Kaliforniya fay xətlərində min ilin ən yüksək gərginliyi qeydə alınıb
ABŞ və Avropadan olan tədqiqatçıların hazırladığı yeni kompüter modeli Kaliforniyanın ən təhlükəli zəlzələ zonalarında tektonik gərginliyin qeyri-adi dərəcədə yüksək səviyyəyə yüksəldiyini ortaya qoyub.
Alimlərin fikrincə, bölgədəki bəzi fay seqmentlərində son min ilin ən yüksək göstəricilərinə çatıb və ya bu həddi artıq keçib.
İsveçrənin Bern Universitetinin geofiziki Liliane Burkhard rəhbərliyində fəaliyyət göstərən tədqiqat qrupu diqqəti Kaliforniyadakı Cajon Pass bölgəsinə yönəldib. Burada San Andreas Fayı ilə San Jacinto Fayı kəsişir.
San Andreas Fault reaches highest stress level in 1,000 years | Euronews
Los şəhərinin şimal-şərqində bu strateji nöqtə elm dünyasında “zəlzələ qapısı” kimi tanınır. Tədqiqatçılar son 1000 ilin zəlzələ tarixini kompüter modellərində simulyasiya edərək müəyyən ediblər ki, bu “qapının” açıq olduğu ssenarilərdə hər iki fay xətti eyni vaxtda qırıla və daha böyük, mürəkkəb fəlakətlərə səbəb ola bilər.
Araşdırma göstərir ki, fay xətlərindəki gərginlik səviyyələrinin bir-birinə nə dərəcədə uyğun inkişaf etməsi bu prosesdə həlledici rol oynayır. Mövcud məlumatlar isə sistemin hazırda kritik yük altında olduğunu göstərir.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, Cənubi Kaliforniyada baş verən tektonik hərəkətlərin təxminən 90 faizinə cavabdeh olan bu iki fay sistemi 160 ildən artıqdır ki, böyük qırılma yaşamayıb. Bu uzunmüddətli sakitlik nəticəsində Mojave South seqmenti üzrə 2,8 MPa, San Bernardino seqmenti üzrə isə 3,6 MPa həcmində gərginlik toplanıb.
California's tectonic systems at highest levels of stress in 1,000 years – study | California | The Guardian
Alimlər ehtimal olunan qırılmanın Los Angeles, Ventura, Orange və San Diego kimi sıx məskunlaşmış ərazilərlə yanaşı, Palm Springs metropol bölgəsini və Tijuana şəhərini də əhatə edən geniş ərazidə ciddi dağıntılara səbəb ola biləcəyindən narahatdırlar.
Riskləri artıran digər amil isə kəsişmə nöqtəsinin əsas avtomobil yolları, dəmir yolu xətləri və enerji infrastrukturlarının keçdiyi mühüm dəhlizi üzərində yerləşməsidir.
Tədqiqatçılar vurğulayırlar ki, əldə olunan nəticələr yaxın zamanda zəlzələnin baş verəcəyini göstərmir. Bununla belə, araşdırma infrastrukturun planlaşdırılması, risklərin qiymətləndirilməsi və fövqəladə hallara hazırlıq baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Araşdırmada qeyd edilir ki, fiziki qanunlara əsaslanan bu modellər milyonlarla insanın üzləşdiyi təhlükəni daha dəqiq qiymətləndirməyə və ən pis ssenarilərə hazırlaşmağa imkan verir.

На разломах в Калифорнии зафиксировано самое высокое за 1000 лет напряжение
Новая компьютерная модель, разработанная исследователями из США и Европы, выявила, что тектоническое напряжение в наиболее опасных сейсмических зонах Калифорнии достигло необычайно высокого уровня.
По мнению ученых, напряжение на некоторых сегментах разломов в регионе достигло самых высоких показателей за последнюю тысячу лет или уже превысило этот предел.
Международная исследовательская группа под руководством геофизика Лилиан Буркхард из Бернского университета (Швейцария) сосредоточила внимание на районе перевала Кахон в Калифорнии, где пересекаются разлом Сан-Андреас и разлом Сан-Хасинто.
San Andreas Fault reaches highest stress level in 1,000 years | Euronews
Эта стратегическая точка, расположенная к северо-востоку от Лос-Анджелеса, известна в научном сообществе как «ворота землетрясений». Исследователи, смоделировав историю землетрясений за последние 1000 лет, установили, что в сценариях, когда эти «ворота» открыты, оба разлома могут разорваться одновременно, что приведет к более масштабным и сложным катастрофам.
Исследование показывает, что степень синхронности развития уровней напряжения на разломах играет решающую роль в этом процессе. Имеющиеся данные свидетельствуют о том, что система в настоящее время находится под критической нагрузкой.
По словам специалистов, эти две системы разломов, ответственные за около 90 процентов тектонических движений в Южной Калифорнии, не испытывали крупных разрывов уже более 160 лет. В результате этого длительного затишья на сегменте Мохаве-Юг накопилось напряжение в 2,8 МПа, а на сегменте Сан-Бернардино — 3,6 МПа.
California's tectonic systems at highest levels of stress in 1,000 years – study | California | The Guardian
Ученые обеспокоены тем, что вероятный разрыв может вызвать серьезные разрушения на обширной территории, охватывающей не только густонаселенные районы, такие как Лос-Анджелес, Вентура, Ориндж и Сан-Диего, но и агломерацию Палм-Спрингс, а также город Тихуана.
Дополнительным фактором риска является то, что точка пересечения находится на важном транспортном коридоре, через который проходят основные автомагистрали, железнодорожные линии и энергетическая инфраструктура.
Исследователи подчеркивают, что полученные результаты не указывают на то, что землетрясение произойдет в ближайшее время. Тем не менее, исследование имеет важное значение для планирования инфраструктуры, оценки рисков и подготовки к чрезвычайным ситуациям.
В работе отмечается, что эти модели, основанные на физических законах, позволяют более точно оценить угрозу, с которой сталкиваются миллионы людей, и подготовиться к наихудшим сценариям.