Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin (ADSEA) tabeliyində olan Zaqatala Su Meliorasiya Sistemlərinin İstismarı İdarəsi rayon ərazisindən axan dağ çaylarında sel və daşqın təhlükəsinin qarşısının alınması məqsədilə idarənin irihəcmli texnikaları tərəfindən zəruri tədbirlər davam etdirilir.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə Agentlikdən məlumat verilib.
Bildirilib ki, hazırda Talaçayın sağ və sol sahillərində Yuxarı Tala, Aşağı Tala, Göyəm, Dardoqqaz, Höytala və Yolayrıc kəndləri ərazilərində sahilbərkitmə işləri həyata keçirilir. Bununla yanaşı, Muxaxçayda Yuxarı Çardaxlar, Mamrux, Zəyəm, Çobankol və Suvagil kəndləri ərazilərində, Katexçayın sol sahilində Paşan kəndi ərazisində, həmçinin Bəkməzçayda Car və Axaxdərə kəndləri ərazilərində daşqın riski yüksək olan zonalarda məcratəmizləmə və sahilbərkitmə tədbirləri davam etdirilir. Görülən işlərin əsas məqsədi yaşayış məntəqələrinin, kənd təsərrüfatı sahələrinin və mühəndis-kommunikasiya infrastrukturlarının sel və daşqın sularının yaratdığı təhlükələrdən qorunmasını təmin etməkdir.
Məlumata əsasən, Zaqatala Su Meliorasiya Sistemlərinin İstismarı İdarəsi rayon ərazisində əkin sahələrinin suvarılması, sel və daşqınlara qarşı mübarizə tədbirləri ilə yanaşı əhalinin keyfiyyətli içməli su təchizatını da həyata keçirir. Bu istiqamətdə də hazırda şəhər ərazisində mütəmadi işlər aparılır. İçməli suyun verilişində fasilələrin yaranmaması üçün baş verən qəzalar operativ şəkildə aradan qaldırılır. Bununla yanaşı son vaxtlar yağan intensiv yağışlar nəticəsində çaylara gələn sel suları içməli su mənbəsində də fəsadlar yaradıb ki, artıq bu fəsadların aradan qaldırılması istiqamətində də xeyli işlər görülüb.
Xatırladaq ki, iyulun əvvələrində Şimal-qərb bölgəsində leysan xarakterli güclü yağışlar yağıb. Nəticədə dağ çaylarından sel keçib. Ətraf əraziləri sel sularından mühafizə etmək üçün Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi tərəfindən təxirəsalınmaz tədbirlər görülüb, çaylara ağır texnikalar yönləndirilib. Hazırda rayondan axan bütün dağ çayları nəzarətdə saxlanılır.

В Управлении эксплуатации систем мелиорации Загатальского района, находящемся в подчинении Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана, продолжаются необходимые мероприятия по предотвращению угрозы селей и наводнений в горных реках, протекающих по территории района. Для этих целей задействована тяжелая техника.
Об этом сообщили в “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на Агентство.
Отмечается, что в настоящее время берегоукрепительные работы ведутся на правом и левом берегах реки Талачай, на территориях сел Юхары Тала, Ашагы Тала, Гёйям, Дардокгаз, Хёйтала и Йолайрыдж. Кроме того, работы по очистке русел и укреплению берегов продолжаются в зонах с высоким риском наводнений: на реке Мухахчай (села Юхары Чардахлар, Мамрух, Зяям, Чобанол и Сувагиль), на левом берегу реки Катехчай (село Пашан), а также на реке Бекмезчай (села Джар и Ахахдере). Основная цель проводимых работ — обеспечение защиты населенных пунктов, сельскохозяйственных угодий и инженерно-коммуникационной инфраструктуры от угроз, создаваемых селевыми и паводковыми водами.
Согласно информации, Управление эксплуатации систем мелиорации Загатальского района наряду с мерами по борьбе с селями и наводнениями, а также орошением сельскохозяйственных земель, осуществляет обеспечение населения качественной питьевой водой. В этом направлении в городе ведутся регулярные работы. Для предотвращения перебоев в подаче питьевой воды аварии устраняются в оперативном порядке. Кроме того, в результате недавних интенсивных осадков селевые воды, поступающие в реки, создали проблемы в источниках питьевого водоснабжения, однако значительная часть этих последствий уже устранена.
Напомним, что в начале июля в северо-западном регионе прошли сильные ливневые дожди, в результате чего по горным рекам прошли сели. Для защиты прилегающих территорий Государственным агентством водных ресурсов Азербайджана были приняты неотложные меры, к рекам была направлена тяжелая техника. В настоящее время все горные реки, протекающие по территории района, находятся под контролем.