Deputat yollarda kamera cərimələrinin dayandırılmasını təklif etdi
İnfrastrukturun tamamlanmadığı yollarda kameralar vasitəsilə cərimə tətbiqi müvəqqəti dayandırılmalıdır.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu təkliflə Milli Məclisin deputatı Naqif Həmzəyev parlamentin növbədənkənar sessiyasının ilk iclasında çıxış edib.
çıxışında qeyd edib ki, taksi sürücüsü və ya peşəkar sürücü sürücülük hüququnu itirsə peşəsini, gəlirini və bir çox halda ailənin maddi rifahını itirmiş olur:
"Sürücülük hüququndan məhrum etmə həddinin 20 baldan 40-50 bala qaldırılmasını və yalnız kobud pozuntular zamanı bal kəsilməsinin tətbiqini edirəm. Ən pis halda isə ilk dəfə yüngül qayda pozuntuları zamanı yalnız cərimə ilə kifayətlənmək olacağını düşünürəm.
Eyni zamanda qeyd etmək istəyirəm ki, yol hərəkət qaydaları ancaq açıq, görünən, standartlaşmış nişanlanma sistemi mövcud olduğu halda ədalətli şəkildə edilə bilər. Bu çərçivədə Gəncə şəhərinin və digər paytaxtdan kənar yolların xətlənmə işlərinin daha keyfiyyətli aparılması vacibdir. Bu sahədə çox ciddi nöqsanlar var, bunun aradan qaldırılmasını xahiş edirəm. Eyni zamanda hasarlanan, silinən, görünməz halda nişanların inventarizasiyasının aparılmalı və vaxtında yenilənmələr edilməsi nəzarətə götürülməlidir".

Депутат предложил приостановить штрафы с камер на дорогах
На дорогах, где инфраструктура не завершена, применение штрафов посредством камер должно быть временно приостановлено.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, с таким предложением выступил депутат Милли Меджлиса Нагиф Гамзаев на первом заседании внеочередной сессии парламента.
Депутат отметил, что для таксистов или профессиональных водителей лишение водительских прав означает потерю профессии, дохода и зачастую финансового благополучия семьи:
"Я предлагаю повысить порог лишения водительских прав с 20 до 40-50 баллов и применять списание баллов только при грубых нарушениях. В худшем случае, при первых легких нарушениях, стоит ограничиться только штрафом".
Кроме того, Нагиф Гамзаев подчеркнул, что правила дорожного движения могут справедливо применяться только при наличии четкой и стандартизированной системы разметки. В связи с этим он призвал улучшить качество дорожной разметки в Гяндже и других регионах страны, а также провести инвентаризацию и своевременное обновление дорожных знаков.
Следует отметить, что вопросы совершенствования дорожной инфраструктуры и пересмотра системы штрафных баллов являются предметом постоянных дискуссий в Милли Меджлисе. В Азербайджане модернизация дорожной сети и повышение безопасности движения остаются приоритетными направлениями государственной политики, направленной на баланс между дисциплиной водителей и социально-экономическими аспектами их деятельности.