İlham Əliyevin Gürcüstan səfəri: İqtisadi əlaqələr yeni mərhələdə
Xəbər verdiyimiz kimi, bu gün Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Gürcüstanda dövlət səfərində olub.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə açıqlamasında bölüşən Mİlli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov qeyd edib ki, İlham Əliyevin Gürcüstana reallaşan dövlət səfəri və burada keçirilən yüksək səviyyəli görüşlər iki ölkə arasındakı strateji tərəfdaşlığın iqtisadi miqyasını yeni mərhələyə daşıyıb.
Millət vəkili Vüqar Bayramov səfərin iqtisadi nəticələrini və region üçün əhəmiyyətini şərh edərək bildirib ki, Bakı və Tbilisi arasındakı əlaqələr artıq qlobal layihələrin icra mərkəzinə çevrilməkdədir.
photo_319291.webp?v=MjE6MDkyMDI2LTAzLTE4IDE4OjUxOjEx
Ticarət dövriyyəsində 544 milyon dollarlıq müsbət saldo
Deputat qeyd edib ki, 2025-ci ildə ölkələr arasındakı ticarət dövriyyəsi əvvəlki illə müqayisədə 9 faiz artaraq 881.4 milyon dollara çatıb. Bu rəqəmlərin strukturuna diqqət çəkən V.Bayramov Azərbaycanın xarici ticarətdəki üstünlüyünü vurğulayıb:
"Ümumi dövriyyənin 712.7 milyon dolları Azərbaycandan Gürcüstana ixracın, 168.7 milyon dolları isə idxalın payına düşür. Bu o deməkdir ki, Azərbaycan qarşılıqlı ticarətdə 544 milyon dollarlıq müsbət saldoya malikdir".
Nəqliyyat qovşağı və "Yaşıl enerji" ixracı
Orta Dəhlizin cəlbediciliyinin artması ilə hər iki ölkənin yükdaşımalarda strateji əhəmiyyətinin yüksəldiyini deyən millət vəkili, əsas hədəflərdən birinin bərpa olunan enerji sahəsi olduğunu bildirib.
Onun sözlərinə görə, 2022-ci ildə Buxarestdə imzalanmış dördtərəfli saziş Azərbaycan və Gürcüstanın Avropaya "yaşıl enerji" körpüsü salmasına imkan yaradıb:
"2027-ci ildən sonra istehsal olunacaq illik 3 qiqavat külək və 1 qiqavat günəş enerjisinin 80 faizi məhz ixrac üçün nəzərdə tutulur. Bu, regionun enerji xəritəsini yenidən formalaşdıracaq".
Sülhün iqtisadi təməli
Vüqar Bayramov əlavə edib ki, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində dərinləşən bu təkcə rifah göstəricisi deyil, həm də Cənubi Qafqazda dayanıqlı sülhün qorunması üçün ən vacib şərtlərdən biridir. Strateji iqtisadi bağlar regionda mühitini daha da möhkəmləndirir.

Визит Ильхама Алиева в Грузию: новый этап связей
В интервью “Оперативный Информационный Центр-OMM” депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов отметил, что государственный визит, осуществленный Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Грузию, и проведенные там встречи на высоком уровне вывели экономические масштабы стратегического партнерства между двумя странами на новый этап.
Парламентарий, комментируя экономические итоги визита и его значение для региона, подчеркнул, что отношения между Баку и Тбилиси уже превращаются в центр реализации глобальных проектов.
photo_319291.webp?v=MjE6MDkyMDI2LTAzLTE4IDE4OjUxOjEx
Положительное сальдо в торговом обороте на сумму 544 миллиона долларов
Депутат отметил, что в 2025 году товарооборот между странами увеличился на 9 процентов по сравнению с предыдущим годом и достиг 881,4 миллиона долларов. Обратив внимание на структуру этих цифр, В. Байрамов подчеркнул преимущество Азербайджана во внешней торговле:
"Из общего оборота 712,7 миллиона долларов приходится на экспорт из Азербайджана в Грузию, а 168,7 миллиона долларов — на импорт. Это означает, что Азербайджан имеет положительное сальдо в размере 544 миллионов долларов во взаимной торговле".
Транспортный узел и экспорт «зеленой энергии»
Отметив, что со ростом привлекательности Среднего коридора стратегическое значение обеих стран в международных грузоперевозках повышается, депутат заявил, что одной из основных целей является сфера возобновляемой энергии.
По его словам, четырехстороннее соглашение, подписанное в Бухаресте в 2022 году, позволило Азербайджану и Грузии наладить мост «зеленой энергии» в Европу:
"80 процентов из 3 гигаватт ветровой и 1 гигаватта солнечной энергии, которые будут производиться ежегодно после 2027 года, предназначены именно для экспорта. Это заново сформирует энергетическую карту региона".
Экономический фундамент мира
Вугар Байрамов добавил, что это углубляющееся сотрудничество в различных секторах экономики является не только показателем благосостояния, но и одним из важнейших условий сохранения устойчивого мира на Южном Кавказе. Стратегические экономические связи еще больше укрепляют среду безопасности в регионе.
Стоит отметить, что Азербайджан и Грузия являются ключевыми инициаторами и участниками таких глобальных энергетических и транспортных проектов, как нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан, газопровод Баку-Тбилиси-Эрзурум и железная дорога Баку-Тбилиси-Карс. Тесное взаимодействие двух государств играет решающую роль в обеспечении энергетической безопасности Европы и развитии транзитного потенциала всего евразийского пространства.