Aviasiya personalının sənədlərinin tanınması qaydalarında dəyişiklik edilib
11 aprel 2025-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Aviasiya personalına şəhadətnamələrin, vəsiqələrin və ya sertifikatların verilməsi və digər dövlətdə analoji sənədlərin tanınması Qaydaları"nda dəyişiklik edilməsi barədə qərar qəbul edib. Əli Əsədovun imzaladığı sənədə əsasən, aviasiya personalının sənədlərinin tanınması prosesi təkmilləşdirilib.
Qərara uyğun olaraq, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyat Nazirliyi yanında Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyi ərizəçinin müraciəti əsasında digər dövlət tərəfindən verilmiş şəhadətnaməni Respublikasının aviasiya personalına məxsus şəhadətnaməyə konvertasiya edə bilər. Bu proses aşağıdakı və texniki tələblərə uyğun həyata keçirilməlidir:
• Beynəlxalq Mülki Aviasiya Konvensiyası;
• Konvensiyaya 1 nömrəli Əlavə;
• "Doc 9379, dövlətin aviasiya personalının sertifikatlaşdırma sisteminin yaradılması və idarə olunması üzrə prosedurlara dair vəsait" sənədinin tələbləri.
Eyni zamanda, Agentlik konvertasiya prosesi zamanı ərizəçidən onun mövcud şəhadətnaməsinə uyğun olaraq əlavə təlimlərdə iştirak etməyi və ya imtahanlardan keçməyi tələb etmək səlahiyyətinə malikdir.

Кабинет министров обновил правила признания документов авиаперсонала
Кабинет министров Азербайджана внес изменения в «Правила выдачи свидетельств, удостоверений или сертификатов авиационному персоналу и признания аналогичных документов, выданных в другом государстве», утвержденные постановлением от 11 апреля 2025 года.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», соответствующее постановление подписал Премьер-министр Али Асадов. Согласно документу, на основании обращения заявителя Государственное агентство гражданской авиации при Министерстве цифрового развития и транспорта наделяется правом конвертировать свидетельство, выданное другим государством-членом, в свидетельство авиационного персонала Азербайджанской Республики. Процесс осуществляется в соответствии с требованиями Конвенции, Приложения №1 к ней, а также документа «Doc 9379» (Руководство по процедурам создания и управления системой сертификации авиационного персонала государства).
В ходе процесса конвертации Агентство оставляет за собой право потребовать от заявителя прохождения дополнительного обучения или сдачи экзаменов для подтверждения соответствия квалификационным стандартам. Данные изменения направлены на совершенствование нормативно-правовой базы в сфере гражданской авиации Азербайджана, приведение национальных процедур в соответствие с международными стандартами ИКАО (Международная организация гражданской авиации) и упрощение признания профессиональных квалификаций для специалистов отрасли.