2021-ci ilin noyabrında La-Manş boğazını keçməyə çalışan 30-dan çox miqrantın ölümü ilə bağlı 14 kişi Parisdə məhkəmə qarşısına çıxarılıb. Hadisə Fransa ilə Britaniya arasındakı dar dəniz keçidində qeydə alınan ən ölümcül miqrant faciəsi hesab olunur.
Miqrantlar Şimali Fransadan Britaniyaya getmək istəyərkən həddindən artıq yüklənmiş şişmə qayıq boşalıb. Hadisə nəticəsində 27 nəfərin meyiti tapılıb, ən azı 4 nəfər isə hələ də itkin düşmüş sayılır. Yalnız iki nəfər sağ qalıb. Qurbanların əksəriyyəti iraqlı kürdlər olub; ölənlər arasında Əfqanıstan, Efiopiya, Misir, Somali, İran və Vyetnam vətəndaşları da yer alıb. Məlum olan ən gənc qurban 7 yaşlı qızdır.
Təqsirləndirilən şəxslərə ehtiyatsızlıqdan ölümə səbəb olmaq, mütəşəkkil dəstə tərkibində qanunsuz miqrasiyaya yardım etmək və cinayətkar sövdələşmədə iştirakla bağlı ittihamlar irəli sürülüb. Onlardan ikisi hələ də axtarışdadır və məhkəmədə qiyabi mühakimə olunacaq.
Prokurorluq insan alveri şəbəkələrini hədəfə alıb
İstintaqın məlumatına görə, Əfqanıstan və iraqlı-kürd qaçaqmalçılıq şəbəkələri səfəri Fransanın Qrand-Sint və Kale şəhərləri yaxınlığındakı miqrant düşərgələrindən təşkil edib. Ehtiyatsızlıqdan ölümə səbəb olmaqda ittiham olunanlar arasında səfərin təşkilatçıları, daşıyıcılar və logistika koordinatorları var.
Prokurorluq bildirir ki, bəzi təqsirləndirilən şəxslər qayıq yola düşən zaman hadisə yerində olmasalar da, onların hərəkətləri ölümə gətirib çıxaran şəraitə təsir edib. Məhkəmə sənədlərinə əsasən, qayıq açıq dənizdə hərəkət üçün sertifikatlaşdırılmayıb və kifayət qədər xilasedici jilet daşımayıb. Ekspertlər qayıqdakı insanların dənizdə fövqəladə vəziyyətə effektiv reaksiya vermək üçün “heç bir şansının” olmadığını bildiriblər.
İstintaq zamanı mobil telefon məlumatları, ələ keçirilmiş rabitələr, müşahidə materialları, sağ qalanların və qurbanların yaxınlarının ifadələri toplanıb.
İstintaq ölümlərin qarşısı alına biləcəyini müəyyən edib
Britaniyada aparılan araşdırma faciənin qarşısının alına biləcəyini və La-Manşın hər iki tərəfində nöqsanların olduğunu müəyyən edib. Hesabatda Fransa hərbi-dəniz qüvvələrinə məxsus gəminin Britaniya sahil mühafizəsinin yardım çağırışına cavab vermədiyi qeyd olunub.
Araşdırmaya görə, Britaniya hakimiyyət orqanları da bir sıra yanlış qərarlar qəbul edib. Bu qərarlara sağ qalanların axtarışının vaxtından əvvəl dayandırılması da daxildir.
Qurbanların bəzi yaxınlarının məhkəmə prosesində iştirak etmək üçün İraq Kürdüstanının Ərbil şəhərindən səfər edəcəyi gözlənilir. Ailələri təmsil edən vəkillər bildiriblər: “Ədalət bu faciədə rolu olan hər kəsi məsuliyyətə cəlb etməlidir”.

В Париже перед судом предстали 14 мужчин по делу о гибели более 30 мигрантов, пытавшихся пересечь пролив Ла-Манш в ноябре 2021 года. Эта трагедия считается самой смертоносной из зарегистрированных на узком морском маршруте между Францией и Великобританией.
Переполненная надувная лодка, на которой мигранты пытались добраться из северной Франции в Великобританию, затонула. Были обнаружены тела 27 человек, ещё как минимум четверо числятся пропавшими без вести. Выжили только два человека. Большинство погибших составляли иракские курды; среди жертв также были граждане Афганистана, Эфиопии, Египта, Сомали, Ирана и Вьетнама. Самой молодой известной жертвой была семилетняя девочка.
Обвиняемым предъявлены обвинения в причинении смерти по неосторожности, содействии незаконной миграции в составе организованной группы и участии в преступном сговоре. Двое из них по-прежнему находятся в розыске и будут судимы заочно.
Прокуратура нацелилась на сети, занимающиеся торговлей людьми
По данным следствия, афганские и ирако-курдские контрабандистские сети организовали поездку из лагерей мигрантов вблизи городов Гранд-Сент и Кале на севере Франции. Среди обвиняемых в причинении смерти по неосторожности — организаторы переправы, перевозчики и координаторы логистики.
Прокуратура заявляет, что некоторые обвиняемые не находились на месте происшествия в момент отправления лодки, однако их действия повлияли на обстоятельства, приведшие к гибели людей. Согласно материалам суда, лодка не была сертифицирована для плавания в открытом море и не имела достаточного количества спасательных жилетов. Эксперты заявили, что у находившихся на борту людей «не было никаких шансов» эффективно отреагировать на чрезвычайную ситуацию в море.
В ходе расследования были собраны данные мобильных телефонов, перехваченные сообщения, материалы наблюдения, а также показания выживших и родственников погибших.
Расследование установило, что гибель людей можно было предотвратить
Расследование, проведённое в Великобритании, установило, что трагедию можно было предотвратить, а нарушения были допущены по обе стороны Ла-Манша. В отчёте отмечается, что судно французских военно-морских сил не ответило на призыв британской береговой охраны о помощи.
Согласно расследованию, британские власти также приняли ряд ошибочных решений. В их числе — преждевременное прекращение поисков выживших.
Ожидается, что некоторые родственники погибших приедут на судебный процесс из Эрбиля, столицы Иракского Курдистана. Адвокаты, представляющие семьи жертв, заявили: «Правосудие должно привлечь к ответственности всех, кто сыграл роль в этой трагедии».