Bakıda dövlət xidmətləri və insan hüquqları müzakirə edilib
Xarici İşlər Nazirliyi dövlət qurumlarının, ölkədə akkreditə olunmuş diplomatik korpus əməkdaşlarının və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin iştirakı ilə "Şəffaf, məsuliyyətli və səmərəli dövlət xidmətlərinin göstərilməsi vasitəsi ilə insan hüquqlarının və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin təşviq edilməsi" mövzusunda seminar təşkil edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, tədbir Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsis edilmiş 18 iyun - İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş və İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilin () təşəbbüsü ilə ölkədə elan edilmiş 18 may - 18 iyun "İnsan Hüquqları Aylığı" çərçivəsində keçirilib.
Seminar zamanı dövlət xidmətlərinin əlçatanlığının insan hüquqlarının müdafiəsinə və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunmasına müsbət təsiri, "ASAN Xidmət" modelinin qlobal səviyyədə təşviqi və tətbiqi, 2026-cı il 30 mart tarixində BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının 61-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycanın təşəbbüsü ilə artıq üçüncü dəfə qəbul edilən və vətəndaş məmnunluğunu ön plana çıxaran "Dövlət xidmətlərinin şəffaf, məsuliyyətli və səmərəli çatdırılması vasitəsilə insan hüquqlarının və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin təşviq edilməsi" adlı qətnamənin əhəmiyyəti, dövlət xidmətlərində innovasiyaların və yeni texnologiyaların tətbiqi kimi mövzular ətrafında təqdimatlar edilib və müzakirə aparılıb.
Seminarda Azərbaycan nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev, Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov, Milli Məclisin üzvü Kamal Cəfərov və Məhkəmə-Hüquq Şurasının Aparat rəhbərinin müavini Nurlan Həmidli ölkədə dövlət xidmətlərinin səmərəli təşkili, o cümlədən "ASAN xidmət" modelinin milli və səviyyədə tətbiqi, eləcə də rəqəmsal innovasiyaların və yeni texnologiyaların vətəndaş yönümlü xidmətlərə uğurlu inteqrasiyası, müvafiq qanunvericilik və məhkəmə təcrübəsi barədə danışıblar.
Pakistan, Türkiyə, Özbəkistan və Kolumbiyanın Azərbaycandakı səfirləri səmərəli dövlət xidmətlərinin təşkili üzrə milli təcrübələrini bölüşüb, "ASAN xidmət" modelinin tətbiqi üzrə barədə məlumat veriblər. Tədbir çərçivəsində həmçinin BMT-nin ölkədəki müvəqqəti rezident əlaqələndiricisi Nasar Hayat şəffaf və səmərəli dövlət xidmətlərinin Dayanaqlı İnkişaf Məqsədlərinə verdiyi mühüm töhfələrdən bəhs edib.
"İnsan Hüquqları Aylığı"nın təşəbbüskarı olan İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) təsisatının Aparat rəhbəri Aydın Səfixanlı seminarda yekun nitq ilə çıxış edib.

В Баку обсудили вопросы государственных услуг и прав человека
Министерство иностранных дел Азербайджана организовало семинар на тему «Продвижение прав человека и Целей устойчивого развития посредством предоставления прозрачных, ответственных и эффективных государственных услуг» с участием представителей госорганов, аккредитованного в Азербайджане дипломатического корпуса и гражданского общества.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что мероприятие было приурочено к 18 июня — Дню прав человека, учрежденному по распоряжению Президента Ильхама Алиева, и проводилось в рамках объявленного по инициативе Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) «Месячника прав человека» (18 мая – 18 июня).
В ходе семинара были представлены доклады о влиянии доступности государственных услуг на защиту прав человека и достижение Целей устойчивого развития. Особое внимание было уделено продвижению и применению модели «ASAN xidmət» на глобальном уровне, а также значимости резолюции «Продвижение прав человека и Целей устойчивого развития посредством прозрачного, ответственного и эффективного предоставления государственных услуг», принятой по инициативе Азербайджана в третий раз в рамках 61-й сессии Совета по правам человека ООН 30 марта 2026 года.
В мероприятии приняли участие заместитель министра иностранных дел Азербайджана Ялчин Рафиев, заместитель председателя Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджана Джейхун Салманов, депутат Милли Меджлиса Кямал Джафаров и заместитель руководителя аппарата Судебно-правового совета Нурлан Гамидли. Спикеры обсудили вопросы эффективной организации госуслуг, успешную интеграцию цифровых инноваций в ориентированные на граждан сервисы, а также соответствующее законодательство и судебную практику.
Послы Пакистана, Турции, Узбекистана и Колумбии в Азербайджане поделились национальным опытом в организации эффективных государственных услуг и рассказали о сотрудничестве по внедрению модели «ASAN xidmət». Временный резидент-координатор ООН в Азербайджане Насар Хаят отметил важный вклад прозрачных и эффективных госуслуг в достижение Целей устойчивого развития. С заключительной речью выступил руководитель аппарата института Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Айдын Сафиханлы.