Departamentinin sözçüsü Tommi Piqot "X" sosial şəbəkəsindəki paylaşımında İsrail və Livan nümayəndə heyətlərinin nazirlikdə bir araya gəldiyini bildirib. "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in məlumatına görə, Piqot görüşlərdə müəyyən irəliləyişlərin qeydə alındığını vurğulayıb. O, tərəflərin Livanın suverenliyinin bərpası və İsrailin təhlükəsizliyinin təmin olunmasını nəzərdə tutan hərtərəfli razılaşma istiqamətində irəlilədiklərini qeyd edib.
ABŞ-ın vasitəçilik missiyasını davam etdirməkdə qərarlı olduğunu bildirən sözçü, danışıqların növbəti mərhələsinin çərşənbə günü keçirilməsinin planlaşdırıldığını əlavə edib.
Xatırladaq ki, martın 2-dən etibarən İsrail ordusu Livana intensiv hava zərbələri endirib və ölkənin cənubunda bir sıra yaşayış məntəqələrini nəzarətə götürüb. Livan hökumətinin məlumatına əsasən, münaqişə səbəbindən ölkədaxili köçkünlərin sayı 1 milyonu keçib. Livan isə martın 2-dən bəri davam edən hücumlarda 3 433 nəfərin həlak olduğunu bəyan edib.
Diplomatik proseslər çərçivəsində ABŞ Prezidenti Tramp aprelin 24-də tərəflər arasında aprelin 17-də qüvvəyə minən 10 günlük müvəqqəti atəşkəsin 3 həftə uzadıldığını elan etmişdi. Mayın 14-15-də baş tutan üçüncü raund danışıqların nəticəsi olaraq atəşkəsin 45 gün uzadılmasına və iyunun əvvəlində dördüncü raundun keçirilməsinə qərar verilmişdi.
Hazırkı vəziyyətdə, elan olunan atəşkəsə baxmayaraq, İsrail ordusunun Livanın cənubundakı əməliyyatlarını və dağıntıları davam etdirdiyi, ""ın isə atəşkəsin pozulması bəhanəsi ilə İsrail hərbçilərinə qarşı hücumlar təşkil bildirilir.

Проведен четвертый раунд переговоров между Израилем и Ливаном
Представитель Госдепартамента США Томми Пиготт в своем аккаунте в социальной сети "X" сообщил, что делегации Израиля и Ливана встретились во вторник в министерстве.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, Пиготт, подчеркнув достижение определенного прогресса на встречах, отметил, что стороны движутся к всеобъемлющему соглашению, направленному на восстановление суверенитета Ливана и обеспечение безопасности Израиля.
Подтвердив решимость США продолжать посредническую миссию в этих исторических переговорах, представитель добавил, что следующая встреча запланирована на среду.
Напомним, что с 2 марта армия Израиля наносит интенсивные авиаудары по Ливану и взяла под контроль ряд населенных пунктов на юге страны. По данным правительства Ливана, число внутренне перемещенных лиц в результате конфликта превысило 1 миллион человек. Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что в ходе атак, продолжающихся со 2 марта, погибли 3 433 человека.
На дипломатическом уровне Президент США Дональд Трамп 24 апреля объявил о продлении на 3 недели 10-дневного временного режима прекращения огня, вступившего в силу 17 апреля. По итогам третьего раунда переговоров, состоявшегося 14-15 мая, было принято решение о продлении режима прекращения огня на 45 дней и проведении четвертого раунда в начале июня.
В текущей ситуации, несмотря на объявленное прекращение огня, сообщается, что армия Израиля продолжает операции на юге Ливана и разрушение домов, а "Хезболла", под предлогом нарушения режима прекращения огня, организует атаки на израильских военных.