Azərbaycan qazının Avstriya və Almaniyaya tədarükünə başlanılıb
Cənub Qaz Dəhlizinin Avropa seqmenti olan vasitəsilə nəql edilən əhəmiyyətli həcmdə qazın Cənubi və Mərkəzi Avropa bazarlarına satışını həyata keçirərək, Azərbaycanın qaz ixracında növbəti mühüm mərhələyə başlayıb. Belə ki, 2026-cı ilin yanvar ayından etibarən qazı digər ölkələrlə yanaşı, Avstriya və Almaniyadan olan alıcılara təchiz edilir.
SOCAR-dan "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə verilən məlumata görə, İtaliya üzərindən Avstriya və Almaniyaya həyata keçirilən qaz təchizatı Azərbaycan qazının Avropadakı coğrafi əhatəsini daha da genişləndirir. Beləliklə, Azərbaycan qazını alan ölkələrin sayı 16-ya çatıb.
SOCAR Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə formalaşdırılmış qaz strategiyasına uyğun olaraq, Avropa və Yaxın regionlarında qaz marketinqi fəaliyyətini davamlı şəkildə genişləndirir, müxtəlif ölkələrdən olan alıcılarla portfelini artırır və Azərbaycanın etibarlı enerji təchizatçısı kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirir.

Начались поставки азербайджанского газа в Австрию и Германию
SOCAR приступила к реализации очередного важного этапа в экспорте газа, начав продажу значительных объемов голубого топлива на рынки Южной и Центральной Европы через Трансадриатический трубопровод (TAP), являющийся европейским сегментом Южного газового коридора. С января 2026 года азербайджанский газ, наряду с другими странами, поставляется покупателям в Австрии и Германии.
Как сообщили в SOCAR порталу "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", поставки газа в Австрию и Германию, осуществляемые через территорию Италии, еще больше расширяют географический охват экспорта азербайджанского газа. Таким образом, число стран, закупающих азербайджанский газ, достигло 16.
В соответствии с газовой стратегией, сформированной под руководством Президента Ильхама Алиева, SOCAR последовательно расширяет маркетинговую деятельность в Европе и на Ближнем Востоке. Южный газовый коридор является стратегическим проектом, направленным на диверсификацию маршрутов и источников поставок энергоносителей в ЕС, что еще больше укрепляет позиции Азербайджана как ключевого и надежного энергетического партнера на международной арене.