İlham Əliyev Ağdərə rayonunun Aşağı Oratağ kəndində görülmüş işlərlə tanış olub - YENİLƏNİB
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 13-də Ağdərə rayonunun Aşağı Oratağ kəndində işlərlə tanış olub.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, dövlətimizin başçısına kənddə həyata keçirilmiş sosial layihələr barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, bu kənd Ağdərə rayonunun eyniadlı inzibati ərazi dairəsində, dağətəyi ərazidə yerləşir. İşğaldan əvvəl kəndin əhalisi əsasən üzümçülük, heyvandarlıq, taxılçılıq və tütünçülüklə məşğul olub, burada məktəb, klub, kitabxana və tibb məntəqəsi fəaliyyət göstərib. Aşağı Oratağ kəndi Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 2023-cü ildə həyata keçirdiyi antiterror əməliyyatı nəticəsində işğaldan azad olunub.
Kənddə ümumilikdə 308 fərdi ev var. Onlardan 148-i yararsız, 160-ı isə qismən yararlıdır. Hazırda 100 ev görülmüş bərpa işlərindən sonra istismara hazırdır. İl ərzində daha 60 ev əsaslı təmir və bərpa olunacaq. Kəndə ilkin olaraq 31 ailə (119 nəfər) qayıdıb.
Burada sosial infrastrukturla bağlı bir sıra işlər görülüb. Belə ki, 2 ədəd transformator və qaz xətti bərpa olunub, yeni elektrik, qaz və rabitə xətləri çəkilib, su nasosu istifadəyə verilib, ümumi həcmi 560 kubmetr olan su anbarları təmizlənib, subartezian quyusu təmir edilib. Uzunluğu 7 kilometrə yaxın kənddaxili yollar bərpa olunub. Sakinlərin istirahəti üçün park salınıb, futbol meydançası yaradılıb.
Sonra dövlətimizin başçısı kəndə köçmüş Anar Rüstəmovun ailəsinə baş çəkdi, yeni evdə yaradılmış şəraitlə tanış oldu.

13 января Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с работами, проведенными в селе Ашагы Оратаг Агдеринского района.
Как сообщает "Центр оперативной информации-OMM" со ссылкой на Пресс-службу Президента, главе государства была представлена подробная информация о социальных проектах, реализованных в населенном пункте. Было отмечено, что село Ашагы Оратаг было освобождено от оккупации в результате антитеррористических мероприятий, проведенных Вооруженными силами Азербайджана в сентябре 2023 года. На сегодняшний день в селе, где насчитывается 308 частных домов, завершено восстановление 100 жилых строений, в которые уже вернулась 31 семья (119 человек). В течение года планируется капитально отремонтировать еще 60 домов. В ходе визита Президент Ильхам Алиев навестил семью Анара Рустамова, ознакомившись с созданными в их новом доме условиями.
Восстановление села Ашагы Оратаг осуществляется в рамках государственной программы «Великое возвращение» на освобождённые от оккупации территории Азербайджана. Данный регион исторически славился своим аграрным потенциалом, включая виноградарство, животноводство и табаководство. Возрождение инфраструктуры в Агдеринском районе, включая прокладку новых линий электропередач, газоснабжения и строительство современных социальных объектов, является приоритетным направлением политики государства по реинтеграции региона Карабах в экономику страны и обеспечению достойных условий жизни для возвращающегося населения.