Azərbaycan tarixində ilk dəfə Batareya Enerji Saxlanc Sistemi yaradılır
Bizdə bərpaolunan enerji potensialı çox artacaq, əlbəttə, biz bu enerjini saxlamaq üçün infrastruktur yaratmalıyıq.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu sözləri İlham Əliyev Bakıda “Xızı-” Külək Stansiyasının rəsmi açılış mərasimində deyib.
"Bu məqsədlə ölkəmizdə tarixdə ilk dəfə olaraq Batareya Enerji də yaradılır. Birinci layihə 250 meqavatlıqdır. Bunu “AzərEnerji” öz vəsaiti hesabına icra edir. Ancaq bizim artan potensialımız tələb edəcək ki, belə Batareya Enerji Saxlanc sistemlərinin sayı daha da çoxalsın və mən xarici investorları da bu işə dəvət edirəm.
Generasiya gücləri ilə bağlı isə təkcə bunu demək kifayətdir ki, imzalanmış kontraktlar əsasında 2030-cu ilə qədər altı, 2032-ci ilə qədər isə, ümumiyyətlə, 8 giqavat gücündə külək və Günəş elektrik stansiyaları inşa ediləcək. Əgər biz su elektrik stansiyalarının potensialını əlavə etsək, bizim potensialımız təbii ki, daha da böyüyəcək. Biz son beş il ərzində Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda dövlət vəsaiti hesabına 40-a yaxın kiçik su elektrik stansiyası inşa etmişik. Bu gün onların ümumi potensialı 300 meqavatdan çoxdur.
Azad edilmiş ərazilərin potensial su elektrik stansiyalarının xəritəsi də tərtib edilib və ancaq o bölgədə biz təqribən 500, bəlkə də 600 meqavat gücündə kiçik su elektrik stansiyalarını inşa edəcəyik. Demək olar ki, bunun yarısı artıq hazırdır və bütün ölkə, o cümlədən azad edilmiş ərazilər vahid şəbəkə ilə birləşdirilib və enerji axınının istənilən istiqamətə göndərilməsi, qəbul edilməsi də təmin olunubdur", - Prezident vurğulayıb.

В Азербайджане создается первая система хранения энергии
В Азербайджане впервые в истории страны создается масштабная система хранения энергии на базе аккумуляторных батарей. Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", об этом заявил Президент Ильхам Алиев в ходе официальной церемонии открытия ветряной электростанции «Хызы-Абшерон» в Баку.
Глава государства отметил, что первый проект мощностью 250 мегаватт реализуется ОАО «Азерэнержи» за счет собственных средств. Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что растущий потенциал возобновляемых источников энергии потребует увеличения числа таких систем, и пригласил иностранных инвесторов к активному сотрудничеству в этой сфере. Согласно озвученным планам, на основе подписанных контрактов к 2030 году в Азербайджане будут построены ветряные и солнечные электростанции мощностью 6 гигаватт, а к 2032 году этот показатель достигнет 8 гигаватт.
Развитие «зеленой» энергетики является ключевым приоритетом государственной стратегии Азербайджана, особенно на освобождённых от оккупации территориях. За последние пять лет в Карабахе и Восточном Зангезуре за счет государственных средств было построено около 40 малых гидроэлектростанций общей мощностью более 300 мегаватт. В перспективе потенциал малых ГЭС в этом регионе планируется довести до 500-600 мегаватт, что позволит полностью интегрировать эти мощности в единую энергетическую сеть страны и обеспечить экспорт экологически чистой энергии.