ABŞ və Səudiyyə Ərəbistanı İrana bağlı qruplara zərbə endirdi
ABŞ və qüvvələri İraqda İran tərəfindən dəstəkləndiyi bildirilən silahlı qruplaşmalara qarşı birgə hava əməliyyatı keçirib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, ABŞ Mərkəzi Komandanlığının (CENTCOM) yaydığı açıqlamaya görə, əməliyyat ABŞ hərbçilərinə və Səudiyyə Ərəbistanının enerji infrastrukturuna qarşı mümkün təhdidlərin qarşısını almaq məqsədi daşıyıb.
İraqın "Xalq Səfərbərlik Qüvvələri"nin (PMF) məlumatına əsasən, zərbələr nəticəsində azı 20 döyüşçü həlak olub, 32 nəfər yaralanıb. Hücumların Bağdad, Vasit, Nineva, Bəsrə, Kərkük, Kərbəla və Diyalə vilayətlərində yerləşən qərargahlara yönəldiyi bildirilib.
Məlumata görə, zərbələr nəticəsində hərbi texnika və infrastruktur obyektlərinə ciddi ziyan dəyib. İran mediası isə "İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu"nun (SEPAH/IRGC) dörd hərbi müşavirinin öldüyünü təsdiqləyib.
İraqın Əli əl-Zeydi hadisə ilə bağlı təcili iclası keçirib. O, Xarici İşlər Nazirliyinə hüquqi tədbirlərin görülməsi üçün göstəriş verib.
Bölgədə fonunda digər təhlükəsizlik hadisələri də baş verib. Misirin "Damietta" limanındakı maye təbii qaz (LNG) terminalında partlayış və yanğın qeydə alınıb. İlkin məlumatlara görə, hadisəyə pilotsuz uçuş aparatının (PUA) zərbəsinin səbəb olduğu bildirilib.
Həmçinin İordaniya hava hücumundan müdafiə sistemlərinin İrandan atıldığı bildirilən beş raketi zərərsizləşdirdiyini açıqlayıb. ABŞ Prezidenti Donald Tramp administrasiyası isə İrana qarşı sərt cavab tədbirlərinin görüləcəyini bəyan edib.
Yaxın Şərqdə artan gərginlik fonunda Səudiyyə Ərəbistanı Qırmızı dənizdə ticarət gəmilərinin təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün beynəlxalq koalisiya yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış edib.

Силы США и Саудовской Аравии провели совместную воздушную операцию против вооруженных группировок в Ираке, которые, как сообщается, поддерживаются Ираном.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», согласно заявлению Центрального командования США (CENTCOM), операция была направлена на предотвращение возможных угроз в отношении американских военнослужащих и энергетической инфраструктуры Саудовской Аравии.
По информации иракских «Сил народной мобилизации» (PMF), в результате ударов погибло не менее 20 боевиков, 32 человека получили ранения. Сообщается, что атаки были направлены на штабы, расположенные в провинциях Багдад, Васит, Найнава, Басра, Киркук, Кербела и Дияла. В результате ударов был нанесен серьезный ущерб военной технике и объектам инфраструктуры. Иранские СМИ подтвердили гибель четырех военных советников «Корпуса стражей исламской революции» (КСИР).
Премьер-министр Ирака Али ас-Зейди провел экстренное совещание по безопасности в связи с инцидентом и поручил Министерству иностранных дел принять соответствующие международно-правовые меры.
Данная операция является частью продолжающейся эскалации на Ближнем Востоке. На фоне роста напряженности в регионе произошли и другие инциденты: на терминале сжиженного природного газа (СПГ) в египетском порту «Дамиетта» были зафиксированы взрыв и пожар, предположительно вызванные ударом беспилотного летательного аппарата (БПЛА). Кроме того, Иордания заявила о перехвате пяти ракет, запущенных со стороны Ирана. Президент США Дональд Трамп заявил о готовности администрации принять жесткие ответные меры в отношении Ирана. В ответ на нестабильность Саудовская Аравия выступила с инициативой создания международной коалиции для обеспечения безопасности торговых судов в Красном море.