"Yüksəliş" müsabiqəsinin İdarəetmə bacarıqları imtahanı keçirilib
İmtahan Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) Elektron İmtahanlar Korpusunda iki sessiya üzrə təşkil olunub. Analitik təhlil imtahanını uğurla başa vuran 1468 namizəd İdarəetmə bacarıqları imtahanında iştirak hüququ qazanıb.
"Yüksəliş" müsabiqəsinin İdarəetmə bacarıqları imtahanı 3 hissədən, "Sabit situasiya əsaslı tapşırıqlar", "Şaxələnən situasiya əsaslı tapşırıqlar" blokları və "Emosional zəka" alətindən ibarət olub. İmtahan çərçivəsində iştirakçılara ümumilikdə 120 tapşırıq təqdim edilib. İmtahanın ümumi müddəti 4 saat təşkil edib.
"Yüksəliş" müsabiqəsinin qiymətləndirmə prinsiplərinə uyğun şəkildə təşkil olunmasının göstəricilərindən biri də xaricdə yaşayan iştirakçılar üçün distant imkanının yaradılmasıdır. Bu namizədlər üçün imtahan proktorinq üsulu ilə, onlayn formatda və iki sessiya üzrə keçirilib. Proses zamanı imtahan təhlükəsizliyinin və şəffaflığın təmin olunması məqsədilə müasir texnoloji həllərdən istifadə edilib.
İmtahan nəticələri T-şkala əsasında hesablanacaq. Bu qiymətləndirmə üsulu TOEFL, GMAT, SAT kimi bir sıra beynəlxalq imtahanlarda tətbiq olunur və iştirakçıların nəticələrinin daha obyektiv, müqayisəli və ədalətli şəkildə qiymətləndirilməsinə imkan yaradır.
İdarəetmə bacarıqları imtahanının nəticələri imtahan başa çatdıqdan sonra 5-7 iş günü ərzində iştirakçılara hesabat şəklində təqdim olunacaq.
Əyani mərhələni uğurla tamamlayan iştirakçılar VI "Yüksəliş" müsabiqəsinin yarımfinal mərhələsinə vəsiqə qazanacaqlar. Yarımfinal və final mərhələlərinin yekunlaşması ilə müsabiqənin builki qalibləri müəyyən ediləcək.
Qeyd edək ki, bu il "Yüksəliş" müsabiqəsinə rekord sayda müraciət daxil olub. VI mövsüm üzrə ümumilikdə 17 651 namizəd qeydiyyatdan keçib. Onlardan 6112 nəfəri Analitik təhlil imtahanında iştirak edib. Növbəti mərhələdə isə 1468 namizəd əyani mərhələnin son turu olan İdarəetmə bacarıqları imtahanında iştirak hüququ qazanıb.
"Yüksəliş" müsabiqəsi İlham Əliyevin 26 iyul 2019-cu il tarixində imzaladığı Sərəncamla təsis olunub. Müsabiqə qalibləri mentorlar tərəfindən birillik fərdi inkişaf planı və özünüinkişaf üçün 20 məbləğində pul mükafatı əldə edirlər.

Состоялся экзамен по управленческим навыкам, ставший последним туром очного этапа VI конкурса «Yüksəliş».
Об этом сообщили в Рабочей группе конкурса «Yüksəliş» в Оперативный Информационный Центр-OMM.
Экзамен был организован в две сессии в Корпусе электронных экзаменов Государственного экзаменационного центра (ГЭЦ). Право на участие в экзамене по управленческим навыкам получили 1468 кандидатов, успешно завершивших экзамен по аналитическому мышлению.
Экзамен по управленческим навыкам конкурса «Yüksəliş» состоял из трех частей: блоков «Задания на основе стабильной ситуации», «Задания на основе разветвленной ситуации» и инструмента «Эмоциональный интеллект». В рамках экзамена участникам было предложено в общей сложности 120 заданий. Общая продолжительность экзамена составила 4 часа.
Одним из показателей организации конкурса «Yüksəliş» в соответствии с международными принципами оценки является создание возможности дистанционного экзамена для участников, проживающих за рубежом. Для этих кандидатов экзамен проводился методом прокторинга в онлайн-формате и в две сессии. В ходе процесса для обеспечения безопасности и прозрачности экзамена использовались современные технологические решения.
Результаты экзамена будут рассчитываться на основе T-шкалы. Этот метод оценки применяется в ряде международных экзаменов, таких как TOEFL, GMAT, SAT, и позволяет более объективно, сравнительно и справедливо оценивать результаты участников.
Результаты экзамена по управленческим навыкам будут представлены участникам в виде отчета в течение 5-7 рабочих дней после завершения экзамена.
Участники, успешно завершившие очный этап, получат путевку в полуфинальный этап VI конкурса «Yüksəliş». По итогам полуфинального и финального этапов будут определены победители конкурса в этом году.
Отметим, что в этом году на конкурс «Yüksəliş» поступило рекордное количество заявок. В VI сезоне зарегистрировался в общей сложности 17 651 кандидат. Из них 6112 человек приняли участие в экзамене по аналитическому мышлению. На следующем этапе 1468 кандидатов получили право на участие в экзамене по управленческим навыкам, который является последним туром очного этапа.
Конкурс «Yüksəliş» был учрежден Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 26 июля 2019 года. Победители конкурса получают годовой план индивидуального развития от менторов и денежный приз в размере 20 тысяч манатов на саморазвитие.