1999-cu ildən bu günə qədər Azərbaycan Ordusunun 3 000-dən çox hərbi qulluqçusu dünyanın müxtəlif regionlarında keçirilən sülhməramlı əməliyyatlarda iştirak edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu müdafiə naziri Zakir Həsənov Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi və Müdafiə Nazirliyinin birgə hazırladığı "Azərbaycan Ordusunun sülhməramlı əməliyyatlarına dair hesabat" üçün yazdığı ön sözdə bildirib.
Nazir qeyd edib ki, Azərbaycan sülhməramlılarının fəaliyyəti tərkibində xidmət keçdikləri sülhməramlı qüvvələrin komandanlığı, müxtəlif ölkələr və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən daim yüksək qiymətləndirilib.
Zakir Həsənov qeyd edib ki, dünyada gedən turbulent geosiyasi proseslər və müxtəlif regionlarda baş verən münaqişələr sülhməramlıların rolunun artdığını göstərir:
"Azərbaycan dünya birliyinin və BMT nin üzvü kimi sülhün qorunmasına və qlobal təhlükəsizliyin dəstəklənməsinə yönəlmiş bütün təşəbbüsləri dəstəkləyir. Hazırda beynəlxalq sülhün qorunmasına köməklik göstərilməsi üçün BMT-nin və NATO-keçirdiyi müxtəlif əməliyyatlarda Azərbaycan Ordusunun iştirak imkanları araşdırılır".
Nazir vurğulayıb ki, sülhməramlı əməliyyatlarda iştirakla bağlı verilən siyasi qərarlar, ölkənin göstərdiyi irad və sülhməramlı qüvvələrin verdiyi töhfələr Azərbaycanın dünyada etibarlı tərəfdaş və dost kimi nüfuzunu daha da gücləndirmiş, eləcə də sülhsevər ölkə kimi tanıdıb.
Qeyd edək ki, Müdafiə Nazirliyi və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi "Azərbaycan Ordusunun sülhməramlı əməliyyatlarına dair hesabat" hazırlayıb.
Bu hesabatda silahlı münaqişələrdən sonrakı dövrdə sabitliyin bərpa olunmasında, atəşkəs rejiminin qorunmasında və uzunmüddətli sülhün təmin edilməsində mühüm rol oynayan sülhməramlı əməliyyatlar araşdırılır və illər ərzində Azərbaycan Ordusunun tərkibində formalaşdırılmış sülhməramlı kontingentin fəaliyyəti təhlil edilir. Üç fəsildən ibarət olan tədqiqat is sülhməramlı əməliyyatların nəzəri çərçivəsini təqdim edir, onların siyasi və hərbi aspektlərini araşdırır.

Министр обороны Закир Гасанов: Азербайджан рассматривает участие в миссиях ООН и НАТО
С 1999 года более 3000 военнослужащих Азербайджанской Армии приняли участие в миротворческих операциях в различных регионах мира.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что об этом заявил Министр обороны Закир Гасанов в предисловии к отчету «О миротворческих операциях Азербайджанской Армии», подготовленному совместно Центром анализа международных отношений и Министерством обороны.
Министр отметил, что деятельность азербайджанских миротворцев неизменно высоко оценивается командованием миротворческих сил, в составе которых они несут службу, а также различными странами и международными организациями.
Закир Гасанов подчеркнул, что турбулентные геополитические процессы и конфликты в различных регионах мира свидетельствуют о возрастающей роли миротворцев:
«Азербайджан, как член мирового сообщества и ООН, поддерживает все инициативы, направленные на поддержание мира и глобальной безопасности. В настоящее время изучаются возможности участия Азербайджанской Армии в различных операциях, проводимых ООН и НАТО, для оказания содействия в поддержании международного мира».
Министр подчеркнул, что политические решения об участии в миротворческих операциях, проявленная страной воля и вклад миротворческих сил еще больше укрепили авторитет Азербайджана как надежного партнера и друга, а также утвердили его в качестве миролюбивого государства.
Отметим, что данный отчет анализирует миротворческие операции, играющие важную роль в восстановлении стабильности, поддержании режима прекращения огня и обеспечении долгосрочного мира в постконфликтный период. Исследование, состоящее из трех глав, представляет теоретические рамки миротворческих операций и анализирует их политические и военные аспекты.