İranda “Mossad”la əməkdaşlıqda ittiham olunan iki nəfər edam edilib
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, İranın məhkəmə orqanları “Mossad” kəşfiyyat xidməti ilə əməkdaşlıq etməkdə təqsirli bilinən Omid Behzad və Pouria Safvatın edam edildiyini açıqlayıb.
Rəsmi məlumata görə, hər iki şəxs İsrail xüsusi xidmət orqanları tərəfindən birbaşa və dolayı yollarla əməkdaşlığa cəlb olunub. Onların fəaliyyəti İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) kəşfiyyat bölməsi tərəfindən aşkar edilərək saxlanılıb. Casusluq və düşmən dövlətlə əməkdaşlıq ittihamları üzrə çıxarılan hökm daha sonra İranın Ali Məhkəməsi tərəfindən qüvvədə saxlanılıb.
İstintaq materiallarına əsasən, Omid Behzad 40 günlük müharibə dövründə hərbi, hüquq-mühafizə və təhlükəsizlik obyektlərinin koordinatlarını, eləcə də coğrafi mövqelərini xüsusi xəritəçəkmə proqramları vasitəsilə “Mossad” şəbəkəsinə ötürüb. Bildirilir ki, o, “Telegram” platformasında İsraillə əlaqəli kanalın administratoru ilə əlaqə saxlayaraq ötürdüyü məlumatların İsrail Müdafiə Qüvvələrinin (IDF) hədəf siyahısına daxil ediləcəyi barədə təlimat alıb.
Məlumata görə, digər təqsirləndirilən Pouria Safvat isə strateji əhəmiyyətli obyektlərin fotoşəkillərini və məlumatlarını “Mossad”la əlaqəli olduğu bildirilən “Iran International” televiziya kanalına göndərib. İttihama əsasən, onun ötürdüyü koordinatların bir hissəsi sonradan bombardman hədəfinə çevrilib. Həmçinin Safvatın 12 günlük müharibə zamanı yüksək binaların damından hava hücumundan müdafiə sistemlərini lentə alaraq kəşfiyyat şəbəkəsinə ötürdüyü bildirilib.

В Иране казнены двое обвиняемых в шпионаже в пользу «Моссад»
В Иране приведен в исполнение смертный приговор в отношении двух лиц, обвиняемых в сотрудничестве с израильской разведкой «Моссад».
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», судебные органы Ирана заявили о казни Омида Бехзада и Пурии Сафвата, признанных виновными в работе на израильские спецслужбы. Согласно официальным данным, их деятельность была выявлена разведывательным подразделением Корпуса стражей исламской революции (КСИР). Приговор по обвинению в шпионаже и сотрудничестве с враждебным государством был оставлен в силе Верховным судом Ирана.
Согласно материалам следствия, Омид Бехзад передавал координаты военных и стратегических объектов сети «Моссад» через картографические программы, получая инструкции через канал в «Telegram». В свою очередь, Пурия Сафват обвинялся в передаче фото- и видеоматериалов о стратегических объектах, включая системы ПВО, телеканалу «Iran International», что, по версии обвинения, приводило к последующим ударам по этим целям.
Данный инцидент происходит на фоне обострения региональной напряженности и продолжающегося противостояния между Ираном и Израилем. Тегеран регулярно сообщает о разоблачении шпионских сетей, связанных с израильскими спецслужбами, подчеркивая приоритетность вопросов национальной безопасности в условиях сложной геополитической обстановки на Ближнем Востоке.