Səudiyyə şirkəti Əfqanıstanda 200 milyon dollarlıq enerji müqaviləsi imzaladı
“Delta Energy International” Əfqanıstanın qərbində neft və qaz kəşfiyyatı aparmaq üçün 25 illik müqavilə bağlayıb. Layihənin ilkin mərhələsində Kuşkdakı yeddi qaz bloku əhatə olunacaq.
Səudiyyə Ərəbistanının “ Əfqanıstanın Mədənlər və Neft Nazirliyi ilə 25 illik, 200 milyon dollar dəyərində neft-qaz müqaviləsi imzalayıb.
Müqavilə çərçivəsində ölkənin qərbində yerləşən Kuşk-Tirpul hövzəsində kəşfiyyat və hasilat işlərinə başlanacaq. hökumətinin məlumatına görə, ilkin investisiya Kuşk ərazisindəki yeddi qaz blokunu əhatə edəcək.
Herat və Bəğdis əyalətləri arasında yerləşən daha geniş hövzənin sahəsi təxminən 22 min kvadratkilometrdir. “Delta Energy ” bildirib ki, genişmiqyaslı proqram 10 il ərzində 60 milyard dollaradək potensial investisiya cəlb edə bilər.
Şirkət qeyd edib ki, bu məbləğ kəşfiyyatın nəticələrindən, ehtiyatların kifayət qədər olmasından, texniki və iqtisadi məqsədəuyğunluqdan, maliyyələşmədən, tənzimləyici təsdiqlərdən və yekun investisiya qərarlarından asılı olacaq.
Əfqanıstanın Mədənlər və Neft naziri Hidayətullah Bədri sazişi, xüsusilə qaz sahəsində, ölkənin enerji özünütəminatının artırılması istiqamətində addım kimi qiymətləndirib.
“Kəşfiyyat və hasilat işləri ilə Əfqanıstanın qaz tələbatını ödəyə biləcəyinə ümid var. Digər müsbət məqam isə müqavilə bağlanan şirkətin yüksək nüfuza malik olmasıdır”, – Hidayətullah Bədri deyib.
“Delta Energy International” şirkətinin baş icraçı direktoru Şahər Əl-Taqi sazişin tərəfdaşlıq yanaşmasını əks etdirdiyini bildirib. O, şirkətin siyasətinin “qazan-qazan” prinsipi üzərində qurulduğunu vurğulayıb.
İmzalanma mərasimində iştirak edən Əfqanıstan üzrə ABŞ-ın keçmiş xüsusi nümayəndəsi Zalmay Xəlilzad ölkənin daha geniş regional rol oynaya biləcəyini deyib. Onun sözlərinə görə, Əfqanıstan iki regionu birləşdirən körpü rolunu oynaya bilər.
“Delta Energy International” Heratdan Qəndəhar əyalətindəki Spin Boldaka yaxın əraziyə qədər uzanacaq 700 kilometrlik layihəsini də araşdırır. Şirkət layihənin dəyərinin məqsədəuyğunluq, maliyyələşmə və təsdiqlərdən asılı olaraq təxminən 10 milyard dollar ola biləcəyini hesablayır.

Саудовская компания «Delta Energy International» подписала с Министерством горнорудной промышленности и нефти Афганистана 25-летний нефтегазовый контракт стоимостью 200 млн долларов.
В рамках соглашения будут начаты разведочные и добычные работы в бассейне Кушка—Тирпуль на западе страны. Согласно данным правительства Афганистана, первоначальные инвестиции охватят семь газовых блоков в районе Кушка.
Площадь более обширного бассейна, расположенного между провинциями Герат и Бадгис, составляет около 22 тыс. квадратных километров. В «Delta Energy International» заявили, что масштабная программа в течение 10 лет может привлечь потенциальные инвестиции объемом до 60 млрд долларов.
В компании отметили, что эта сумма будет зависеть от результатов разведки, достаточности запасов, технической и экономической целесообразности, финансирования, получения регулирующих разрешений и принятия окончательных инвестиционных решений.
Министр горнорудной промышленности и нефти Афганистана Хидаятулла Бадри оценил соглашение как шаг к повышению энергетической самообеспеченности страны, особенно в газовой сфере.
«Есть надежда, что благодаря разведочным и добычным работам Афганистан сможет удовлетворить свои потребности в газе. Еще одним положительным моментом является высокий авторитет компании, с которой заключен контракт», — сказал Хидаятулла Бадри.
Главный исполнительный директор «Delta Energy International» Шахер ат-Таги заявил, что соглашение отражает партнерский подход. Он подчеркнул, что политика компании строится на принципе «выигрыш для всех сторон».
Бывший специальный представитель США по Афганистану Залмай Халилзад, присутствовавший на церемонии подписания, заявил, что страна может играть более широкую региональную роль. По его словам, Афганистан способен стать мостом, соединяющим два региона.
«Delta Energy International» также изучает проект газопровода протяженностью 700 километров, который пройдет от Герата до района у Спин-Болдака в провинции Кандагар. Компания оценивает его возможную стоимость примерно в 10 млрд долларов, однако окончательная сумма будет зависеть от результатов технико-экономического обоснования, финансирования и получения необходимых разрешений.
Заключение соглашения стало одним из заметных шагов по привлечению иностранных инвестиций в энергетический сектор Афганистана. Реализация проекта будет зависеть от подтверждения запасов, технических условий и стабильного финансирования.