"Euroclear" Rusiya Mərkəzi Bankına qarşı məhkəmə iddiası qaldırdı
Rusiyanın Avropa İttifaqında (Aİ) dondurulmuş aktivlərinin böyük hissəsinin saxlanıldığı Belçika mərkəzli maliyyə qurumu "" Mərkəzi Bankına qarşı Brüssel Ticarət Məhkəməsində iddia qaldırıb.
Bildirilib ki, "Euroclear" Rusiyanın məhkəməsinin şirkətə qarşı 220 milyard ödəniş qərarının icrasının qarşısını almaq məqsədilə hüquqi prosedura başlayıb.
Brüssel Ticarət Məhkəməsində qaldırılan iddia üzrə ilk iclası artıq keçirilib.
Rusiya- müharibəsinin başlamasından sonra Aİ və G7 ölkələri Rusiyanın xarici valyuta ehtiyatlarının təxminən yarısını dondurmuşdu. Aİ ərazisində dondurulan Rusiya aktivlərinin əhəmiyyətli hissəsi Belçikada yerləşən "Euroclear"in hesablarında saxlanılır. Hazırda şirkətin hesablarında 200 milyard avrodan çox Rusiya aktivi mövcuddur.
Xatırladaq ki, Moskva Arbitraj Məhkəməsi mayın 15-də Rusiya Mərkəzi Bankının "Euroclear"a qarşı qaldırdığı iddianı təmin edərək, şirkətdən təxminən 220 milyard avronun tutulmasına qərar vermişdi.
"Euroclear" isə Moskva məhkəməsinin bu iş üzrə yurisdiksiyaya malik olmadığını bildirir. Şirkət hesab edir ki, baş qərargahı Brüsseldə yerləşdiyi üçün işə baxmaq səlahiyyəti yalnız Belçika məhkəmələrinə məxsusdur.

Euroclear подала иск против Центрального банка России
Бельгийская финансовая организация "Euroclear", где хранится значительная часть замороженных активов России в Европейском союзе (ЕС), подала иск против Центрального банка России в Коммерческий суд Брюсселя.
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает со ссылкой на зарубежные СМИ, что "Euroclear" инициировала правовую процедуру с целью предотвратить исполнение решения российского суда о взыскании с компании 220 миллиардов евро.
В Коммерческом суде Брюсселя уже состоялось первое судебное заседание по данному иску. "Euroclear" настаивает на том, что московский суд не обладает юрисдикцией по данному делу, поскольку штаб-квартира компании находится в Брюсселе, и, следовательно, рассмотрение спора входит исключительно в компетенцию бельгийских судебных органов.
Напомним, что после начала российско-украинской войны страны ЕС и G7 заморозили около половины валютных резервов России. Значительная часть этих активов, объем которых превышает 200 миллиардов евро, находится на счетах "Euroclear" в Бельгии. 15 мая Арбитражный суд Москвы удовлетворил иск Центрального банка России к "Euroclear", постановив взыскать с компании около 220 миллиардов евро. Данный инцидент является частью масштабного геополитического противостояния, связанного с использованием замороженных активов для оказания финансовой поддержки Украине, что вызывает серьезные юридические и экономические споры на международном уровне.