İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyində Müdafiə Nazirliyi ilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi arasında rəqəmsallaşma, süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və innovasiya sahələrində görülən işlər, həmçinin bu istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Bildirilib ki, hər iki qurumun nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən görüşdə tərəflər ölkədə rəqəmsal transformasiya prosesinin sürətləndirilməsi, informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik sahəsində dövlət qurumları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, eləcə də peşəkar kadr hazırlığının əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıblar.
Qeyd olunub ki, bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müəyyən edilmiş dövlət siyasətinə, o cümlədən "Rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026−2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı"nın icrası çərçivəsində qarşıya qoyulan vəzifələrin yerinə yetirilməsinə xidmət edir.
Bildirilib ki, cari ilin iyun ayında Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın sədrliyi ilə keçirilən Rəqəmsal İnkişaf Şurasının iclasında da Fəaliyyət Planının icrası ilə bağlı görülmüş işlər, əldə olunan nəticələr və qarşıdakı dövr üçün müəyyən edilmiş prioritet vəzifələr geniş müzakirə olunub. Bu baxımdan, dövlət qurumlarının kibertəhlükəsizlik sahəsində institusional əməkdaşlığının gücləndirilməsi və insan kapitalının inkişafı xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Görüşdə qeyd edilib ki, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin tabeliyində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi tərəfindən Müdafiə Nazirliyinin əməkdaşları üçün mütəmadi olaraq informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik sahələrini əhatə edən peşəkar kurslar və təlimlərin təşkil edilir. Həyata keçirilən bu tədbirlərin hərbi qulluqçuların informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik sahəsində peşəkarlığının artırılmasına, müasir kibertəhdidlərə qarşı bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsinə, eləcə də dövlət qurumları arasında əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfə verdiyi xüsusi vurğulanıb.

Минобороны Азербайджана обсудило сотрудничество в сфере кибербезопасности
В Агентстве инноваций и цифрового развития состоялось обсуждение между Министерством обороны и Министерством цифрового развития и транспорта, посвященное вопросам цифровизации, искусственного интеллекта, кибербезопасности, а также перспективам развития сотрудничества в этих направлениях.
Об этом “Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщили в Министерстве обороны.
Было отмечено, что в ходе встречи с участием представителей обоих ведомств стороны подчеркнули важность ускорения процессов цифровой трансформации в Азербайджане, расширения межведомственного взаимодействия в сфере информационной и кибербезопасности, а также подготовки профессиональных кадров.
Подчеркивалось, что данные меры реализуются в рамках государственной политики, определенной Президентом Азербайджана, Верховным главнокомандующим Вооруженными силами Ильхамом Алиевым, и направлены на выполнение задач, вытекающих из «Плана действий по ускорению цифрового развития на 2026–2028 годы».
Было доведено до внимания, что в июне текущего года на заседании Совета по цифровому развитию под председательством Первого вице-президента Мехрибан Алиевой были детально обсуждены ход реализации Плана действий, достигнутые результаты и приоритетные задачи на предстоящий период. В этом контексте укрепление институционального сотрудничества государственных органов в сфере кибербезопасности и развитие человеческого капитала приобретают особое значение.
В ходе встречи было отмечено, что Азербайджанский центр кибербезопасности при Агентстве инноваций и цифрового развития на регулярной основе организует профессиональные курсы и тренинги для сотрудников Министерства обороны. Было особо подчеркнуто, что эти мероприятия вносят важный вклад в повышение профессионализма военнослужащих в области информационной и кибербезопасности, совершенствование их знаний и навыков противодействия современным киберугрозам, а также в укрепление взаимодействия между государственными структурами.
Справочно: Азербайджан активно внедряет современные цифровые решения в систему государственного управления и обороны. Учитывая глобальный рост киберугроз, сотрудничество между оборонным ведомством и профильными министерствами является стратегически важным шагом для обеспечения национальной безопасности и защиты критической информационной инфраструктуры страны.