Bu il Bakıda "ADEX" sərgisində yeni məhsul və texnologiyalar nümayiş olunacaq
6-cı Müdafiə Sərgisi "ADEX" 30 sentyabr - 2 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində təşkil ediləcək.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, "ADEX" sərgisi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilir. Sərginin təşkilatçısı "Caspian Event Organisers" şirkətidir.
Sərginin xarici ölkələrdən qatılan iştirakçıları arasında Türkiyədən "Roketsan", "Aselsan Elektronik San. ve Tic. A.Ş.", "Turkish Aerospace Industries" – TAI, İtaliyadan "Leonardo", Çexiyadan "Excalibur Army SPOL S.R.O", Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən "Edge Group PJSC", İspaniyadan "INDRA", İsraeldən "IAI - Israel Aerospace Industries", "Plasan" və digər dünyaca tanınmış şirkətləri təmsil olunacaq.
Bir sıra "ADEX"də milli qruplar şəklində iştirak edəcəklər. Bu ölkələr sırasında Belarus, Çexiya, İsrail, İtaliya, Türkiyə və Slovakiya, bir neçə şirkət isə sərgidə fərqli formatda təmsil olunacaqlar. Əvvəlki illərdə olduğu kimi bu il "ADEX"ə yeni ölkələr və şirkətlərin qatılmasını gözlənilir.
Ənənəvi olaraq, "ADEX" müxtəlif ölkələrdən nüfuzlu qonaqları və nümayəndə heyətlərini cəlb edir. Bu il də sərgidə yüksək səviyyəli rəsmi nümayəndə heyətlərinin iştirak etməsi gözlənilir.
Eyni zamanda "ADEX" sərgisi üçün geniş işgüzar proqram hazırlanıb.
Tədbirlər çərçivəsində sahə üzrə aktual mövzuları əhatə edən panel müzakirələri və çoxsaylı işgüzar görüşlər keçiriləcək. Azərbaycanın müvafiq qurumlarının nümayəndələri ilə sərgi iştirakçıları, eləcə də beynəlxalq nümayəndə heyətlərinin üzvləri və sərgi iştirakçıları arasında ikitərəfli görüşlər təşkil olunacaq.
"ADEX" yüksək səviyyəli rəsmi nümayəndələrin, beynəlxalq şirkətlərin və sənaye liderlərinin iştirakı ilə keçirilərək, növbəti dəfə müdafiə sahəsində ən son innovasiya və qabaqcıl texnologiyaların sərgiləndiyi mühüm məkana çevriləcək, eyni zamanda hərbi-texniki və strateji tərəfdaşlıqlar üçün geniş imkanlar yaradacaq.
Sərgi bağlı yenilənən məlumatları rəsmi internet saytından (www.adex.az) və hesablarından əldə etmək mümkündür.

В Баку на выставке ADEX представят новые технологии и продукцию
С 30 сентября по 2 октября в Баку Экспо Центре пройдет 6-я Азербайджанская международная оборонная выставка "ADEX". Мероприятие станет ключевой площадкой для демонстрации новейших образцов вооружения и военной техники, а также современных систем безопасности.
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", выставка проводится по инициативе и при организации Министерства оборонной промышленности Азербайджанской Республики, а также при поддержке Министерства обороны Азербайджана. Организатором выступает компания "Caspian Event Organisers".
В числе зарубежных участников будут представлены такие мировые гиганты, как турецкие "Roketsan", "Aselsan Elektronik San. ve Tic. A.Ş.", "Turkish Aerospace Industries" – TAI, итальянская "Leonardo", чешская "Excalibur Army SPOL S.R.O", Edge Group PJSC из ОАЭ, испанская "INDRA", израильские "IAI - Israel Aerospace Industries", "Plasan" и другие известные компании. Национальные павильоны представят Беларусь, Чехия, Израиль, Италия, Турция и Словакия. Ожидается, что в этом году к участию в ADEX присоединятся новые страны и компании, что подтверждает растущий интерес к мероприятию.
Программа ADEX включает обширную деловую часть: панельные дискуссии по актуальным темам отрасли и многочисленные двусторонние встречи между представителями профильных ведомств Азербайджана, членами международных делегаций и участниками выставки. Это создаст широкие возможности для военно-технического сотрудничества и налаживания стратегического партнерства.
Выставка ADEX является крупнейшим мероприятием в регионе, посвященным оборонной промышленности и внутренней безопасности. Она играет важную роль в укреплении обороноспособности Азербайджана и демонстрирует растущий потенциал национального военно-промышленного комплекса. Проведение подобных форумов в Баку способствует внедрению инноваций и передовых технологий в оборонный сектор страны, особенно в контексте современных вызовов безопасности.
Дополнительную информацию о мероприятии можно получить на официальном сайте (www.adex.az) и в социальных сетях.