Sosial media yaşı 16-ya qaldırılır
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, təkliflə Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin sədri Zahid Oruc parlamentdə İnzibati Xətalar Məcəlləsi, "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" və "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" qanunlara dəyişiklik layihələrinin müzakirəsi zamanı çıxış edib.
Onun sözlərinə görə, layihənin başlıca məqsədi 16 yaşına qədər uşaqları platformalarının zərərli təsirlərindən fiziki və psixoloji sağlamlığını mühafizə etməkdir:
"Həmçinin müxtəlif cür sövq və təhrik edici, hətta intihara, cinsi istismara çağırışlar, alçaldıcı (bulinq) təhdidlərdən qorumaq üçün uşaqların yetkinlik dövrünədək platformalarından istifadəsinin təxirə salınmasıdır. Yəni, Azərbaycanda sosial media platformalarına qoşulma yaşı 16-dan başlanması təklif olunur. Göründüyü kimi, əsas məram müdafiə tədbiridir, valideynlərin və ailə institutunun təhlükəsizliyini qorumaqdır. Ona görə də layihənin məqsədini düzgün təqdim etmək çox əhəmiyyətlidir".
Deputat qeyd edib ki, layihədə 16 yaşını tamam etməmiş şəxslərin sosial şəbəkə platformalarında fərdi hesab açması təxirə salınır. "Yeni norma Azərbaycanın rəqəmsal siyasətinin ən fundamental addımlarından biridir. Platforma provayderləri yoxlama mexanizmlərini – bank kartı, elektron poçt, mobil nömrə əsaslı yaş doğrulama üsullarını – məcburi surətdə etməli olacaqlar".
Zahid Oruc bildirib ki, 16-18 yaş qrupu üçün isə tamamilə fərqli – daha çevik, lakin nəzarətli bir mexanizm müəyyən edilib:
"Bu yaş qrupundakı yeniyetmələr platformada hesab yarada bilər, lakin yalnız qanuni nümayəndələrinin – valideynin – açıq razılığı ilə. Qanun layihəsində 16-18 yaş arası uşaqların fərdi hesablarında sonsuz sürüşdürmə, avtomatik video oynatma kimi manipulyativ dizayn texnikalarından istifadəyə yol verilmir. Yəni, texnoloji şirkətlərə çox güclü bir tələb qoyulur: Azərbaycanda biznes etmək istəyirsinizsə, uşaqlarımızın psixologiyasını istismar etməyə ixtiyarınız yoxdur".
O həmçinin bildirib ki, layihə, yaş yoxlama məqsədi ilə toplanan fərdi məlumatların – bank kartı, e-poçt, mobil nömrə məlumatlarının – kənar şəxslərə ötürülməsini, kommersiya məqsədi ilə istifadəsini qəti qadağan edir:
“Provayderlərin hər il yanvarın 15-dək dövlət qurumlarına hesabat təqdim etməsi tələbi məsuliyyətin institutsional formada qoyulması deməkdir. Şirkətlər artıq Azərbaycandakı fəaliyyətlərini gizlədə bilməyəcəklər. Qanun müddəalarına riayət etməyən vəzifəli və hüquqi şəxslər cərimə ediləcəklər”.

В Азербайджане предлагается ограничить доступ к соцсетям для лиц до 16 лет
В Азербайджане предлагается установить возрастной ценз в 16 лет для доступа к социальным сетям. Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», данное предложение озвучил председатель комитета Милли Меджлиса по правам человека Захид Орудж в ходе обсуждения пакета законопроектов, включая поправки в Кодекс об административных проступках, законы «Об информации, информатизации и защите информации» и «О защите детей от вредной информации».
По словам депутата, основная цель инициативы — защита физического и психологического здоровья детей до 16 лет от негативного влияния социальных платформ:
«Речь идет о защите от деструктивного контента, подстрекательства к суициду, сексуальной эксплуатации и кибербуллинга. Предлагается отложить использование социальных сетей до достижения детьми определенного возраста. Это фундаментальная мера защиты, направленная на укрепление института семьи и поддержку родителей. Важно правильно донести суть этого проекта до общественности».
Депутат отметил, что согласно законопроекту, лицам до 16 лет будет запрещено создавать личные цифровые аккаунты в социальных сетях. Провайдеры платформ будут обязаны внедрить строгие механизмы верификации возраста, используя такие инструменты, как банковские карты, электронная почта или мобильные номера.
Захид Орудж также разъяснил механизм для возрастной группы 16–18 лет: «Подростки этой категории смогут создавать аккаунты, но только с явного согласия законных представителей — родителей. Кроме того, законопроект запрещает использование манипулятивных дизайнерских приемов, таких как бесконечная прокрутка (infinite scroll) или автовоспроизведение видео, в аккаунтах несовершеннолетних. Мы ставим жесткое требование перед технологическими компаниями: если вы хотите вести бизнес в Азербайджане, вы не имеете права эксплуатировать психологию наших детей».
Законопроект также предусматривает строгие правила защиты персональных данных, собранных для верификации возраста, запрещая их передачу третьим лицам или использование в коммерческих целях. Провайдеры будут обязаны ежегодно до 15 января представлять отчеты государственным органам, а за несоблюдение норм закона предусмотрены штрафные санкции для должностных и юридических лиц.
Данная инициатива является частью глобального тренда по усилению государственного регулирования цифрового пространства. Многие страны мира в последние годы активно пересматривают законодательство в сфере защиты прав несовершеннолетних в интернете, стремясь ограничить влияние алгоритмов социальных сетей на формирование детской психики и предотвратить риски, связанные с бесконтрольным потреблением онлайн-контента.