусторонние отношения и межпарламентское сотрудничество.
Параллельно с этим, переговоры между США и Ираном остаются одной из ключевых тем международной повестки. Президент США Дональд Трамп в интервью телеканалу «CNBC» заявил, что переговоры продвигаются в позитивном ключе, и Тегеран принял большую часть требований, выдвинутых Вашингтоном.
Президент США подчеркнул, что целью Вашингтона не является смена режима в Иране, однако стране не будет позволено обладать ядерным оружием. Посредники из Катара и Пакистана сообщили, что следующий раунд переговоров состоится после завершения похоронных мероприятий.