Hələb yaxınlığında üç körpü partladılıb
Kürd döyüşçüləri Suriyanın şəhərinin şərqində, Deyr Harif bölgəsində nəzarət etdikləri əraziləri ölkənin qalan hissəsi ilə birləşdirən üç körpünü dağıdıblar.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Qətərin “Əl-Cəzirə” televiziya kanalı Müdafiə Nazirliyindəki mənbəyə istinadən məlumat yayıb.
Mənbənin bildirdiyinə görə, körpülərin partladılması hökumət qoşunları və zirehli texnikanın çayının qərb sahilində, kürdlərin rəhbərlik etdiyi Suriya Demokratik Qüvvələri (SDQ) ilə təmas xəttinə yerləşdirilməsindən sonra həyata keçirilib.
Bundan əvvəl Suriya ordusu komandanlığı Hələbdən 42 kilometr aralıda yerləşən Deyr Hafer–Meskene xətti boyunca, Fərat çayının şərq sahilinə qədər mövqelərdə olan bütün döyüşçülərin təxliyəsini tələb etmişdi. Keçid hökumətinin silahlı qüvvələri ərazinin “cinayətkar fəaliyyət üçün istifadə olunmasının qarşısını almaq məqsədilə” tədbirlər görüləcəyini açıqlamışdı.
Dəməşq hakimiyyəti SDQ-ni yanvarın əvvəlində Hələb şəhərinin şərq kənarlarından istifadə edərək şəhər məhəllələrinə, Suriya ordusunun mövqelərinə və daxili qüvvələrinə dron hücumları təşkil etməkdə ittiham edib. SDQ isə bu iddiaları rədd edərək, kürdlərə qarşı təhdidlərin Fərat bölgəsində hərbi eskalasiyaya bəhanə yaratmaq məqsədi daşıdığını bəyan edib.
Qeyd edək ki, daha əvvəl SDQ komandanı Məzlum Əbdi vasitəçilərin iştirakı ilə yanvarın 10-da Şimali Hələbdə atəşkəs razılaşmasının əldə olunduğunu və hökumət qüvvələri ilə toqquşmaların yaşandığı Əşrəfiyyə və Şeyx Məqsud kürd rayonlarından sakinlərin və silahlı qrupların təhlükəsiz şəkildə təxliyə edildiyini açıqlamışdı.

Вблизи Алеппо взорваны три стратегических моста
Курдские формирования в районе Дейр-Хафир к востоку от сирийского города Алеппо взорвали три моста, которые соединяли подконтрольные им территории с остальной частью страны.
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" со ссылкой на катарский телеканал «Аль-Джазира» и источники в Министерстве обороны Сирии, подрыв инженерных сооружений был осуществлен на фоне продвижения правительственных сил.
Согласно информации, мосты были уничтожены после того, как сирийская армия перебросила дополнительные подразделения и бронетехнику к линии соприкосновения с «Сирийскими демократическими силами» (СДС) на западном берегу реки Евфрат. Ранее военное командование Сирии потребовало полной эвакуации вооруженных групп вдоль линии Дейр-Хафир – Мескене до восточного берега Евфрата.
Официальный Дамаск обвиняет СДС в использовании восточных окраин Алеппо для совершения атак с применением беспилотных летательных аппаратов на позиции регулярной армии и силы внутренней безопасности. В свою очередь, представители СДС отвергают данные обвинения, заявляя, что подобные утверждения используются как повод для начала масштабной военной операции в регионе Евфрата.
Ситуация вокруг Алеппо остается одним из наиболее напряженных узлов сирийского конфликта. Несмотря на достигнутые ранее договоренности о прекращении огня и эвакуации гражданских лиц из районов Ашрафия и Шейх-Максуд, военная активность в регионе продолжает расти, что вызывает обеспокоенность международных посредников и гуманитарных организаций.