Milli Hidrometeorologiya Xidmətindən “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə bildirilib ki, may ayında havanın temperaturu tədricən yüksəlir.
Son illərin müşahidələrinə əsasən, may ayında hava şəraiti ötən illərlə müqayisədə daha dəyişkən keçir. İsti və soyuq atmosfer cəbhələrinin növbəli şəkildə ərazimizə təsiri nəticəsində temperatur və təzyiq fərqləri yaranır.
Bu ilin may ayında orta aylıq temperaturun iqlim normasına yaxın, bəzi ərazilərdə isə bir qədər yüksək olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarının əsasən iqlim normasına yaxın olmasına baxmayaraq, ayrı-ayrı günlərdə intensiv yağışların yağması ehtimalı var.
Ayın ilk günlərində bəzi dağlıq və dağətəyi rayonlarda qısamüddətli yağıntı gözlənilir. Birinci ongünlüyün ikinci yarısından etibarən isə əksər rayonlarda yağıntıların intensivləşəcəyi ehtimal olunur.
Bakıda və Abşeron yarımadasında havanın orta aylıq temperaturunun 18–20°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr temperatur 12–17°C, gündüzlər 20–25°C, bəzi günlərdə isə 27–32°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (18–21 mm).
Naxçıvan şəhəri, Culfa, Ordubad, Sədərək, Şahbuz və Şərur rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 18–22°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu 11–16°C, gündüzlər 20–25°C, bəzi günlərdə 30–35°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı 33–62 mm) gözlənilir.
Xankəndi, Şuşa, Xocalı, Xocavənd, Ağdam, Goranboy, Daşkəsən və Gədəbəy rayonlarında havanın orta aylıq temperaturu 14–18°C isti olacaq ki, bu da iqlim normasına yaxındır. Gecələr havanın temperaturunun 7–12°C, gündüzlər 15–20°C, bəzi günlərdə 25–30°C isti olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarı iqlim normasına yaxın olacaq (68–122 mm).
Cəbrayıl, Kəlbəcər, Qubadlı, Laçın və Zəngilan rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 14–18°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxındır. Gecələr havanın temperaturu 7–12°C, gündüzlər 15–20°C, bəzi günlərdə 25–30°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir(52–103 mm).
Qazax, Gəncə, Ağstafa, Şəmkir, Tovuz, Tərtər və Füzuli rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 18–21°C təşkil edəcəyi gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu 12–17°C, gündüzlər 23–28°C, ikinci və üçüncü ongünlüyün bəzi günlərində 30–35°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (43–67 mm).
Balakən, Zaqatala, Qax, Şəki, Oğuz, Qəbələ, İsmayıllı, Ağsu, Şamaxı, Siyəzən, Şabran, Xızı, Quba, Xaçmaz və Qusar rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 16–19°C olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu 11–16°C, gündüzlər 20–25°C, bəzi günlərdə 28–33°C isti, dağlarda isə gecə 3–8°C, gündüz 15–20°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim norması daxilində, bəzi yerlərdə normadan bir qədər çox olacağı ehtimal olunur (26–166 mm).
Yevlax, Göyçay, Ağdaş, Kürdəmir, İmişli, Ağcabədi, Mingəçevir, Beyləqan, Sabirabad, Saatlı, Şirvan, Hacıqabul, Zərdab, Salyan və Neftçala rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 19–22°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu 13–18°C, gündüzlər 22–27°C, ikinci və üçüncü ongünlüyün bəzi günlərində 33–38°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının kiçik mənfi fəqrlə normaya yaxın olacağı gözlənilir (norma 26-62 mm).
Masallı, Yardımlı, Lerik, Lənkəran, Biləsuvar, Astara və Cəlilabad rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 17–20°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu 12–17°C, gündüzlər 21–26°C, ikinci və üçüncü ongünlüyün bəzi günlərində 29–34°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının kiçik mənfi fəqrlə normaya yaxın olacağı gözlənilir (norma 26-62 mm).

Обнародован прогноз погоды в Азербайджане на май текущего года.
Как сообщили в Национальной службе гидрометеорологии "Оперативному Информационному Центру-OMM", в мае температура воздуха в республике будет постепенно повышаться. Согласно многолетним наблюдениям, погодные условия в мае отличаются переменчивостью по сравнению с предыдущими месяцами. Чередование теплых и холодных атмосферных фронтов приводит к колебаниям температуры и атмосферного давления.
В этом году среднемесячная температура воздуха в мае ожидается близкой к климатической норме, а в ряде регионов — несколько выше нормы. Несмотря на то, что объем месячных осадков в основном будет соответствовать норме, в отдельные дни возможны интенсивные дожди. В начале месяца в некоторых горных и предгорных районах ожидаются кратковременные осадки, а со второй половины первой декады дожди могут усилиться на большей части территории страны.
В Баку и на Абшеронском полуострове среднемесячная температура составит 18–20°C тепла, что близко к норме или несколько выше. Ночью ожидается 12–17°C, днем — 20–25°C, а в отдельные дни столбик термометра поднимется до 27–32°C тепла. Уровень осадков прогнозируется в пределах нормы (18–21 мм).
В Нахчыване (города Нахчыван, Джульфа, Ордубад, Садарак, Шахбуз и Шарур) средняя температура составит 18–22°C тепла. Ночью ожидается 11–16°C, днем — 20–25°C, в отдельные дни — до 30–35°C тепла.
В Карабахском и Восточно-Зангезурском регионах (Ханкенди, Шуша, Ходжалы, Ходжавенд, Агдам, Джебраил, Кельбаджар, Губадлы, Лачин, Зангилан, а также Геранбой, Дашкесан и Гедабей) среднемесячная температура составит 14–18°C тепла. Ночью ожидается 7–12°C, днем — 15–20°C, в отдельные дни — до 25–30°C тепла. Осадки ожидаются в пределах нормы (52–122 мм).
В Гяндже, Газахе и прилегающих районах температура составит 18–21°C тепла. Днем во второй и третьей декадах месяца воздух может прогреться до 30–35°C тепла.
В Центрально-низменных районах (Мингечевир, Ширван, Евлах, Гёйчай, Агдаш, Кюрдамир, Имишли, Агджабеди, Бейлаган, Сабирабад, Саатлы, Гаджигабул, Зардаб, Сальян и Нефтчала) ожидается наиболее жаркая погода. Среднемесячная температура составит 19–22°C тепла. Днем в отдельные дни второй и третьей декад температура достигнет 33–38°C тепла.
В южном регионе (Ленкорань, Масаллы, Ярдымлы, Лерик, Билясувар, Астара и Джалилабад) среднемесячная температура составит 17–20°C тепла. Днем в отдельные дни ожидается до 29–34°C тепла.
Май в Азербайджане является переходным периодом к летнему сезону, характеризующимся активным прогревом подстилающей поверхности. Данный прогноз важен для сельскохозяйственного сектора и планирования туристических поездок по регионам республики, так как в этот период наблюдается активное цветение и начало созревания ряда культур.