Aprelin 5-də keçirilmiş buraxılış imtahanının nəticələri elan olunub
Bildirilib ki, imtahanda iştirak edən 9-cu sinif şagirdləri verilmiş keçidə daxil olaraq iş nömrəsi və şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin nömrəsindən (və ya FİN kodundan) istifadə etməklə öz nəticələri, cavab vərəqinin qrafik təsviri ilə tanış ola . İmtahan iştirakçıları iş nömrələrini buradan öyrənə bilərlər.
imtahan nəticələri haqqında məlumatı (hər fənn üzrə ümumi balı) mobil operatorlar (Azercell, Bakcell, Nar) vasitəsilə bu imtahan üçün nəzərdə tutulan buraxılış vərəqəsində göstərilən kodu 7727 nömrəsinə göndərməklə də öyrənə bilərlər.
Yazı işlərinin (açıq tipli tapşırıqların cavabları) yoxlanılması prosesi onlayn şəkildə həyata keçirilib. Belə ki, hər marker yoxlama prosesinə öz evindən qoşularaq proqramın onun kompüterinə təsadüfi göndərdiyi işləri yoxlayıb. Qeyd edək ki, onlayn (evdən) yoxlama prosesində üztanıma texnologiyası tətbiq edilib və yoxlama prosesinin bütün tələblərinə (meyarların təkmilləşdirilməsi, işlərin şifrələnməsi, markerlərin hər tapşırıq üzrə yoxlamadan əvvəl kalibrləmədə iştirak etməsi, yoxlama ərzində "seeding" (markerlərə sayıqlığı itirməmək üçün əvvəlcədən hazırlanan və kalibrə edilən sualların mütəmadi olaraq göndərilməsi) prosesinin tətbiqi, işlərin markerlərə proqram tərəfindən təsadüfi göndərilməsi, imtahan protokollarının araşdırılması və s.) əməl olunub.
Yazı işlərinin onlayn yoxlanılması üçün proqram təminatı Dövlət İmtahan Mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanıb.
Bu imtahanda iştirakı nəzərdə tutulan 49701 nəfərdən 326 nəfər imtahana gəlməyib. Tələb olunan imtahan qaydalarını pozduğu üçün 6 nəfər imtahandan xaric olunub.
İmtahan iştirakçıları arasında 8 nəfər (siyahı ilə buradan tanış olun) maksimal olan 300 bal toplamaqla ən yüksək nəticəni göstərib.
İmtahan nəticələri ilə bağlı müraciətlərə baxılması üçün DİM-də Apellyasiya Komissiyası fəaliyyət göstərəcək. Apellyasiya Komissiyasına müraciət etmək istəyənlər 4 may saat 10:00-dan 6 may saat 17:00-dək tarixlərində DİM-in saytında yerləşdiriləcək elektron ərizəni doldurmaqla qeydiyyatdan keçə bilərlər. Göstərilən müddət ərzində qeydiyyatdan keçməyənlər sonradan Apellyasiya Komissiyasına müraciət edə bilməyəcəklər. Elektron ərizədə haqqında müraciət edilən tapşırığın nömrəsi seçilməli, onunla bağlı müraciətin məzmunu yazılmalı və meyarın hansı bəndinə uyğun hesab edildiyi göstərilməlidir. Elektron ərizədə müraciətin məzmunu qeyd olunmadığı halda ərizə qəbul edilmir və həmin müraciət araşdırılmır. Apellyasiya prosesi aşağıdakı ardıcıllıqla aparılır:
Şagirdlərin müraciət etdikləri tapşırıqlar üzrə ekspert rəyi (yazılı şəkildə) apellyasiya ərizələrinə əlavə edilir;
Şagirdlərin apellyasiya ərizələrində qeyd etdikləri telefon nömrəsinə apellyasiya prosesinin başa çatması ilə bağlı “sms” göndərilir.
Bundan sonra şagirdlər apelyasiya.dim.gov.az saytında ərizələrinə daxil olaraq apellyasiyanın nəticəsi ilə tanış ola və ekspert rəyini oradan çap edə bilərlər.
Apellyasiya Komissiyasına müraciət etməmişdən əvvəl şagirdlər DİM-in saytında, imtahan nəticələri ilə bağlı səhifədə öz nəticələri, cavab vərəqinin qrafik təsviri, hər bir açıq tipli tapşırıq üzrə qiymətləndirmə meyarları ilə tanış ola bilərlər. Ötən imtahanların təcrübəsi göstərir ki, apellyasiya üçün ərizə yazanların təqribən 15%-i ümumiyyətlə tapşırığa cavab verməyib və ya öz cavabı ilə mümkün doğru cavabları, qiymətləndirmə şkalasını müqayisə edib tanış olmadan komissiyaya müraciət ediblər. Abituriyentlərin nəzərinə çatdırırıq ki, bu tip müraciətlərə baxılmayacaq.

Объявлены результаты выпускных экзаменов, проведенных 5 апреля. Об этом сообщили в Оперативном Информационном Центре-OMM со ссылкой на Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ).
Учащиеся 9-х классов, принимавшие участие в экзамене, могут ознакомиться со своими результатами и графическим изображением бланка ответов, перейдя по ссылке и введя номер дела, а также номер документа, удостоверяющего личность (или ФИН-код). Участники также могут узнать свои результаты (общий балл по каждому предмету), отправив код, указанный в пропускном листе, на номер 7727 через мобильных операторов (Azercell, Bakcell, Nar).
Процесс проверки письменных работ (ответов на задания открытого типа) осуществлялся в режиме онлайн. Каждый маркер подключался к системе из дома, проверяя работы, случайно распределяемые программой. В процессе онлайн-проверки применялась технология распознавания лиц и соблюдались все требования: совершенствование критериев, шифрование работ, калибровка маркеров перед проверкой каждого задания, применение процесса «seeding» (регулярная отправка заранее подготовленных контрольных вопросов для поддержания бдительности маркеров) и другие меры контроля. Программное обеспечение для онлайн-проверки было разработано специалистами ГЭЦ.
Согласно статистике, из 49 701 человека, которые должны были принять участие в экзамене, 326 человек не явились. За нарушение правил проведения экзамена 6 человек были отстранены. 8 участников показали максимально возможный результат, набрав 300 баллов.
Для рассмотрения обращений, связанных с результатами экзаменов, в ГЭЦ будет функционировать Апелляционная комиссия. Желающие обратиться в комиссию могут зарегистрироваться с 10:00 4 мая до 17:00 6 мая, заполнив электронную заявку на сайте ГЭЦ. Лица, не прошедшие регистрацию в указанный период, не смогут подать апелляцию позже. В электронной заявке необходимо указать номер задания, содержание обращения и соответствующий пункт критерия оценивания.
Апелляционный процесс включает в себя исследование всех поданных работ комиссией, подготовку письменного экспертного заключения и уведомление учащегося посредством SMS. После завершения процесса результаты будут доступны в личном кабинете на сайте apelyasiya.dim.gov.az.
Отметим, что выпускные экзамены в Азербайджане проводятся централизованно и являются ключевым инструментом оценки качества образования на уровне общего среднего и полного среднего образования. ГЭЦ постоянно совершенствует методологию проведения экзаменов, внедряя цифровые технологии для обеспечения максимальной прозрачности и справедливости процесса оценивания знаний учащихся по всей республике.