Azərbaycanda 76 abidə dövlət mühafizəsinə götürülür
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətindən məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, Nazirliyi yanında mədəni sərvətlərin müəyyən edilməsi üzrə Ekspert Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova Ekspert Şurası tərəfindən həyata keçirilən işlərin nəticələri barədə ətraflı məlumat verib.
Bildirib ki, 2001-ci ildə təsdiq olunmuş daşınmaz tarix-mədəniyyət abidələrinin siyahısında müvafiq düzəlişlərin edilməsi, tarixi, memarlıq və arxeoloji əhəmiyyət kəsb edən obyektlərin dövlət mühafizəsinə götürülməsi məqsədilə Ekspert Şurası öz fəaliyyətini davam etdirir.
Qeyd edib ki, bu günə qədər Ekspert Şurasında müzakirə edilən 748 abidə və yeni aşkar nümunəyə dair qanunvericiliyə uyğun olaraq Milli Elmlər Akademiyasından rəy alınıb. Ümumilikdə isə 4000-ə qədər abidə və yeni aşkar edilmiş nümunə barədə Ekspertiza aktı hazırlanıb.
Ekspert Şurasının sədri, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru professor, Gülçöhrə Məmmədova müzakirəyə çıxarılan məsələlər haqqında məlumat verib.
Bildirib ki, Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin əməkdaşları tərəfindən mövcud siyahıya əlavə və düzəlişlərin edilməsi üçün toplanmış materiallar Ekspert Şurasına təqdim edilib.
İclasda 2 şəhər və 9 rayon üzrə 76 yeni aşkar edilmiş nümunənin dövlət mühafizəsinə götürülməsi müzakirə olunub. Sözügedən məsələ ilə bağlı Şura üzvlərinin rəy və təklifləri dinlənilib, tarixi, memarlıq və arxeoloji əhəmiyyəti daşıyan obyektlərin dövlət qeydiyyatına alınması üçün müvafiq tədbirlərin görülməsi barədə qərarlar qəbul edilib.
Qeyd edək ki, 2025-ci ildə dövlət mühafizəsində olan 8, 2026-cı ildə isə 87 abidənin məlumatlarına düzəliş olunub, eyni zamanda, ötən il 51 yeni aşkar edilmiş nümunə daşınmaz tarix-mədəniyyət abidələrinin siyahısına daxil edilib. Həmçinin, Bakı şəhəri, Yasamal rayonunda 31 yeni aşkar edilmiş nümunənin dövlət mühafizəsinə götürülməsi məqsədilə hazırlanmış qərar layihəsi müvafiq qurumlarla razılaşdırılaraq təsdiq olunması üçün aidiyyəti üzrə təqdim olunub.

В Азербайджане 76 памятников будут взяты под государственную охрану
Об этом сообщили “Оперативный Информационный Центр-OMM” в Государственной службе по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры.
Сообщается, что состоялось очередное заседание Экспертного совета по определению недвижимых культурных ценностей при Министерстве культуры. Заместитель министра культуры Саадат Юсифова проинформировала о результатах работы, проводимой Экспертным советом.
Было отмечено, что Экспертный совет продолжает свою деятельность с целью внесения соответствующих поправок в список недвижимых историко-культурных памятников, утвержденный в 2001 году, и взятия под государственную охрану объектов, представляющих историческую, архитектурную и археологическую значимость. На сегодняшний день по 748 памятникам и вновь выявленным образцам, обсужденным в Экспертном совете, получены заключения Национальной академии наук Азербайджана в соответствии с законодательством. В целом подготовлено около 4000 экспертных актов.
Председатель Экспертного совета, ректор Азербайджанского университета архитектуры и строительства, профессор Гюльчохра Мамедова предоставила информацию о вопросах, вынесенных на обсуждение. Она отметила, что материалы, собранные сотрудниками Государственной службы по охране, развитию и восстановлению культурного наследия для внесения дополнений и изменений в существующий список, были представлены на рассмотрение Экспертного совета.
На заседании обсуждалось взятие под государственную охрану 76 вновь выявленных образцов в 2 городах и 9 районах страны. Были заслушаны мнения и предложения членов Совета, приняты решения о принятии соответствующих мер для постановки на государственный учет объектов, имеющих историческую, архитектурную и археологическую значимость.
Отметим, что в 2025 году были внесены уточнения в данные о 8 памятниках, находящихся под государственной охраной, а в 2026 году — о 87 памятниках. В то же время в прошлом году в список недвижимых историко-культурных памятников было включено 51 вновь выявленный образец. Кроме того, проект решения, подготовленный с целью взятия под государственную охрану 31 вновь выявленного образца, расположенного в Ясамальском районе города Баку, был согласован с соответствующими структурами и представлен на утверждение.