Azərbaycanda həbsdə olan Fransanın milyardlarla dövriyyəsi olan "SAUR" şirkətinin vitse-prezidenti Anass Derrazın cəzası 3 il azaldılıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Bakı Apellyasiya Məhkəməsində qərar qəbul edilib.
Qərara əsasən, Anass Derrazın apellyasiya şikayəti üzrə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü dəyişdirilib. Yəni qərara əsasən, onun cəzası 12 ildən 9 ilə endirilib.
İttihama görə, Fransa prezidentinin mühafizə xidmətinin sabiq rəhbəri Aleksandr Benalla və Fransanın milyardlarla dövriyyəsi olan "SAUR" şirkətinin vitse-prezidenti Anass Derraz Azərbaycanəsilli rusiyalı milyarder Fərhad Əhmədovun aktivlərinə qarşı beynəlxalq sanksiyaların ləğvi müqabilində külli miqdarda rüşvət alma və digər cinayət əməllərində ittiham olunurlar.
Adıçəkilən şəxslər Fərhad Əhmədovdan rüşvət tələb ediblər və bunun müqabilində sonuncunun dəbdəbəli "Luna" yaxtasının həbsdən azad ediləcəyini, beynəlxalq sularda üzəcəyini bildiriblər. Bundan başqa tərəflər Fərhad Əhmədovun özünün sanksiyalardan qorunacağını vəd ediblər.
Ümumilikdə 6 milyon 140 min dollar rüşvət verilməsi ilə bağlı razılıq əldə edilib.
Belə ki, 15 noyabr 2018-ci ildə 600 min ABŞ dolları, gəmi üzərində həbs qaldırılan sonra isə 15 gün ərzində 5 milyon 540 min dolları Fərhad Əhmədovun tərəflərə verməsini razılaşdırıblar. Hər iki tərəf arasında məsləhət müqaviləsi imzalanıb.
F.Əhmədov Anass Derrazın "AL HILAL BANK"dakı hesabına 200 min dollar və Aleksandr Benallanın "BANK OF AFRICA UNITED KINGDOM PLC SC PAR"dakı hesabına 400 min dollar köçürüb.
Anass Derraz Benallanın Fərhad Əhmədovdan rüşvət alınmasında köməklik etmədə ittiham olunur. Qeyd edək ki, A.Benallanın isə beynəlxalq axtarışa verilməsi ilə bağlı İntrerpola müraciət olunub. "Qırmızı bülleten" şəxsin olduğu ölkədə tutulmasını və barəsində axtarış elan etmiş ölkəyə ekstradisiyasını nəzərdə tutur. A.Benallanın hazırda olduğu üçüncü ölkədə ekstradisiya proseslərinə cəlb edildiyi məlumdur. Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl İnterpol Aleksandr Benallanı "Qırmızı bülleten"lə axtarışa verib. İnterpol Baş Katibliyi uzun prosedurdan sonra ümumi qərarla Fransa vətəndaşı Aleksandr Benallanın axtarışını əsaslı hesab edərək 2025-ci ilin aprel ayında "Red Notice" ("Qırmızı bülleten") ilə beynəlxalq axtarışa daxil edib və bu barədə bütün üzv dövlətlərə bildirişlər göndərib. Qərarın əsası DTX-də istintaqı aparılan cinayət işi üzrə 2024-cü ildə verilmiş hüquqi sorğu olub.

Срок заключения вице-президента компании SAUR сокращен
В Азербайджане сокращен срок тюремного заключения вице-президента французской компании "SAUR" Анасса Дерраза. Срок наказания был уменьшен на 3 года.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, соответствующее решение было принято в Бакинском апелляционном суде. Согласно вердикту, приговор Бакинского суда по тяжким преступлениям был изменен: срок заключения Анасса Дерраза сокращен с 12 до 9 лет.
Согласно материалам уголовного дела, Анасс Дерраз и бывший глава службы охраны президента Франции Александр Беналла обвиняются в получении крупной взятки и совершении других преступных действий. По версии следствия, они обещали азербайджанскому миллиардеру Фархаду Ахмедову содействие в снятии международных санкций с его активов, в частности, обещали добиться освобождения из-под ареста его яхты "Luna" и обеспечить защиту самого бизнесмена от санкций.
Следствие установило, что стороны договорились о выплате взятки в размере 6 миллионов 140 тысяч долларов. В рамках этой договоренности 15 ноября 2018 года Фархад Ахмедов перечислил 600 тысяч долларов: 200 тысяч долларов на счет Анасса Дерраза в "AL HILAL BANK" и 400 тысяч долларов на счет Александра Беналлы в "BANK OF AFRICA UNITED KINGDOM PLC SC PAR".
Отметим, что в отношении Александра Беналлы, который обвиняется в содействии получению взятки, объявлен международный розыск. В апреле 2025 года Генеральный секретариат Интерпола, рассмотрев правовой запрос, направленный в рамках уголовного дела, расследуемого Службой государственной безопасности (СГБ) Азербайджана, вынес решение о включении Александра Беналлы в базу данных "Red Notice" ("Красный бюллетень"). В настоящее время в третьей стране, где находится Беналла, проводятся соответствующие процедуры по его экстрадиции.
Данное дело вызывает широкий общественный резонанс, так как затрагивает вопросы международного права, борьбы с коррупцией и взаимодействия правоохранительных органов Азербайджана с международными структурами, такими как Интерпол, для обеспечения неотвратимости наказания.