Fransada 2027-ci ildə keçiriləcək prezident seçkiləri yaxınlaşdıqca baş örtüyünün qadağan edilməsi ilə bağlı siyasi müzakirələr yenidən gündəmə gəlib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, mərkəzçi “Ufuklar” partiyasının prezidentliyə namizədi Philippe “France Inter” radiosuna müsahibəsində ifrat sağçıların hakimiyyətə gələcəkləri təqdirdə kamusal sahələrdə baş örtüyünü qadağan etmək üçün referendum keçirilməsi təklifini sərt tənqid edib.
Philippe baş örtüyünə şəxsi münasibətinin fərqli ola biləcəyini, lakin onun qadağan edilməsini dəstəkləmədiyini bildirib. O, “Milli Birlik” (RN) partiyasının bu təşəbbüsünü konstitusiyaya zidd hesab edərək, belə bir addımın “skandal” olduğunu vurğulayıb.
Siyasətçinin sözlərinə görə, müsəlman vətəndaşlarla qarşıdurma yaratmaq Fransa üçün təhlükəli ola bilər. O, dini azadlığın respublikanın əsas prinsiplərindən biri olduğunu və bu hüququn məhdudlaşdırılmasının yolverilməz olduğunu qeyd edib.
Qeyd edək ki, “Milli Birlik” partiyasının millət vəkili Jean-Philippe Tanguy daha əvvəl seçkilərdə qalib gələcəkləri təqdirdə baş örtüyü taxan şəxslərə qarşı cərimələrin tətbiq ediləcəyini açıqlayıb. Bu bəyanat Fransada geniş müzakirələrə səbəb olub.
Hazırda Fransada dövlət qulluqçuları üçün dini simvollarla bağlı məhdudiyyətlər, 2004-cü ildən etibarən isə dövlət məktəblərində aşkar dini simvolların istifadəsinə qadağa qüvvədədir.
Qeyd edək ki, 2027-ci ildə keçiriləcək prezident seçkilərində iki dəfə ardıcıl prezident seçilən Emmanuel Makron namizədliyini irəli sürə bilməyəcək.

Спор о хиджабах во Франции: жесткая реакция кандидата в президенты
Во Франции, по мере приближения президентских выборов 2027 года, вновь обострились политические дискуссии вокруг возможного запрета на ношение хиджабов в общественных местах.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, кандидат в президенты от центристской партии «Горизонты» Филипп в интервью радиостанции «France Inter» подверг резкой критике предложение ультраправых сил о проведении референдума по запрету хиджабов в общественных местах в случае их прихода к власти. Филипп подчеркнул, что, хотя его личное отношение к хиджабу может отличаться, он не поддерживает его запрет. Он назвал инициативу партии «Национальное объединение» (RN) антиконституционной и «скандальной». По мнению политика, создание конфронтации с мусульманскими гражданами может быть опасным для Франции, так как свобода вероисповедания является одним из фундаментальных принципов республики.
Следует отметить, что вопрос секуляризма является центральным в политической жизни Франции. Еще в 2004 году в стране был принят закон, запрещающий ношение явных религиозных символов в государственных школах, а для государственных служащих действуют строгие ограничения. Ранее депутат от партии «Национальное объединение» Жан-Филипп Танги заявил о планах введения штрафов за ношение хиджабов в случае победы на выборах, что вызвало широкий общественный резонанс. Предстоящие выборы 2027 года имеют особое значение, так как действующий президент Эммануэль Макрон не сможет баллотироваться на третий срок подряд.