Əcnəbilərin Azərbaycanda qalma müddəti elektron qaydada uzadılacaq
əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycanda müvəqqəti müddətinin uzadılması ilə bağlı inzibati prosedurların elektronlaşdırılmasını ilk oxunuşda qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı Miqrasiya Məcəlləsində, "Yaşayış yeri və olduğu yer üzrə qeydiyyat haqqında" və "Dövlət haqqında" qanunlarında dəyişiklik layihəsi parlamentin növbədənkənar sessiyasının bugünkü plenar iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Bildirilib ki, dövlət rüsumu ödənildikdən sonra müraciət edənin İnformasiya Sistemindəki elektron kabinetinə yerləşdirilməsi və elektron poçt ünvanına göndərilməsi nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, qərarın məzmununun təsdiq edilməsi, elektron imza ilə rəsmiləşdirilməsi və elektron xidmətlərin hüquqi əsaslarının dəqiqləşdirilməsi təmin ediləcək.
Miqrasiya Məcəlləsinə təklif edilən dəyişikliklə isə müvəqqəti olma müddətinin uzadılmasından imtina üçün əlavə əsas müəyyən olunur. Belə ki, Məcəllənin 41.1-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş sənədlərdən birinin və ya bir neçəsinin təqdim edilməməsi də imtina əsası kimi təsbit olunur.
"Dövlət rüsumu haqqında" qanunda nəzərdə tutulmuş dəyişikliyə əsasən isə müvəqqəti olma müddətinin uzadılması barədə qərarın yenidən verilməsinə görə rüsum nəzərdə tutulmayacaq.
Bundan əlavə, qanun layihəsində nəzərdə tutulan keçid müddəasına görə, qanun qüvvəyə mindiyi günədək verilmiş müvəqqəti olma müddətinin uzadılması haqqında qərarlar onlarda göstərilmiş müddət başa çatanadək hüquqi qüvvəsini saxlayacaq. Həmin qərarlar itirildikdə, məhv olduqda, yararsız hala düşdükdə və ya əcnəbinin və vətəndaşlığı olmayan şəxsin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədlərindəki məlumatlar dəyişdikdə onlar elektron qaydada tərtib ediləcək, müraciət edənin Elektron Hökumət İnformasiya Sistemindəki elektron kabinetinə yerləşdirilməsi üçün həmin sistemə ötürüləcək, eyni zamanda müraciət edənin elektron poçt ünvanına göndəriləcək. Bu hallarda qərarın yenidən rəsmiləşdirilməsinə görə dövlət rüsumunun ödənilməsi tələb olunmayacaq.

Срок пребывания иностранцев в Азербайджане будет продлеваться в электронном порядке
Милли Меджлис принял в первом чтении законопроект об электронизации административных процедур, связанных с продлением срока временного пребывания иностранцев и лиц без гражданства в Азербайджане.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что проект изменений в Миграционный кодекс, а также законы «О регистрации по месту жительства и месту пребывания» и «О государственной пошлине» был вынесен на обсуждение на сегодняшнем пленарном заседании внеочередной сессии парламента.
Было отмечено, что после уплаты государственной пошлины решение будет размещаться в электронном кабинете заявителя в Информационной системе электронного правительства и направляться на его адрес электронной почты. Кроме того, будет обеспечено утверждение содержания решения, его оформление электронной подписью и уточнение правовых основ электронных услуг.
Предлагаемое изменение в Миграционный кодекс устанавливает дополнительное основание для отказа в продлении срока временного пребывания. Так, непредставление одного или нескольких документов, предусмотренных статьей 41.1 Кодекса, также будет являться основанием для отказа.
Согласно изменению в закон «О государственной пошлине», пошлина за повторную выдачу решения о продлении срока временного пребывания взиматься не будет.
Кроме того, согласно переходному положению, предусмотренному законопроектом, решения о продлении срока временного пребывания, выданные до вступления закона в силу, сохраняют свою юридическую силу до истечения указанного в них срока. В случае утраты, порчи, приведения в негодность этих решений или изменения данных в документах, удостоверяющих личность иностранца или лица без гражданства, они будут оформляться в электронном порядке, передаваться в Информационную систему электронного правительства для размещения в электронном кабинете заявителя, а также направляться на адрес электронной почты заявителя. В этих случаях уплата государственной пошлины за повторное оформление решения не потребуется.