"Yüksəliş" iştirakçıları əsasən yerli ali məktəb məzunlarıdır
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu "Yüksəliş" müsabiqəsinin İşçi Qrupunun rəhbəri, gənclər və idman nazirinin müavini Fərhad mətbuat konfransında deyib.
Onun sözlərinə görə, qeydiyyatdan keçən 17 651 nəfərdən 16 554 nəfəri bakalavriat təhsilini Azərbaycanda alıb:
"Xaricdə bakalavriat təhsili almış iştirakçıların ümumi sayı 1 097 nəfərdir. Onlardan 871 nəfər bakalavriat təhsilini yalnız xaricdə, 226 nəfər isə həm Azərbaycanda, həm də xaricdə alıb. Qeydiyyatdan keçənlərdən 8 782 nəfər magistratura təhsili alıb. Onlardan 7 137 nəfər magistratura təhsilini Azərbaycanda alıb. Xaricdə magistratura təhsili almış iştirakçıların ümumi sayı 1 645 nəfərdir. Onlardan 1 266 nəfər magistratura təhsilini yalnız xaricdə, 379 nəfər isə həm Azərbaycanda, həm də xaricdə əldə edib".
F. Hacıyev vurğulayıb ki, doktorantura/aspirantura səviyyəsində təhsil alan iştirakçıların sayı 1 185 nəfərdir:
"Onlardan 903 nəfər bu təhsil pilləsini Azərbaycanda alıb. Xaricdə doktorantura/aspirantura təhsili almış iştirakçıların ümumi sayı 282 nəfərdir. Onlardan 270 nəfər doktorantura/aspirantura təhsilini yalnız xaricdə, 12 nəfər isə həm Azərbaycanda, həm də xaricdə keçib".
İşçi qrupunun rəhbəri həmçinin vurğulayıb ki, Fransadan 777 nəfər, Türkiyədən 72, Almaniyadan 37, ABŞ-dən və İsveçrədən ayrılıqda 35, Avtriyadan isə 31 nəfər VI "Yüksəliş" müsabiqəsində iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçib.
Qeyd edək ki, İlham Əliyevin Sərəncamı əsasında və Birinci vitse-, Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə həyata keçirilən "Yüksəliş" müsabiqəsinin VI mövsümü üzrə qeydiyyat mərhələsi aprelin 16-da başa çatıb.

Большинство участников конкурса «Yüksəliş» — выпускники вузов Азербайджана
Большинство лиц, зарегистрировавшихся для участия в шестом конкурсе «Yüksəliş», получили высшее образование в Азербайджане.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом на пресс-конференции заявил руководитель рабочей группы конкурса «Yüksəliş», заместитель министра молодежи и спорта Фархад Гаджиев.
По его словам, из 17 651 зарегистрированного участника 16 554 человека получили степень бакалавра в Азербайджане: «Общее число участников, получивших степень бакалавра за рубежом, составляет 1 097 человек. Из них 871 человек обучались только за границей, а 226 человек — как в Азербайджане, так и за рубежом. Магистерскую степень имеют 8 782 зарегистрированных лица, из которых 7 137 получили образование в Азербайджане. Общее число магистров с зарубежным дипломом составляет 1 645 человек (1 266 обучались только за рубежом, 379 — и в Азербайджане, и за границей)».
Фархад Гаджиев подчеркнул, что количество участников с ученой степенью докторантуры/аспирантуры составляет 1 185 человек: «Из них 903 человека получили это образование в Азербайджане. Общее число лиц, прошедших докторантуру/аспирантуру за рубежом, составляет 282 человека».
Руководитель рабочей группы также отметил международный охват конкурса: для участия в шестом сезоне «Yüksəliş» зарегистрировались 777 человек из Франции, 72 — из Турции, 37 — из Германии, по 35 — из США и Швейцарии, а также 31 человек из Австрии.
Конкурс «Yüksəliş» был учрежден Распоряжением, которое подписал Президент Ильхам Алиев, и проводится при поддержке Первого вице-президента Мехрибан Алиевой. Основная цель проекта — выявление и отбор перспективных руководящих кадров с высоким интеллектуальным уровнем и управленческими качествами, а также создание резервного банка кадров в стране. Регистрация на шестой сезон конкурса завершилась 16 апреля.