ABŞ Prezidenti Donald Tramp İtaliyanın Baş naziri Corcia Meloni ilə bağlı sosial media hesabında diqqətçəkən paylaşım edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə xarici KİV-lər məlumat yayıb.
Məlumata görə, Donald Tramp Corcia Meloni ilə əl sıxışdığı fotonu paylaşaraq, şəkilin üzərinə “Uzaqlaşdırma qərarı lazımdır” ifadəsini yazıb.
Bildirilir ki, tərəflər arasında gərginlik iyunun 19-da başlayıb. Tramp İtaliyanın “La7” telekanalına müsahibəsində Fransada keçirilən G7 Zirvəsi çərçivəsində Corcia Meloni ilə görüşünə toxunaraq, onun birlikdə şəkil çəkdirmək üçün israr etdiyini iddia edib.
Məlumata əsasən, Tramp “O, mənimlə şəkil çəkdirmək üçün yalvarırdı. Çox istəyirdi, əslində çəkdirməyəcəkdim, amma ona yazığım gəldi” ifadələrini işlədib.
Qeyd olunur ki, Corcia Meloni bu iddialara sosial media hesabında cavab verərək, Trampın dediklərinin həqiqəti əks etdirmədiyini bildirib.
Baş nazir paylaşımında “Unutmaq olmaz ki, nə mən, nə də İtaliya heç kimə yalvarmırıq” sözlərini qeyd edib.
Bildirilir ki, Donald Tramp sonrakı paylaşımlarında da iddialarını təkrarlayaraq, ABŞ-nin İran üzərində hərbi üstünlük əldə etməsindən sonra Meloninin yenidən onunla yaxın münasibətlər qurmağa çalışdığını irəli sürüb və “Təşəkkürlər, mənə lazım deyil” ifadəsini işlədib.
Məlumata görə, İtaliya hökumətinin başçısı isə bu ittihamlara cavabında “Prezident Tramp, bu davamlı və əsassız hücumlar mənasızdır. Populyarlığıma gəlincə, sizin dostunuz olmaq mənə heç bir fayda gətirmədi” deyə bildirib.

Президент США Дональд Трамп опубликовал в своих социальных сетях резонансный пост, касающийся премьер-министра Италии Джорджии Мелони.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на зарубежные СМИ, Президент США Дональд Трамп разместил фотографию, на которой он запечатлен во время рукопожатия с Джорджией Мелони, сопроводив ее подписью: «Нужен запретительный судебный приказ».
Напряженность в отношениях между политиками, по данным источников, берет начало с 19 июня. В интервью итальянскому телеканалу «La7» Президент США Дональд Трамп, вспоминая встречу с Джорджией Мелони в рамках саммита G7 во Франции, заявил, что она якобы настаивала на совместном фото. «Она умоляла меня сфотографироваться. Она очень хотела этого, на самом деле я не собирался, но мне стало ее жаль», — утверждал он.
Джорджия Мелони ответила на эти обвинения в социальных сетях, подчеркнув, что слова Президента США Дональда Трампа не соответствуют действительности. «Не стоит забывать, что ни я, ни Италия не просим ни о чем», — заявила премьер-министр.
В последующих публикациях Президент США Дональд Трамп продолжил настаивать на своей версии событий, утверждая, что после достижения США военного превосходства над Ираном, Джорджия Мелони якобы вновь попыталась наладить с ним близкие отношения, на что он ответил: «Спасибо, мне это не нужно».
Стоит отметить, что саммит G7 (Группа семи) является важной площадкой для координации внешней политики ведущих западных стран. Подобные публичные перепалки между лидерами государств-союзников по НАТО вызывают широкий резонанс в мировых медиа, так как они контрастируют с традиционным дипломатическим этикетом, принятым в отношениях между Вашингтоном и Римом.