Rusiyanın Kiyevə hücumundan sonra Zelenski səfərini yarımçıq saxladı
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Rusiya ordusunun gecə saatlarında Ukraynanın paytaxtı Kiyevə endirdiyi dron və raket zərbələri nəticəsində azı 10 nəfər həlak olub, 56 nəfər yaralanıb.
Məlumata görə, hücum nəticəsində şəhərin müxtəlif rayonlarında binalarına ciddi ziyan dəyib, bulvarında otellərdən birində yanğın baş verib. Kiyev Hərbi Administrasiyasının rəhbəri Timur Tkaçenko paytaxtda təxminən 36 nöqtənin zərər gördüyünü bildirib. Şəhər meri Vitali Kliçko isə bir yaşayış binasının ilk altı mərtəbəsinin tamamilə dağıldığını açıqlayıb.
Bildirilir ki, xilasedicilər dağıntılar altında qalan şəxslərin axtarışını davam etdirirlər. Hadisə zamanı təcili tibbi yardım əməkdaşları və sürücülər arasında da xəsarət alanlar olub.
Məlumata görə, Ukrayna Prezidenti hücum təhlükəsi səbəbindən İrlandiyanın paytaxtı Dublinə səfərini saxlayaraq ölkəsinə qayıdıb. Polşa isə ehtiyat tədbiri olaraq qısa müddətə qırıcı təyyarələrini havaya qaldırıb.
Xatırladaq ki, Volodimir Zelenski müharibənin dayandırılması üçün Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə birbaşa danışıqlar aparmağı təklif etsə də, Kreml bu təşəbbüsü qəbul etməyib. Son günlər hər iki tərəf qarşılıqlı pilotsuz uçuş aparatları ilə hücumları intensivləşdirib.

Россия нанесла очередной массированный воздушный удар по Киеву.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, в результате ночных ударов дронами и ракетами по столице Украины погибли не менее 10 человек, 56 получили ранения.
По имеющимся данным, серьезно повреждены жилые дома в различных районах города, возник пожар в одном из отелей на бульваре Шевченко. Глава Киевской городской военной администрации Тимур Ткаченко сообщил о повреждении около 36 объектов. Мэр города Виталий Кличко заявил, что первые шесть этажей одного из жилых домов полностью разрушены. Спасатели продолжают поисковые работы под завалами. Среди пострадавших есть сотрудники скорой помощи и водители.
В связи с угрозой безопасности Президент Украины Владимир Зеленский прервал свой визит в Дублин (Ирландия) и вернулся в страну. Польша в качестве превентивной меры временно поднимала в воздух свою авиацию. Напомним, что несмотря на предложения Зеленского о прямых переговорах с Президентом России Владимиром Путиным для прекращения войны, Кремль не принял эту инициативу. В последние дни обе стороны интенсифицировали взаимные атаки с использованием беспилотных летательных аппаратов.