Milli Məclis süni intellektlə qanunsuz materialların hazırlanıb yayılmasına qadağaları, cərimə və cəzaları üçüncü oxunuşda qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı Cinayət və Cinayət-Prosessual məcəllələrə, "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" və "Media haqqında" qanunlara dəyişiklik layihəsi parlamentin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunub.
Sənədə əsasən, şəxsin razılığı olmadan onun görüntüsündən və ya səsindən istifadə etməklə süni intellekt texnologiyaları, habelə xüsusi proqram təminatları vasitəsilə reallığı əks etdirməyən foto, video və ya audio materiallar hazırlama və ya həmin materialları mediada, kütləvi nümayiş etdirildiyi halda internet informasiya ehtiyatlarında və ya informasiya-telekommunikasiya şəbəkələrində yayma 3 min manatdan 7 min manatadək cərimə və ya 360 saatdan 480 saatadək ictimai işlər, habelə 3 ilədək azadlığın məhdudlaşdırılması, eyni müddətə azadlıqdan məhrumetmə ilə cəzalandırılacaq.
Sənədə əsasən, eyni əməllər bir qrup şəxs və ya qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə, iki və ya daha çox şəxsə qarşı törədildikdə, şəxsin şərəf və ləyaqətini ləkələmək və ya onu nüfuzdan salmaq məqsədilə törədildikdə, zərərçəkmiş şəxsin xidməti vəzifəsini və ya ictimai borcunu yerinə yetirməsi ilə əlaqədar onun özü və ya yaxın qohumlarına qarşı törədildikdə - 3 ildən 5 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.
Bundan başqa, şəxsin razılığı olmadan, onun görüntüsündən və ya səsindən istifadə etməklə süni intellekt texnologiyaları, habelə xüsusi proqram təminatları vasitəsilə pornoqrafik və ya seksual məzmunlu foto, video və ya audio materialları hazırlama və ya həmin materialları mediada, kütləvi nümayiş etdirildiyi halda internet informasiya ehtiyatlarında və ya informasiya-telekommunikasiya şəbəkələrində yaymanın 3 ildən 7 ilədək azadlıqdan məhrumetmə ilə cəzalandırılması təklif edilir.
Qeyd edilib ki, süni intellekt texnologiyaları vasitəsilə hazırlanmış foto, video və ya audio materiallar kütləvi nümayiş etdirildikdə belə texnologiyalardan istifadə edilməklə hazırlandığını aydın şəkildə göstərən və asanlıqla görünən nişanlanma ilə təmin edilməlidir.

В Азербайджане ввели наказание за незаконный ИИ-контент
Милли Меджлис Азербайджана в третьем чтении принял поправки в законодательство, предусматривающие запреты, крупные штрафы и уголовное наказание за незаконное изготовление и распространение материалов, созданных с использованием технологий искусственного интеллекта.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», проект изменений в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы, а также в законы «Об информации, информатизации и защите информации» и «О медиа» был обсужден на сегодняшнем пленарном заседании парламента. Согласно документу, создание без согласия лица фото-, видео- или аудиоматериалов, не отражающих действительность, с использованием технологий «искусственного интеллекта», а также их распространение в медиа или интернете, влечет штраф от 3 до 7 тысяч манатов, общественные работы от 360 до 480 часов, либо лишение свободы на срок до 3 лет. В случае создания материалов порнографического или сексуального характера с помощью ИИ предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок от 3 до 7 лет.
Данная законодательная инициатива направлена на борьбу с растущими угрозами в сфере киберпреступности и распространения дезинформации (дипфейков). В Азербайджане, как и во многих ведущих странах мира, регулирование сферы «искусственного интеллекта» становится приоритетным направлением для защиты чести, достоинства и деловой репутации граждан. Новые правила также обязывают маркировать любой контент, созданный с помощью ИИ, чтобы обеспечить прозрачность информации в цифровом пространстве республики.