İlham Əliyev Esvatininin Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfirini qəbul edib - YENİLƏNİB
Prezident İlham Əliyev aprelin 14-də Esvatini Krallığının Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfiri Sibusisive Mnqomezulunu qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, səfir etimadnaməsini dövlət başçısına təqdim edib.
Prezident İlham Əliyev səfirlə söhbət edib.
Səfir Esvatininin Kralı Əlahəzrət III Msvatinin salamlarını dövlət başçısına çatdırıb.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirib, onun da salamlarını Esvatini Kralına çatdırmağı xahiş edib.
Qoşulmama Hərəkatının 2019-cu ildə Bakıda keçirilmiş sammiti zamanı Esvatini Kralının Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırladaraq, onun gələn ay Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun sessiyasında iştirak edəcəyinə ümidvarlığını bildirib.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan ilə Esvatini Krallığı arasında siyasi dialoqun səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edib, digər sahələrdə əməkdaşlığı genişləndirmək üçün yaxşı potensialın olduğunu deyib.
səfirə fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Prezident İlham Əliyevin Azərbaycana uğurla rəhbərlik etdiyini vurğulayan səfir Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpası, həmçinin sahəsində əldə edilmiş uğurlar ilə bağlı təbriklərini çatdırıb.
O, həmçinin regionda sülhün əldə edilməsində dövlət başçısının diplomatik səylərinə və roluna toxunaraq, bununla bağlı da Prezident İlham Əliyevi təbrik edib.
Səfir ikitərəfli əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib.
O, ölkəsinin Afrika İttifaqının Sülh və Şurasının sədri qismində Afrika qitəsində sülhün təmin olunması istiqamətində ardıcıl səylərini davam etdirdiyini vurğulayıb.
Söhbət zamanı Azərbaycan ilə Esvatininin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyi qeyd edilib, energetika, elm, təhsil, humanitar, turizm, ətraf mühitin mühafizəsi, mədəniyyət və digər sahələrdə münasibətlərin qurulması üçün əlverişli imkanların olduğu bildirilib, potensial sahələri ilə bağlı müzakirələrin aparılması üçün müxtəlif səviyyələrdə qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinin önəminə toxunulub.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.
Prezident İlham Əliyev aprelin 14-də Esvatini Krallığının Azərbaycana yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Sibusisive Mnqomezulunu qəbul edib.

Ильхам Алиев принял нового посла Эсватини - ОБНОВЛЕНО
14 апреля Президент Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Королевства Эсватини в Азербайджане Сибусисиве Мнгомезулу.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на Пресс-службу Президента, в ходе встречи Президент Ильхам Алиев провел беседу с дипломатом. Посол передал главе государства приветствия Короля Эсватини Его Величества Мсвати III. Президент Ильхам Алиев выразил признательность за приветствия и просил передать его приветствия Королю Эсватини.
Глава государства с удовлетворением вспомнил визит Короля Эсватини в Азербайджан во время саммита Движения неприсоединения в Баку в 2019 году и выразил надежду на его участие в сессии Всемирного форума по градостроительству, который пройдет в столице в следующем месяце. Президент Ильхам Алиев выразил удовлетворение уровнем политического диалога между Азербайджаном и Королевством Эсватини, отметив наличие хорошего потенциала для расширения сотрудничества в других сферах.
Посол Сибусисиве Мнгомезулу поздравил Президента Ильхама Алиева с успехами, достигнутыми в области восстановления территориальной целостности и суверенитета Азербайджана, а также в сфере экономического развития. Дипломат особо отметил дипломатические усилия главы государства в установлении мира в регионе. Он подчеркнул, что Эсватини, как председатель Совета мира и безопасности Африканского союза, продолжает последовательные усилия по обеспечению мира на африканском континенте.
В ходе беседы было отмечено наличие благоприятных возможностей для налаживания связей в сферах энергетики, науки, образования, гуманитарной области, туризма, охраны окружающей среды и культуры. Стороны подчеркнули важность взаимных визитов на различных уровнях для обсуждения потенциальных направлений сотрудничества.
Справочно: Королевство Эсватини (бывший Свазиленд) — государство в Южной Африке, активно развивающее дипломатические отношения с Азербайджаном в рамках международных организаций, включая ООН и Движение неприсоединения. Азербайджан, в свою очередь, уделяет особое внимание укреплению связей со странами Африканского континента, способствуя развитию южно-южного сотрудничества и реализации совместных экономических инициатив.