Terror fəaliyyətinə görə cəzalar sərtləşdirildi: Yeni qərar
Azərbaycanda terror təşkilatı yaratma, ona etmə və ya onun fəaliyyətində iştirak etməyə görə təsdiqlənib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı İlham Əliyev Cinayət Məcəlləsində və "Terrorçuluğa qarşı mübarizə haqqında" qanuna dəyişiklikləri imzalayıb.
Sənədə əsasən, Cinayət Məcəlləsinə yeni 214-4-cü maddə əlavə olunur ki, bu da terror təşkilatı yaratma, ona rəhbərlik etmə və ya onun fəaliyyətində iştirak etməyə görə cinayət məsuliyyətini müəyyən edir. Həmin maddəyə əsasən, terror təşkilatı yaratma, yaxud həmin təşkilata və ya onun struktur bölməsinə rəhbərlik etmə 10 ildən 14 ilədək azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır. Terror təşkilatına üzv olma və ya onun fəaliyyətində iştirak isə 7 ildən 12 ilədək azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.
Maddənin Qeyd hissəsində nəzərdə tutulur ki, terror təşkilatına üzv olan və ya onun fəaliyyətində iştirak edən şəxs hakimiyyət orqanlarını vaxtında xəbərdar etməklə və ya başqa üsulla cinayət əməllərinin qarşısının alınmasına, terror təşkilatını yaratmış, ona rəhbərlik etmiş, fəaliyyətində iştirak etmiş və ya onu maliyyələşdirmiş şəxslərin aşkar edilməsinə yardım etdikdə və onun əməlində başqa cinayətin tərkibi olmadıqda, cinayət məsuliyyətindən azad edilir.
Qanuna əsasən, Cinayət Məcəlləsinin 282-ci maddəsi yeni redaksiyada verilir. Belə ki, 282.1-ci maddəyə elmi-texniki potensialı zəiflətmək məqsədi, habelə kritik informasiya infrastrukturu, enerji, və telekommunikasiya şəbəkələrinin normal fəaliyyətinin pozulması kimi yeni obyektlər əlavə edilir.
Həmçinin, təxribatın törədilmə üsullarına əməli texnologiyalarından və xüsusi proqram təminatlarından istifadə halları da daxil edilir.
Sənədə əsasən, 282.2-ci maddədə bir sıra yeni ağırlaşdırıcı hallar nəzərdə tutulur. Bu ağırlaşdırıcı hallara təxribatın cinayətkar birlik tərəfindən törədilməsi, fövqəladə və ya hərbi vəziyyət, sosial xarakterli fövqəladə mühit rejimi, habelə kütləvi iğtişaşlar zamanı törədilməsi, şəxs tərəfindən öz qulluq mövqeyindən istifadə etməklə törədilməsi, ehtiyatsızlıqdan insan ölümünə və ya digər ağır nəticələrə səbəb olması aiddir.
Məcəllənin 282-ci maddəsinin Qeyd hissəyə əsasən, təxribatın hazırlanmasında iştirak etmiş şəxs hakimiyyət orqanlarını vaxtında xəbərdar etməklə və ya başqa üsulla bu cür əməlin qarşısının alınmasına yardım etdikdə və onun əməlində başqa cinayətin tərkibi olmadıqda, cinayət məsuliyyətindən azad edilir.

В Азербайджане утверждены новые, более строгие меры наказания за создание террористических организаций, руководство ими или участие в их деятельности. Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, соответствующий указ о внесении изменений в Уголовный кодекс и закон "О борьбе с терроризмом" подписал Президент Ильхам Алиев.
Согласно документу, в Уголовный кодекс вводится новая статья 214-4, устанавливающая уголовную ответственность за создание террористической организации и участие в ней. За создание такой организации или руководство её структурными подразделениями предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок от 10 до 14 лет. Членство в террористической организации или участие в её деятельности будет караться лишением свободы на срок от 7 до 12 лет.
В примечании к статье указано, что лицо, добровольно и своевременно предупредившее органы власти о террористической деятельности или иным способом способствовавшее предотвращению преступления и выявлению организаторов, освобождается от ответственности, если в его действиях не содержится иного состава преступления.
Кроме того, статья 282 Уголовного кодекса представлена в новой редакции. Теперь к объектам диверсии добавлены критическая информационная инфраструктура, энергетические, транспортные и телекоммуникационные сети. Также в перечень методов совершения диверсий включено использование технологий искусственного интеллекта и специального программного обеспечения. Отягчающими обстоятельствами теперь считаются совершение диверсии преступным сообществом, в условиях чрезвычайного или военного положения, а также использование служебного положения.
Данные законодательные инициативы направлены на укрепление национальной безопасности Азербайджана и адаптацию правовой базы к современным глобальным вызовам. В условиях меняющейся геополитической обстановки и роста киберугроз, защита критической инфраструктуры и пресечение радикализации становятся приоритетными задачами для правоохранительных органов республики.