Martın 23-də Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Fondu tərəfindən inşa edilmiş Avropa liseyinin yeni binasının açılışında iştirak edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlətimizin başçısına liseydə yaradılmış şərait barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Avropa liseyinin yerləşdiyi əvvəlki bina 1937-ci ildə inşa edilmişdi. müəssisəsinin 1987-ci ildə yenidən qurulan binası isə ötən müddətdə istifadəyə yararsız hala düşdüyündən Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın tapşırığına əsasən yeni lisey binası inşa olunub.
Üç və dördmərtəbəli 7 korpusdan ibarət 1200 şagird yerlik bu təhsil müəssisəsi rayonun ən böyük məktəblərindəndir. Lisey zəruri mebel və avadanlıqla, fənn kabinetləri və laboratoriyalar isə əyani vəsaitlərlə təchiz edilib.
Burada 50-dən çox sinif otağı, fizika, kimya və biologiya laboratoriyaları, informatika və STEAM, hərbi təlim, tibb və əmək təlimi otaqları, kitabxana, yeməkxana, akt və idman zalları, həmçinin açıq idman meydançası yaradılıb.
Liseyin yeni binası Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb” Proqramı çərçivəsində inşa edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda təhsil sahəsinin inkişafı dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Dövlət səviyyəsində bu istiqamətdə həyata keçirilən işlərə Heydər Əliyev Fondu da böyük töhfələr verir. Fondun “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb” Proqramı çərçivəsində indiyədək ölkəmizdə 500-dən çox məktəb istifadəyə verilib.
Paytaxt Bakı ilə yanaşı, bölgələrdə bu cür layihələrin icrası ilk növbədə regionlarda yaşayan şagirdlərin yüksək səviyyədə təhsil almalarına, onların elmin sirlərinə daha dərindən yiyələnmələrinə hərtərəfli şərait yaradır. Bu, eyni zamanda, ölkəmizdə ümumilikdə təhsil sahəsinin inkişafını əyani şəkildə göstərir.

Ильхам Алиев принял участие в открытии Европейского лицея
23 марта Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии нового здания Шамахинского Европейского лицея, построенного Фондом Гейдара Алиева.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", помощник Президента Анар Алакбаров проинформировал главу государства об условиях, созданных в лицее. Было отмечено, что прежнее здание учебного заведения было построено еще в 1937 году и со временем пришло в негодность. В связи с этим по поручению Первого вице-президента Мехрибан Алиевой было принято решение о строительстве современного образовательного комплекса.
Новое учебное заведение на 1200 ученических мест состоит из 7 корпусов (три и четыре этажа) и является одной из крупнейших школ района. Лицей полностью оснащен необходимой мебелью и оборудованием, а предметные кабинеты и лаборатории — наглядными пособиями. Здесь создано более 50 классных комнат, лаборатории физики, химии и биологии, кабинеты информатики и STEAM, залы для военной подготовки, медицины и трудового обучения, библиотека, столовая, актовый и спортивный залы, а также открытая спортивная площадка.
Здание лицея возведено в рамках программы «Обновляющемуся Азербайджану – новую школу», реализуемой Фондом Гейдара Алиева. Данная инициатива, запущенная в 2005 году, направлена на устранение проблем в сфере образования, строительство новых школ и капитальную реконструкцию существующих учебных заведений в соответствии с мировыми стандартами.
Развитие сферы образования является одним из ключевых приоритетов государственной политики в Азербайджане. Фонд Гейдара Алиева вносит неоценимый вклад в этот процесс: в рамках вышеупомянутой программы в стране уже введено в эксплуатацию более 500 школ. Реализация подобных проектов не только в Баку, но и в регионах республики, создает всесторонние условия для получения молодежью качественного образования и глубокого освоения современных наук.