Dövlət (DTX) bu gün yaydığı video materialda Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyevin naməlum bir qadınla telefon danışığının fraqmenti var.
Söhbət zamanı Ramiz Mehdiyev qadından Azərbaycanda “dövlət idarəetmə sistemində dəyişiklik”lə bağlı – faktiki olaraq, dövlət çevrilişindən sonrakı idarəetmə modelinə dair hazırladığı məktubu kimlərəsə ötürmək üçün məsləhət istəyir.
Video fraqmentdə qadının şəxsiyyəti açıqlanmayıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" APA-ya istinadən xəbər verir ki, bu qadın Rusiya Elmlər Akademiyasında (REA) çalışır və R. Mehdiyevin Rusiya təhlükəsizlik orqanları ilə təmaslarında vasitəçilik edib. Mənbə bildirib ki, Mehdiyev AMEA prezidenti olduğu dövrdə (2019-2022) Rusiyadakı kuratorları ilə məhz təhlükəsizlik orqanlarının REA-dakı agenturası vasitəsilə əlaqə saxlayıb.
Qeyd edək ki, Ramiz Mehdiyev 2022-ci il fevralın 19-da AMEA prezidenti vəzifəsindən azad edilib. Bu hadisədən cəmi 3 ay əvvəl - 2021-ci il noyabrın 25–26-da o, Bakıda Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti Aleksandr Sergeyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qarşılayıb. Mehdiyev qonaqları Hava Limanında şəxsən qarşılayıb, AMEA-da keçirilən görüşdə isə ona REA-nın xatirə medalı təqdim olunub.
Rusiya kəşfiyyat orqanlarının (xüsusilə FSB-nin) Rusiya Elmlər Akademiyasında və digər elmi müəssisələrdə güclü nəzarət mexanizmləri və agentura şəbəkəsi saxlaması faktı beynəlxalq media və araşdırmalarda dəfələrlə qeyd olunub. Bu sistem SSRİ dövründən qalıb və bəzən kəşfiyyat əməkdaşları REA-da “məsləhətçi” və ya “ekspert” kimi fəaliyyət göstərir. Mənbənin bildirdiyinə görə, Ramiz Mehdiyevin əlaqə saxladığı qadın da məhz belə “ekspert”lərdən biridir.
Həmin şəxsin şəxsiyyəti məlum olsa da, istintaq maraqlarına görə hələlik açıqlanmır.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti bu gün Ramiz Mehdiyev, Abbas Abbasov, Əli Kərimli və digərləri barədə məlumat yayıb.

Служба государственной безопасности (СГБ) Азербайджана распространила видеоматериал, в котором зафиксирован фрагмент телефонного разговора бывшего руководителя Администрации Президента Рамиза Мехдиева с неизвестной женщиной.
В ходе беседы Рамиз Мехдиев просит у женщины совета по передаче письма определенным лицам. Письмо касается «изменений в системе государственного управления» в Азербайджане, что фактически подразумевает модель управления после предполагаемого государственного переворота. В самом видеофрагменте личность женщины не раскрывается.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM" со ссылкой на APA, данная женщина работает в Российской академии наук (РАН) и выступала посредником в контактах Р. Мехдиева с российскими органами безопасности. Источник сообщил, что в период пребывания на посту президента НАНА (2019–2022 гг.) Мехдиев поддерживал связь со своими кураторами в России именно через агентуру спецслужб в РАН.
Напомним, что Рамиз Мехдиев был освобожден от должности президента НАНА 19 февраля 2022 года. Всего за три месяца до этого, 25–26 ноября 2021 года, он принимал в Баку делегацию во главе с президентом Российской академии наук Александром Сергеевым. Мехдиев лично встретил гостей в Международном аэропорту Гейдар Алиев, а на встрече в НАНА ему была вручена памятная медаль РАН.
Факт наличия у российских разведывательных органов (в частности, ФСБ) мощных механизмов контроля и агентурной сети в Российской академии наук и других научных учреждениях неоднократно отмечался в международных СМИ и расследованиях. Эта система сохранилась со времен СССР, когда сотрудники разведки зачастую действуют в РАН под прикрытием «консультантов» или «экспертов». По данным источника, женщина, с которой контактировал Рамиз Мехдиев, является одним из таких «экспертов». Личность указанного лица установлена, однако в интересах следствия пока не разглашается.
Служба государственной безопасности Азербайджана продолжает комплексные оперативно-следственные мероприятия. Ранее ведомство распространило информацию о деятельности Рамиза Мехдиева, Аббаса Аббасова, Али Керимли и других лиц, подозреваемых в антигосударственной деятельности.