Məlumata görə, Avropa Komissiyasının prezidenti Ursula fon der Leyen yeni məhdudiyyətlərin əsasən , maliyyə xidmətləri, kriptovalyuta və ticarət sektorlarını əhatə edəcəyini bildirib.
Avropa Komissiyasının yaydığı açıqlamada qeyd olunub ki, yeni paket çərçivəsində ilk dəfə olaraq sektoru da sanksiyalara daxil ediləcək. Bundan əlavə, keçmiş rus hərbçilərinin Avropa İttifaqına girişinə qadağa qoyulması nəzərdə tutulur.
“Biz ən təsirli sektorlara diqqət yetirəcəyik: enerji, maliyyə xidmətləri və kriptovalyutalar, ticarət, o cümlədən ilk dəfə balıqçılıq sektoru. Həmçinin keçmiş rus döyüşçülərinin Avropa Birliyinə girişini edəcəyik”, – deyə Ursula fon der Leyen bildirib.
Onun sözlərinə görə, yeni sanksiyalar daha 31 maliyyə institutuna şamil olunacaq və həmin bankların əməliyyatlar aparması məhdudlaşdırılacaq.
Paketə həmçinin 20 bank, kriptovalyuta şirkəti və platforması, eləcə də üçüncü ölkələrdə fəaliyyət göstərən neft brokerlərinin daxil edilməsi planlaşdırılır.
Avropa Komissiyası Rusiyadan aerokosmik və müdafiə sənayesində istifadə olunan metal və ərintilərin ixracına əlavə qadağalar tətbiq etməyi də təklif edir.
Bununla , ümumi dəyəri 60 milyon avro olan bir sıra məhsulların idxalına da yeni məhdudiyyətlərin qoyulması nəzərdə tutulur.
Məlumata görə, Avropa Komissiyasının təsdiqindən sonra 21-ci sanksiya paketi baxılması üçün Aİ Şurasına təqdim olunacaq. Sanksiyaların qüvvəyə minməsi üçün Avropa İttifaqına üzv olan bütün 27 ölkənin yekdil razılığı tələb olunur.

Европейская комиссия представила новый, 21-й пакет санкций против России.
Согласно заявлению президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен, новые ограничения охватят энергетический сектор, финансовые услуги, криптовалюты и торговлю. Впервые в санкционный список включен рыболовный сектор. Кроме того, планируется запретить въезд в Европейский союз бывшим российским военнослужащим. «Мы сосредоточимся на наиболее чувствительных секторах: энергетике, финансовых услугах, криптовалютах и торговле, включая, впервые, рыболовство. Мы также запретим въезд в Евросоюз бывшим российским военным», — заявила фон дер Ляйен.
Пакет также предусматривает ограничения для 31 финансового института, 20 банков, криптоплатформ и нефтяных брокеров в третьих странах. Также предлагаются запреты на экспорт металлов и сплавов для аэрокосмической и оборонной промышленности РФ. Кроме того, рассматриваются ограничения на импорт ряда товаров общей стоимостью 60 миллионов евро.
Стоит отметить, что Европейский союз с 2022 года последовательно наращивает санкционное давление на Российскую Федерацию, стремясь ограничить возможности Москвы по финансированию военных действий. Каждый новый пакет санкций требует единогласного одобрения всех 27 стран-членов ЕС, что подчеркивает сложность процесса согласования и необходимость достижения консенсуса внутри европейского блока. После утверждения Европейской комиссией пакет будет направлен на рассмотрение в Совет ЕС.