Azərbaycanın Müstəqillik Günü münasibətilə xarici diplomatik missiyalardan təbriklər
Azərbaycanın Günü münasibətilə Monteneqronun ölkəmizdəki fəxri konsulu, eləcə də Serbiya, Suriya və İtaliyanın Azərbaycandakı səfirlikləri təbrik mesajları ünvanlayıblar. “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in məlumatına görə, təbriklər “X” sosial şəbəkəsindəki rəsmi səhifələrdə paylaşılıb.
Monteneqronun fəxri konsulu Vüqar 1918-ci ildə müsəlman Şərqində ilk dünyəvi və respublika olan Demokratik Respublikasının yaradılmasının tarixi əhəmiyyətini vurğulayıb. O, respublika qurucularının xatirəsini ehtiramla yad edərək, Azərbaycan xalqına sülh və firavanlıq arzulayıb.
Digər nümayəndəliklərin təbrik mesajlarında aşağıdakı məqamlar qeyd olunub:
• Serbiya səfirliyi: Qardaş Azərbaycan xalqını və hökumətini təbrik edərək, ölkəyə sülh və rifah diləyib.
• Suriya səfirliyi: 28 May tarixinin Azərbaycanın suverenliyini, azadlığını və müasir dövlətçilik yolunda keçdiyi mühüm tarixi mərhələni simvolizə etdiyini bildirib.
• İtaliya səfirliyi: Azərbaycan xalqına və hökumətinə Müstəqillik Günü münasibətilə ən xoş arzularını çatdırıb.

Азербайджан получил поздравления с Днем независимости от ряда стран
Ряд зарубежных дипломатических миссий и почетных консулов направили поздравления Азербайджану по случаю Дня независимости.
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает, что соответствующие поздравительные послания были опубликованы в социальной сети "X".
Почетный консул Черногории в Азербайджане Вугар Алиев отметил историческую значимость создания Азербайджанской Демократической Республики в 1918 году как первой светской и демократической республики на мусульманском Востоке. "Мы чтим память основателей республики, отмечаем силу, единство и достижения азербайджанского народа. Желаем Азербайджану прочного мира, процветания и успехов", - подчеркнул он.
Посольства Сербии, Сирии и Италии также выразили свои наилучшие пожелания правительству и народу Азербайджана, подчеркнув важность этого исторического этапа в развитии суверенного государства.
Напомним, что 28 мая в Азербайджане ежегодно отмечается как День независимости. Именно в этот день в 1918 году была провозглашена Азербайджанская Демократическая Республика, ставшая первым образцом парламентской демократии в мусульманском мире. Это событие заложило фундамент современной азербайджанской государственности и стало символом стремления народа к свободе и суверенитету.