İspaniyada anomal istilər: 1000-dən çox insan dünyasını dəyişdi
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Səhiyyə Nazirliyinin gündəlik ölüm monitorinq sistemi olan “MoMo” məlumat yayıb.
Bildirilib ki, iyunun 1-dən 30-dək ölümlər isti ilə birbaşa əlaqələndirilir. Bu göstərici 2015-ci ildən bəri ölkədə qeydə alınan ən yüksək rəqəm hesab olunur.
Məlumata görə, ötən ay ölkənin bir sıra bölgələrində havanın temperaturu 40 dərəcəni ötüb və iyun ayı tarixdə ən isti ikinci iyun ayı kimi qeydə alınıb.
Qeyd olunub ki, İspaniyanın Meteorologiya Agentliyinin (“AEMET”) məlumatına əsasən, iyun ayında orta temperatur iqlim normasından 3,2 dərəcə yüksək olub.
Bildirilib ki, agentliyin sözçüsü Ruben del Kampo 1961-ci ildən bəri qeydə alınan ən isti 13 iyun ayının hamısının 21-ci əsrə təsadüf etdiyini açıqlayıb.
Məlumata görə, iyunun 23-də istilik dalğası pik həddə çatıb və ölkə əhalisinin təxminən 73 faizi, yəni 35,7 milyon nəfər sağlamlıq riski ilə üzləşib.
Qeyd edilib ki, mütəxəssislər son on ildə istilik dalğalarının daha tez-tez müşahidə olunduğunu bildirirlər. Təkcə iyun ayında ölkə üzrə meteoroloji stansiyalarda 165 maksimum temperatur rekordu yenilənib, həmçinin 225 dəfə ən yüksək minimum temperatur göstəricisi qeydə alınıb. Bu isə gecə saatlarında belə havanın kifayət qədər soyumadığını göstərir.

Аномальная жара в Испании: число жертв превысило 1000 человек
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", данные были предоставлены системой ежедневного мониторинга смертности "MoMo" Министерства здравоохранения Испании.
Согласно отчету, смертельные случаи, зафиксированные в период с 1 по 30 июня, напрямую связаны с аномально высокими температурами. Этот показатель стал самым высоким в стране с 2015 года. В ряде регионов столбики термометров превышали отметку в 40 градусов, что сделало этот июнь вторым самым жарким в истории наблюдений.
По данным метеорологического агентства Испании ("AEMET"), средняя температура в июне была на 3,2 градуса выше климатической нормы. Представитель агентства Рубен дель Кампо отметил, что все 13 самых жарких июней, зафиксированных с 1961 года, приходятся на XXI век. Пик тепловой волны пришелся на 23 июня, когда около 73% населения страны (35,7 млн человек) столкнулись с рисками для здоровья.
Контекст: Эксперты подчеркивают, что в последнее десятилетие тепловые волны становятся все более частым и интенсивным явлением. Только за июнь на метеостанциях страны было обновлено 165 рекордов максимальной температуры, а также 225 раз фиксировались аномально высокие ночные температуры, что свидетельствует о неспособности воздуха остывать в темное время суток.