Quterreş İsraillə Livan arasında atəşkəsi alqışlayıb
BMT-nin Antonio İsrail və Livan arasında atəşkəsi alqışlayıb və hər iki tərəfi əldə olunmuş razılaşmaya əməl etməyə çağırıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə "The Times of Israel" qəzeti yazıb.
Quterreş atəşkəsin İsrail və "" qruplaşması arasındakı münaqişənin uzunmüddətli həllinə yönəlmiş danışıqlara aparan yolun davamı olacağına ümidini ifadə edib.
Xatırladaq ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb, bir neçə şəhərə hava hücumları təşkil ediblər. Elə həmin gün İranın Ali Lideri Əli Xamenei hücumlarda öldürülüb. Cavab olaraq İran İsrailə zərbələri endirib və Fars körfəzi ölkələrindəki ABŞ hərbi bazalarına hücum edib.
"Hizbullah" İranın tərəfində müharibəyə qoşularaq İsraili raket və pilotsuz təyyarələrlə atəşə tutduqdan sonra İsrail Müdafiə Qüvvələri qruplaşmanın infrastrukturunun yerləşdiyi Livanın cənubuna və Beyrutun cənub ərazilərinə zərbələr endirib. İsrail həmçinin Livanın cənubunda quru əməliyyatını genişləndirib.
İran, ABŞ və onların müttəfiqləri 2026-cı il aprelin 8-nə keçən gecə ikihəftəlik atəşkəslə bağlı razılığa gəlib.
Aprelin 14-də Vaşinqtonda ABŞ-nin himayəsi altında Livan-İsrail təmaslarının ilkin raundu keçirilib. Bu raundda atəşkəs sazişinə nail olmaq məqsədilə sülh danışıqlarının başlanma tarixi müəyyən edilməli idi.
Aprelin 16-da ABŞ Prezidenti Tramp İsrail və Livanın Şərq vaxtı ilə saat 17:00-dan etibarən 10 günlük atəşkəs elan etdiyini bildirib.

Гутерриш поприветствовал прекращение огня между Израилем и Ливаном
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш поприветствовал прекращение огня между Израилем и Ливаном и призвал обе стороны соблюдать достигнутое соглашение.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM" со ссылкой на газету "The Times of Israel", А.Гутерриш выразил надежду, что перемирие станет продолжением пути к переговорам, направленным на долгосрочное решение конфликта между Израилем и группировкой "Хизбулла".
Напомним, что 28 февраля США и Израиль начали военные операции против Ирана, организовав воздушные атаки на несколько городов. В тот же день в результате атак погиб верховный лидер Ирана Али Хаменеи. В ответ Иран нанес ракетные удары по Израилю и атаковал военные базы США в странах Персидского залива.
После того как "Хизбулла" вступила в войну на стороне Ирана, обстреливая Израиль ракетами и беспилотниками, Армия обороны Израиля нанесла удары по югу Ливана и южным районам Бейрута, где расположена инфраструктура группировки. Израиль также расширил наземную операцию на юге Ливана.
Иран, США и их союзники договорились о двухнедельном прекращении огня в ночь на 8 апреля 2026 года. 14 апреля в Вашингтоне под эгидой США прошел первый раунд ливано-израильских контактов, в ходе которого должна была быть определена дата начала мирных переговоров.
16 апреля Президент США Дональд Трамп сообщил, что Израиль и Ливан объявили о 10-дневном прекращении огня, начиная с 17:00 по восточному времени.
Стоит отметить, что Организация Объединенных Наций (ООН) традиционно выступает посредником в региональных конфликтах на Ближнем Востоке, стремясь к деэскалации напряженности и обеспечению гуманитарной безопасности гражданского населения. Данное соглашение рассматривается международным сообществом как важный шаг на пути к стабилизации ситуации в регионе.