Ərdoğan Türküstanda TDT-nin qeyri-rəsmi sammitində iştirak edəcək - YENİLƏNİB
Prezidenti Rəcəb Tayyib Təşkilatının (TDT) Türküstanda keçiriləcək qeyri-rəsmi sammitində iştirak edəcək.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” "Akorda"ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin Türkiyənin vitse-prezidenti Cevdet Yılmazla görüşü zamanı məlum olub.
Kasım-Jomart Tokayev Qazaxıstana ilk dəfə səfər edən Cevdet Yılmazı salamlayaraq Türkiyənin Qazaxıstanın strateji tərəfdaşı olduğunu qeyd edib.
Cevdet Yılmaz göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edib və Rəcəb Tayyib Ərdoğanın səmimi arzularını Kasım-Jomart Tokayevə çatdırıb.
Onun sözlərinə görə, Türkiyə Prezidenti mayın 14-də Qazaxıstana qarşıdakı səfərinə və Türküstanda TDT-nin qeyri-rəsmi sammitində iştirakına xüsusi önəm verir.
Qeyd edək ki, TDT-nin qeyri-rəsmi sammiti mayın 15-də Türküstanda keçiriləcək.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Qazaxıstana dövlət səfəri edəcək.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” Qazaxıstan Baş nazirinin mətbuat xidmətinə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Türkiyə və Qazaxıstan arasında ticari-iqtisadi üzrə hökumətlərarası komissiyanın 14-cü iclası zamanı məlum olub.
Səfərə hazırlıq çərçivəsində ölkələr ikitərəfli qarşılıqlı fəaliyyətin hazırkı vəziyyətini və perspektivlərini müzakirə ediblər. Danışıqları Qazaxıstanın Oljas Bektenov və Türkiyənin vitse-prezidenti Cevdet Yılmaz aparıblar.
"Bizim ticari-iqtisadi və investisiya əlaqələrimiz dinamik şəkildə inkişaf edir. Türkiyə Qazaxıstanın beş əsas ticarət tərəfdaşından biridir. Ötən il iki ölkə arasında əmtəə dövriyyəsi 9% artıb. Qazaxıstan mallarının ixracı 17,7%-dən çox artaraq 3,9 milyard dollara çatıb. Qazaxıstan Hökuməti yüksək əlavə dəyəri olan məhsullara istiqamətlənməklə ticarət strukturunun şaxələndirilməsi üzrə birgə işə maraq göstərir", - Bektenov deyib.
Cevdet Yılmaz qeyd edib ki, hökumətlərarası komissiyanın hazırkı iclasına qarşıdakı dövr üçün ticari-iqtisadi münasibətlərin yol xəritəsinin formalaşdırılmasına yönəlmiş strateji məsləhətləşmələr üçün baza kimi baxılır.

Эрдоган примет участие в неформальном саммите ОТГ в Туркестане
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган примет участие в неформальном саммите Организации тюркских государств (ОТГ), который пройдет в казахстанском городе Туркестан.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на «Акорду», об этом стало известно в ходе встречи Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева с вице-президентом Турции Джевдетом Йылмазом. Касым-Жомарт Токаев поприветствовал Джевдета Йылмаза, впервые посещающего Казахстан, и подчеркнул, что Турция является стратегическим партнером Казахстана.
Джевдет Йылмаз выразил благодарность за гостеприимство и передал Касым-Жомарту Токаеву искренние пожелания от Реджепа Тайипа Эрдогана. По его словам, турецкий лидер придает особое значение своему предстоящему визиту в Казахстан 14 мая и участию в неформальном саммите ОТГ, запланированном на 15 мая.
Параллельно в рамках подготовки к государственному визиту состоялось 14-е заседание межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству. Переговоры провели премьер-министр Казахстана Олжас Бектенов и вице-президент Турции Джевдет Йылмаз. Стороны обсудили текущее состояние и перспективы двустороннего взаимодействия. «Турция входит в пятерку основных торговых партнеров Казахстана. В прошлом году товарооборот вырос на 9%, а экспорт казахстанских товаров увеличился более чем на 17,7%, достигнув 3,9 миллиарда долларов», — отметил Бектенов.
Организация тюркских государств (ОТГ), созданная в 2009 году как Нахчыванское соглашение, сегодня является ключевой платформой для интеграции тюркоязычных стран. Проведение неформального саммита в Туркестане, который официально признан духовной столицей тюркского мира, подчеркивает стремление стран-участниц к укреплению культурно-гуманитарных связей и углублению экономического партнерства в рамках транспортных коридоров и энергетических проектов.