Azərbaycan Respublikası və Qazaxıstan Respublikası arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın Azərbaycan üzrə yeni tərkibində dəyişiklik edilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev bu barədə Sərəncam imzalayıb.
Belə ki, "Azərbaycan Respublikası və Qazaxıstan Respublikası arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın Azərbaycan Respublikası üzrə yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında" Azərbaycan Prezidentinin 2007-ci il 30 mart tarixli Sərəncamının 1-ci hissəsində aşağıdakı dəyişikliklər edilib:
- "Azərbaycan Respublikasının energetika naziri" sözləri "Samir Şərifov – Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini" sözləri ilə əvəz olunub;
- "Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyat nazirinin müavini" abzasından sonra "Azərbaycan Respublikası energetika nazirinin müavini" əlavə olunub;
- "Azərbaycan Respublikası rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini" abzasından sonra "Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini" əlavə edilib;
- "Azərbaycan Respublikasının Qazaxıstan Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri" abzasının sonra "Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti Aparatının Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri" əlavə olunur;
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi bu Sərəncamın 1-ci hissəsi ilə edilən dəyişikliklər barədə Qazaxıstan Respublikası tərəfinə bildiriş göndərməlidir.

Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о внесении изменений в состав совместной межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Азербайджанской Республикой и Республикой Казахстан со стороны Азербайджана.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, согласно поправкам в распоряжение главы государства от 30 марта 2007 года, председательство в комиссии со стороны Азербайджана перешло к заместителю премьер-министра Самиру Шарифову (ранее комиссию возглавлял министр энергетики). В обновленный состав также включены заместители министров энергетики, экологии и природных ресурсов, а также заведующий отделом международного сотрудничества Аппарата Кабинета министров. Министерство иностранных дел (МИД) Азербайджана обеспечит уведомление казахстанской стороны о принятых изменениях.
Отношения между Баку и Астаной основываются на принципах стратегического партнерства и союзничества. Деятельность межправительственной комиссии направлена на укрепление двусторонних связей, увеличение товарооборота и реализацию масштабных региональных проектов. В последние годы особое внимание в повестке сотрудничества уделяется развитию Транскаспийского международного транспортного маршрута (Средний коридор) и укреплению энергетической безопасности в регионе Каспийского моря.